asfasdf ×

NázorObčana.sk

Americký profesor Theodore Postol našiel chyby v správe OSN o Sýrii

 Aktuality

Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a OSN použili vyfabrikované dôkazy pri spoločnom vyšetrovaní použitia chemických zbraní v Sýrii, povedal RIA Novosti čestný profesor Massachusettského technického inštitútu Theodore Postol.

02 November
2017 18:26:27

 

Foto: Facebook

Vo štvrtok 26. 10. bola OSN predložená správa ohľadne použitia chemických zbraní v Chan-Šajchune v provincii Idlib dňa 4. 4. 2017 a yperitu v Umm-Hoše v provincii Aleppo 15.-16. 9. 2016. Autori prezentácie dospeli podľa stáleho predstaviteľstva USA k záveru, že Damašek „použil otravný plyn sarin proti vyše sto obyvateľom v Chan-Šajchune 4. 4. 2017“.

Sýria oficiálne odmietla výsledky tejto správy. MZV Ruska ju skritizovalo a sľúbilo predstaviť na budúci týždeň omnoho dôkladnejšiu analýzu. Profesor Postol si urobil vlastné vyšetrovanie, dokazujúce, že správa expertov OPCW a OSN je predpojatá a obsahuje chyby. Predovšetkým poukázal na video, ktoré nakrútil kanál Orient News. Vidieť na ňom mŕtvu kozu, ktorá údajne zdochla počas chemického útoku. Podľa Postola sa však netreba spoliehať na dôveryhodnosť tohto videa.  

„Preštudovanie štyroch snímok jednoznačne poukazuje na to, že mŕtva koza na záberoch, bola na toto miesto prinesená, kde vraj, podľa tvrdení novinárov, zdochla. Samou neuveriteľnou v správe OPCW je príloha, v ktorej sa uvádzajú dôkazy prítomnosti sarinu, vyplývajúce z analýzy srsti mŕtvej kozy. Nikde sa však neuvádza, že koza mohla zdochnúť na inom mieste, možno aj na otravu sarínom a ako dôkaz tam bola prinesená až potom,“ vysvetľuje profesor.

Postol tiež nesúhlasí s predpokladom misie OPCW, že v Chan-Šajchune použili chemickú bombu sovietskej výroby. Kráter podľa jeho prepočtov spôsobil granát štandardnej 122 mm munície, ktorý je dostupný na výzbrojných skladoch po celom svete.

Profesor tiež poukázal na to, že raketa, ku ktorej bola pripevnená bojová hlavica a taktiež jej palivo, boli vyrobené podomácky v miestnych podmienkach. „Elementy takéhoto paliva sa široko používajú na podomácky vyrobených motoroch a vyrábajú sa z liadku a cukru,“ dodal.

Postol uzatvára, že ním poskytnutá informácia „obsahuje presvedčivé a nie dvojzmyselné dôkazy toho, že vyšetrovanie tohto prípadu zo strany OPCW a OSN bolo hlboko chybné a predpojaté“. Fakt, že organizácie nemali na mieste predpokladaného útoku svojich vyšetrovateľov, neospravedlňuje ich evidentne falošné vyhlásenia, nazdáva sa.

Expert poukazuje na to, že OPCW a OSN využili na svoje vyšetrovanie len všeobecne dostupné informácie z videí, ktoré „zreteľne poukázali na pokusy miestnych organizácií manipulovať s údajmi“.

Postol poznamenal, že v správe chýbajú spoľahlivé dôkazy a celá informačná základňa bola vyfabrikovaná a nesprávne vyložená. Zároveň poukázal na chybné kroky metodológie. „Oni (vyšetrovatelia) sa ani raz nepokúsili preveriť si pravosť dôkazov,“ povedal.

Bojkot médií

Profesor okrem toho oznámil, že k tejto téme uverejnil rad dokumentov, no západná tlač ich ignorovala.

Neschopnosť organizácie zaviesť adekvátne vyšetrovanie umožňuje rôznym skupinám so svojimi vojenskými a politickými plánmi použiť chemické zbrane a potom z toho obviniť svojich oponentov, predpokladá Postol.

Kritika správy Ruskom je podľa profesora Postola absolútne opodstatnená. Vyzval ruskú stranu navrhnúť BR OSN preskúmať jeho výsledky vyšetrovania.

Vladimír Mikunda podľa ria.ru

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(9 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 546x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 475x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 709x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 985x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,