asfasdf ×

NázorObčana.sk

Srbsko pohrozilo, že sa veľvyslanec Ukrajiny stane personou non grata: je nahnevané jeho výrokmi o tom, že Belehrad je úplne podrobený Moskve

 Aktuality

Ministerstvo zahraničia Srbska ostro sa vyhradilo proti výrokom veľvyslanca Ukrajiny v tejto krajine Olexandra Alexandroviča o úplnej podriadenosti Srbska Moskve. Vyhlásil to srbský štátny tajomník Ivica Tončev.

04 November
2017 18:18:41

 

Foto: Screenshot Blic

Belehrad pobúril absolútne nediplomatický ton rozhovoru, ktorý ukrajinský diplomat a  veľvyslanec v Srbsku Olexandr Alexandrovič poskytol portálu BIRN /Balkan Investigative Reporting Network/. Srbské ministerstvo zahraničia varovalo ukrajinského diplomata, že sa môže stať personou non grata v Srbsku, ak sa nevráti do normálu a nepokúsi sa zmestiť do mantinelov, ktoré sú určené pre diplomatov. Pripomenulo mu, že by mal dodržiavať Viedenskú konvenciu a iné medzinárodné normy. 

Rozhovor ukrajinského diplomata ostro kritizoval aj srbský portál Blic, ktorý podrobne informoval Srbov o tom, čo všetko povedal Olexandr Alexandrovič v rozhovore pre BIRN -  http://www.blic.rs/vesti/politika/ukrajina-zaostrava-stav-prema-srbiji-putina-bas-briga-za-vas-samo-vas-koristi-da-bi/zg0ytsb

„Putin sa nestará o Srbsko, ale iba využíva Srbov, ako nástroj likvidácie Európy,“ vyhlásil ukrajinský diplomat. Spomenul srbských legionárov, ktorí „na Donbase bojujú na strane Ruska“, ako podčiarkol. Obvinil Belehrad, že nereaguje na tieto skutočnosti. Pre BIRN povedal, že podľa jeho údajov, v súčasnosti na Donbase bojuje asi 300 Srbov. Ich konanie označil za „akt terorizmu“.

  

„V r. 2014 Srbsko prijalo zákon, ktorý zakazuje vašim občanom bojovať v zahraničných légiách, ale Belehrad ignoruje túto skutočnosť. Súčasné vzťahy medzi Srbmi a Rusmi sú veľkou prekážkou pre riešenie tohto problému. Nikdy sme nič neurobili proti vám. Naši diplomati nenavštevujú Kosovo. Futbalové a basketbalové zápasy odohrávame proti Kosovu na neutrálnych ihriskách, pretože Ukrajina neuznáva pasy Kosova. Ukrajinci neprichádzajú do Srbska, aby zabíjali Srbov,“ podčiarkol Olexandr Alexandrovič.

Prízvukoval, že Srbsko má zlý imidž na Ukrajine a to aj napriek slovanským a pravoslávnym vzťahom dvoch národov a taktiež dávnym tradíciám kultúrnej a inej spolupráce. „Keď sa srbskí politici navštevujú Krym a chvália Putina za jeho „múdru a silnú politiku“, keď Srbsko má žoldnierov, keď Srbsko hlasuje v OSN proti Ukrajine, všetko to, samozrejme, napomáha vytváraniu negatívneho imidžu Srbska na Ukrajine. Máme spoločnú budúcnosť v Európskej únii. Je to základ, prostredníctvom ktorého môžeme budovať veľmi dobré vzťahy, ak na to budeme mať dostatok politickej vôle,“ zdôraznil ukrajinský diplomat.

Nasledovne vysvetlil, prečo považuje Rusko za destabilizujúci faktor na Balkáne: „Rusko učí srbských žoldnierov zabíjať Ukrajincov. Rusko využívalo srbských extrémistov za účelom štátneho prevratu v Čiernej Hore. Rusko napomáha srbskému sektantstvu v Republike Srbskej za účelom destabilizácie Bosny a Hercegoviny. Rusko využíva srbský faktor za účelom destabilizácie situácie v Macedónsku. Rusko aktívne ovplyvňuje nálady kosovských Srbov proti kosovským Albáncom. Rusko predáva lietadlá Srbsku, aby vyprovokovalo konflikt proti Chorvátsku,“ vysvetlil ukrajinský diplomat.

Urobil z toho záver, že Rusko využíva Srbsko, aby vyprovokovalo chaos a novú vojnu na Balkáne: „Skutočne to srbský národ chce? Umožňujete Rusku využívať vás za účelom likvidácie Európy. Kde sa chcete učiť a pracovať? Nemá to žiaden zmysel. Práve preto európski úradníci žiadajú Srbsko, aby nesedelo na dvoch stoličkách,“ podčiarkol.

„Srbsko nerobí nič, aby zabránilo tomu, aby srbskí občania bojovali na Východnej Ukrajine a Moskva „využíva Srbsko“ na boj na inom mieste. Ukrajina aj naďalej zverejňuje údaje o srbských bojovníkoch na Donbase. Ide o to, aby Srbsko začalo uplatňovať zákon, na základe ktorého by malo trestať svojich občanov, ktorí sa zúčastňujú na vojnách a konfliktoch v zahraničí. Ani jeden srbský občas sa ešte nedostal do väzenia za to, že bojoval na Ukrajine ako žoldnier. Ak sa mýlim, vyzývam Srbsko, aby dokázalo opak,“ vyzval Alexandrovič.

Poukázal na to, že sa srbskí legionári dostávajú na Ukrajinu dvoma spôsobmi: „Môžu cestovať do hociktorého regiónu Ruska a potom na Ukrajinu cez rusko-ukrajinskú hranicu pozdĺž Doneckej a Luhanskej oblasti, pričom 499 kilometrov tejto hranice nekontroluje ukrajinská pohraničná polícia alebo pozorovatelia OBSE v Európe,“ podčiarkol.

„Druhá možnosť: srbskí občania prichádzajú na Ukrajinu prostredníctvom 30-dňových turistických víz a potom prenikajú na separatistické územia. Ak ukrajinská pohraničná polícia zastaví srbského občana na ukrajinskej hranice a začne mu klásť veľa otázok na margo účelu jeho pobytu, podobné zdržovania sa vysvetľujú tým, že niektorí Srbi prichádzajú na Ukrajinu, aby zabíjali Ukrajincov,“ vysvetlil Alexandrovič v závere svojho rozhovoru pre BIRN.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1177x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1708x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1636x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1449x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,