asfasdf ×

NázorObčana.sk

„Neviditeľná“ raketa „Kuriér“ sa môže stať svojráznou oplátkou Ruska v prípade, ak USA odstúpia od dohody RSMV

 Aktuality

Ruské média uvádzajú, že unikátny sovietsky projekt „Kuriér“ zamrazený v r. 1991 sa zasa stáva aktuálnym v súvislosti s vyhrážkami Washingtonu, že odstúpi od dohody o likvidácii balistických rakiet strednej a menšej vzdialenosti /RSMV/.

06 November
2017 06:42:50

 

Foto: Facebook

Ide o mobilný pozemný komplex s malorozmernou medzikontinentálnou balistickou raketou /MBR/. Práve tento komplex by sa mohol stať svojráznou odvetou Ruska Spojeným štátom, ak Washington ozaj odstúpi od dohody o likvidácii balistických rakiet strednej a menšej vzdialenosti. Istý expert pracujúci v ruskom raketovo-kozmickom podniku komentoval danú situáciu v rozhovore pre ruský portál Vojensko-priemyselný kuriér.

„Ak Američania zasa začnú rozmiestňovať balistické rakety strednej a menšej vzdialenosti v Európe, bude to znamenať, že sa čas letu amerických balistických rakiet smerom k ruským strategickým objektom na európskej časti našej krajiny zníži na 7 – 10 minút. Aby sme zachovali rovnováhu síl, postačí, ak rozmiestnime protiraketové systémy v Arktickom regióne. Čas letu našich rakiet smerom k americkým strategickým objektom bude približne rovnaký. Takže nepripustime, aby prevaha bola na americkej strane, bolo by to príliš nebezpečné,“ vysvetlil ruský expert, ktorý nechcel byť menovaný.

  

Ruskí vojenskí analytici prízvukujú, že v tomto prípade by sa najviac zišla medzikontinentálna balistická raketa 15Ž59 „Kuriér“. Má pomerne malé parametre (dĺžka 11,2 metra a váha 15 ton), vďaka čomu podobnú raketu sa dá „schovať“ do obyčajného nákladného kontajneru a v kamióne dopraviť do hociktorej lokality. Práve v tom spočíval „trik“ sovietskych konštruktérov: nik by nedokázal objaviť podobnú raketu v kamióne alebo veľkom nákladom vozidle – žiadne americké družice by to nedokázali.

Podobná „neviditeľná“ raketa bola vyrobená, ale 6. októbra r. 1991 Sovietsky zväz a USA podpísali dohodu o zastavení prác spojených s výrobou medzikontinentálnych balistických rakiet ľahšej triedy. Tento sovietsky projekt bol zastavený. Analytici tvrdia, že sa situácia zmenila, USA porušujú všetky dohody a Rusko môže veľmi rýchlo obnoviť starý sovietsky projekt. Veď tento projekt dokonca formálne ani neprotirečí rusko-americkým dohodám...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(18 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 580x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 887x 👤eugenius

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 1468x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 1135x 👤eugenius
,