asfasdf ×

NázorObčana.sk

Heslingin Sanomat: Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že veľká väčšina Fínov je proti vstupu krajiny do NATO

 Aktuality

Veľká väčšina Fínov – 59 percent je proti tomu, aby Fínsko vstúpilo do NATO. Ukázal to prieskum verejnej mienky, ktorý agentúra Gallup uskutočnila na objednávku populárneho fínskeho denníku Helsingin Sanomat.

06 November
2017 21:45:52

 

Foto: Sscreenshot Helsingin Sanomat

Včera sa v Helsinkách uskutočnilo stretnutie ministrov obrany krajín Severnej Európy, na ktoré taktiež pozvali ministrov pobaltských štátov, Holandska, Veľkej Británie, Nemecka a Poľska. Taktiež včera sa začala oficiálna návšteva ministra obrany USA Jamesa Mattisa vo Fínsku. Prieskumy verejnej mienky v tejto krajine sotva potešili ministrov obrany vyše spomínaných krajín.

„Takmer dve tretiny – 59 percent Fínov vystupujú proti členstva Fínska v NATO, 22% ho podporujú a ďalších 19% nedokázali presne odpovedať,“ uvádza fínsky denník. Podľa tohto prieskumu, protivníkmi NATO sú predstavitelia rôznych sociálnych skupín obyvateľstva a to vôbec nezávisí na pohlaví, veku, vzdelanosti, zamestnaní, mieste bydliska a pod. Výnimkou sú priaznivci Koaličnej strany, 45% ktorých podporujú vstup Fínska do NATO, ale na druhej strane 43% majú opačný názor.

Helsingin Sanomat prízvukuje, že otázna bude reakcia Fínov na prípadný vstup Švédska do NATO. Medzinárodná politika a politika v oblasti obrany týchto dvoch severských krajín je už tradične dosť prepojená. Existujú predpoklady, že v prípade vstupu Švédska do NATO, počet prívržencov podobného kroku vo Fínsku tiež narastie a možno dosiahne 33%, ale v každom prípade zasa počet Fínov, ktorí si neželajú vstup krajiny do NATO, bude vyšší.

Fínsky denník poukazuje na to, že počet prívržencov vstupu krajiny do NATO nepatrne narástol koncom leta r. 2014, keď denník robil podobný prieskum. Vtedy postoj niektorých Fínov ovplyvnila situácia na východe Ukrajiny a začlenenie Krymu do zostavy Ruska. Vtedy až 26% Fínov súhlasili so vstupom krajiny do NATO. Predtým podobný krok v priebehu niekoľkých rokov podporovalo 16 - 19% Fínov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 410x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,