asfasdf ×

NázorObčana.sk

Frankfurter Allgemeine: „Prečo nekončí vojna na Donbase? Vyžiadala viac, než desať tisíc mŕtvych a otvára nové zdroje príjmov pre korupčníkov“

 Aktuality

Oligarchovia riadia obranný priemysel Ukrajiny, všade prekvitá korupcia a tieňová ekonomika. Na vojne sa zarábajú milióny. Podobný záver robí vo svojom článku v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine novinár Konrad Schuller.

06 November
2017 21:47:06

Foto. Screenshot Frankfurter Allgemeine

„Obranný priemysel sa stal „novým zlatým vajcom“. Tato sféra je organizovaná na princípe monopolu. U všetkých druhov produktov je zaregistrovaný iba jeden dodávateľ, ktorý nemá konkurenciu a je schopný upraviť ceny. Rozhodnutie o dovozu uskutočňuje iba štátny podnik „Ukroboronprom“. Podľa odborníkov, sprostredkovatelia spojení s „Ukroboronpromom“, nakupujú zbrane v zahraničí a potom ich predávajú armáde za dvojnásobnú cenu. To všetko  sa nedá kontrolovať, pretože väčšina nákupov je tajná,“ prízvukuje autor článku.


„Pred dvoma a pol týždňami ukrajinská protikorupčná polícia zatkla generálporučíka Ihora Pavlovského za údajnú korupciu. Tento človek nie je nejaký úradník. Po prozápadnej revolúcii na Euromajdane súčasný zástupca ministra obrany rýchlo postupoval v službe. Pavlovský už patril do vedenia ukrajinskej armády v období, keď „Rusko v r. 2014 napadlo krajinu“.  Armáda po desaťročiach oligarchickej vlády v tom období mala „šrot“ s nádržami bez nafty a nákladnými vozidlami bez pneumatík. Mnohí ľudia neverili, že by bolo možné zastaviť ruský tlak. To sa podarilo, dnes je armáda schopná  držať niekoľko stoviek kilometrov dlhú líniu na východnej Ukrajine,“ píše nemecký novinár.

„Pavlovský si v tomto boji vyslúžil vymenovanie za veliteľa. Ale v súčasnosti je vo väzení.  Obvinenia za predražené nákupy paliva v prospech dodávateľskej spoločnosti, podľa  opozičných poslancov, ale vedú prostredníctvom rozoznateľných ciest k prezidentovi Porošenkovi,  multimilionárovi s mnohými prepojenými záujmami,“ domnieva sa Konrad Schuller.

„Generál Pavlovský odmieta všetky obvinenia. Ale bez ohľadu na jeho vinu či nevinu, jeho prípad vrhá kruté svetlo na druhú, odvrátenú stranu ukrajinského obranného priemyslu. Armáda dnes nebráni iba krajinu pred nepriateľom zvonka, ale stala sa taktiež zdrojom bohatstva pre vnútorného nepriateľa, keď revolúcia v r. 2014 mala naopak ukončiť   predátorskú oligarchiu, ale prostredie na Ukrajine je i napriek pokroku stále silne korupčné,“ prízvukuje nemecký novinár.

„Obranný priemysel, ako hovoria zasvätení, je „nový Klondike“. Vojna na Donbase, ktorá si vyžiadala viac, než 10 tisíc mŕtvych, otvára nové zdroje príjmov, o ktoré sa delia korupčníci.   Torta, o ktorú sa delia, je veľká a neustále rastie. Rozpočet na obranu od začiatku bojov na Donbase pred 3,5 roka neustále rastie. V r. 2016 to bolo menej, než 4 percenta hrubého domáceho produktu, presne ako v Nemecku. Ale na rok 2018. Porošenko sľúbil už 5 percent – čo dosiahne úroveň Ruska,“ dodáva v závere svojho článku v nemeckom denníku Frankfurter Allgemeine novinár Konrad Schuller.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1172x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1706x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1629x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1445x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,