asfasdf ×

NázorObčana.sk

Deutsche Welle: Nevyriešené otázky medzi Bruselom a Minskom zostávajú, ale Bielorusko má šancu dostať sa do Rady Európy

 Aktuality

Nemecká televízna a rozhlasová stanica Deutsche Welle zhodnotila výsledky návštevy domáceho ministra zahraničia Sigmara Gabriela v Minsku. Zdôraznila, že zostávajú ešte nevyriešené otázky, ale Bielorusko má šancu dostať sa do Rady Európy.

20 November
2017 18:56:29

 

Foto: Deutsche Welle

Šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel sa zúčastnil na XV. Minskom fóre, stretol sa s prezidentom Alexandrom Lukašenkom a svojim rezortným kolegom Vladimírom Makejom. Deutsche Welle prízvukuje, že obidve strany demonštrovali úplne vzájomné porozumenie. „Veľmi ma teší, že po sporoch o takých otázkach, ako liberalizmus vo vnútornej politike a ľudské práva, sa podarilo zrušiť sankcie EÚ voči Bielorusku,“ cituje Deutsche Welle nemeckého ministra zahraničia.

  

Sigmar Gabriel sa tak zarozprával s Alexandrom Lukašenkom pred Minským fórom, že dokonca spolu s Vladimírom Makejom zmeškal jeho začiatok a preto obaja ministri zahraničia vystúpili o niečo neskôr, ako to bolo naplánované organizátormi Minského fóra. Preto Deutsche Welle podrobne informovala, čím bolo zaujímavé toto stretnutie Alexandra Lukašenka a Sigmara Gabriela.

Uviedla, že bieloruský prezident to vidí optimisticky a prízvukoval, že Nemecko a Bielorusko začínajú novú etapu vo svojich vzťahoch. Šéf nemeckej diplomacie to potvrdil: „Bol som príjemne prekvapený tým, aký postoj má Bielorusko voči európskej vzájomnosti.“ Zároveň však pripomenul, že medzi EÚ a Minskom zostávajú ešte viaceré nevyriešené otázky. Na druhej strane vyjadril nádej, že Bielorusko sa môže stať svojráznym mostom medzi EÚ a Euroázijským hospodárskym zväzkom. 

Sigmar Gabriel predpokladá, že sa onedlho Bielorusko stane členom Rady Európy: „V Rade Európy máme 47 štátov a vlastne jeden tam chýba,“ podčiarkol. Nezabudol však pripomenúť, že Bielorusko má vyriešiť problémy, na ktoré stále poukazuje Brusel: občianske a ľudské práva v krajine, princípy právneho štátu, demokracia a pod.

Deutsche Welle poukazuje na to, že počas návštevy Sigmara Gabriela v Minsku predsa nepadla odpoveď na jednu principiálnu otázku: zúčastní sa Alexander Lukašenko na summite Východné partnerstvo v Bruseli 24. novembra? Na tlačovej konferencii v Minsku Sigmar Gabriel prízvukoval, že by privítal účasť bieloruského prezidenta na bruselskom summitu,  a podčiarkol, že by to bol dobrý signál pre celú Európsku úniu.

Deutsche Welle si všíma, že po rokovaniach s prezidentom Lukašenkom ministri zahraničia Nemecka a Bieloruska sa viezli v jednom aute a stihli si tiež porozprávať. A práve preto bolo zrušené oficiálne stretnutie, ktoré bolo naplánované. Sigmar Gabriel to potvrdil a pozitívne zhodnotil „rokovania“ v aute: „Podrobne sme sa porozprávali. Konštatovali sme, že po prvý raz na Minskom fóre sú prítomní dvaja ministri zahraničia. Teší ma, že sa to stalo v tomto roku, keď si pripomíname 25. výročie obnovenia diplomatických vzťahov medzi našimi krajinami,“ podčiarkol.

Zo svojej strany jeho bieloruský kolega Vladimír Makej pripomenul, že návšteva Sigmara Gabriela je prvou od čias, keď v r. 1995 Minsk navštívil vtedajší nemecký minister zahraničia Klaus Kinkel.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 399x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 400x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 643x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,