asfasdf ×

NázorObčana.sk

Kovbojka v Luhansku: čo sa deje v metropole Luhanskej republiky, prečo vznikol „malý Majdan“ a čo to všetko vlastne znamená?

 Aktuality

Ako sme včera informovali našich čitateľov, v Luhansku došlo k menšej vzbure. Ozbrojení ľudia vo vojenských uniformách, ale bez „evidenčných značiek“ zablokovali centrum Luhanska a niekoľko administratívnych budov.

22 November
2017 07:39:09

 

Foto: Screenshot YouTube

Všetky tamojšie zdroje uvádzajú, že celú epizódu zapríčinila „násilná demisia“ šéfa ministerstva vnútra Luhanskej republiky Igora Korneta. Jeho podriadení a kamaráti sa pokúšajú „obnoviť  spravodlivosť“. Ale, podľa všetkého, nemajú dostatok síl. Po prvom šoku vládne jednotky predsa ovládli situáciu a preto sa Igor Kornet včera večer spolu so svojimi ľuďmi a príslušníkmi „Berkutu“ zabarikádoval v budove ministerstva vnútra. Budovu obkľúčili jednotky verné hlave Luhanskej republiky Igorovi Plotnickému.

Miestne média poznamenávajú, že konflikt medzi Plotnickým a Kornetom trvá už dlhšie. Uvádzajú, že príčinou „povstania“ Kornetových ľudí bola jeho demisia, iniciovaná Igorom Plotnickým, pretože voči Kornetovi začali trestné stíhanie. Ale žiadne podrobnosti o tom, prečo vlastne voči Kornetovi začali trestné stíhanie, sa nezverejňujú.

Niektoré novinári uvádzajú, že je v tom osobná nepriazeň oboch figurantov tejto kauzy. Iní tvrdia, že sú v tom „hospodárske“ záujmy: táto dvojica má odlišné názory na spôsob dopravy a distribúcie tovarov, ktoré sa dovážajú z Ruska. Navyše, 10. novembra Korneta vysťahovali z bytu: údajne tento byť mali prideliť byt dôchodkyni a mala sa doňho nasťahovať, ale namiesto nej do nového bytu nasťahoval Kornet a 3 roky ho využíval nezákonne... 

Samotný Igor Kornet prezradil pre média inú verziu príčinu vzbury: nielen objavil, ale aj prekazil objavil „ukrajinské sprisahanie“ a preto odmietol odísť z funkcie. Média zverejnili niekoľko mien vysokopostavených funkcionárov, ktorí, podľa Korneta, boli súčasťou ukrajinského sprisahania, ale zatiaľ nezverejnil dôkazy.

Tvrdí, že práve títo ľudia zorganizovali vlani v septembri atentát na Igora Plotnického, a hlava Luhanskej ľudovej republiky iba zázračne zostal nažive. Plotnický však vyhlásil, že ľudí, ktorých Kornet obvinil, nespáchali žiaden zločin a nariadil vyšetrovanie celej kauzy. Miestne média uviedli, že by prípadná demisia Plotnického destabilizovala situáciu v republike a ohrozila plnenie Minských dohôd.

Pikantériou je, že Luhanská informačná agentúra zverejnila oznam o demisii Igora Korneta a potom zverejnila aj jeho televízne vyhlásenie o likvidácii ukrajinskej skupiny diverzantov. Vyhlásenie Igora Plotnického zatiaľ na portálu Luhanskej informačnej agentúry chýba...

Samozrejme, ruské a ukrajinské média venujú udalostiam v Luhansku veľkú pozornosť. Ukrajinské média sú plné špekulácií, že v Luhansku pokračuje boj kriminálnych skupín a zverejňujú samé pochmúrne katastrofické scenáre. Niektoré uvádzajú, že Plotnický utiekol do Moskvy, iné tvrdia, že Kremeľ naopak podporil Korneta a pod.

Ruské média to komentujú, ako vnútorný boj o moc v samotnej Luhanskej republike medzi jednotlivými mocenskými skupinami. Samozrejme, ruské média podobné šarapaty považujú za negatívny jav, mnohé však uvádzajú, že je šanca, že sa Plotnický a Kornet nakoniec dohodnú.

Včera večer, asi o 21. hodine do Luhansku dorazila veľká kolóna nákladných aut s vojakmi /viď video/. Dokonca niektoré luhanské média uvádzajú, že dorazilo aj 15 tankov. Prakticky všetky domáci novinári sa zhodujú v tom, že prišla Národná garda zo susedného Donecku. Novinári sa však rozchádzajú v tom, komu bude pomáhať Národná garda z Donecku – Plotnickému alebo Kornetovi?

Novinári sa porozprávali s príslušníkmi domobrany, ktorí sa nachádzali na námestí v centre Luhansku, a údajne mala čas na debaty s doneckými vojakmi. Začínajú sa šíriť chýry, že ide o zjednotenie Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky a vytvorenie jednotného štátu s hlavným mestom v Donecku. Práve preto do Luhansku prišla Donecká národná garda... Samozrejme, to sú zatiaľ nepotvrdené chýry a o najnovších udalostiach v Luhansku budeme pravidelne informovať našich čitateľov.

Video si môžete pozrieť tu:

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

83 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 257x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1036x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 542x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 727x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,