asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vladimír Neumann: SPOMIENKA NA FIDELA CASTRA

 Aktuality

Takto pred rokom, v pochmúrny jesenný deň sme nielen my, členovia Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku prijali s veľkým smútkom správu, že vo veku vyše 90 rokov odišla z tohto sveta jedna z najvýznamnejších osobností nami milovanej Kuby.

27 November
2017 19:01:32

 

Foto: Facebook

Písal sa 25. november 2016. Fidel Castro Ruz bol človek s nesmiernou charizmou. Svojich ideí sa nikdy nevzdal. Vždy bol verný svojmu národu. Nielen kubánsky ľud, ale aj my sme ho nesmierne milovali. S Fidelom je nerozlučiteľne spojená Kubánska revolúcia. Víťazstvo Revolúcie je ozajstné víťazstvo kubánskeho ľudu. Je nevyvrátiteľné, že v rámci Latinskej Ameriky je dnes na Kube najnižšia úmrtnosť dojčiat, najdlhšia priemerná dĺžka života, ktorá je spojená s bezplatnou zdravotnou starostlivosťou, vrátane drahých operácií.

Na Kube je dnes zabezpečené bezplatné školstvo na všetkých stupňoch ako aj ďalšie sociálne vymoženosti, ktoré v iných štátoch tohto regiónu neexistujú. Kuba to dosiahla aj napriek uplatňovaniu dlhodobého jednostranného genocídneho embarga voči tejto socialistickej ostrovnej krajine a to zo strany hegemónnych Spojených štátov.

Fidel Castro neohol svoj chrbát pred nadnárodným kapitálom ako to spravili bývalé socialistické krajiny vrátane mojej vlasti.

Fidel nepripustil zadlžovanie Kuby u západných bankových kartelov, upadnutie ním milovanej vlasti do dlhovej závislosti, otupenie revolučného  potenciálu, socialistického potenciálu.

Fidel sa stal pre mnohých ľudí nielen u nás, na Slovensku, symbolom možnej zmeny k lepšiemu a to najmä v časoch dnešnej globalizácie.

Kapitalizmus s ľudskou tvárou neexistuje. O tom sa aj my Slováci dennodenne presviedčame a to už od novembrových udalostí z roku 1989.

Nielen ako predseda Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku, ale aj ako človek túžiaci po sociálnej spravodlivosti  som dospel k názoru, že socialistické idey potrebujú obrodu a to nielen u nás na Slovensku, v Európe, či v Latinskej Amerike, ale na celom svete. Nič nemôže zastaviť priebeh dejín. Posledné štvrťstoročie neoliberálneho kapitalizmu problémy ľudstva, ani nášho Slovenského národa nevyriešilo. Len skomplikovalo.

Aj preto na záver chcem s hrdosťou povedať, že Fidel Castro žije a to v mojom srdci. Nech žije Kuba!

Vladimír Neumann,

Zvolen

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 269x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1048x 👤eugenius

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 548x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 731x 👤eugenius
,