asfasdf ×

NázorObčana.sk

Vladimír Neumann: SPOMIENKA NA FIDELA CASTRA

 Aktuality

Takto pred rokom, v pochmúrny jesenný deň sme nielen my, členovia Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku prijali s veľkým smútkom správu, že vo veku vyše 90 rokov odišla z tohto sveta jedna z najvýznamnejších osobností nami milovanej Kuby.

27 November
2017 19:01:32

 

Foto: Facebook

Písal sa 25. november 2016. Fidel Castro Ruz bol človek s nesmiernou charizmou. Svojich ideí sa nikdy nevzdal. Vždy bol verný svojmu národu. Nielen kubánsky ľud, ale aj my sme ho nesmierne milovali. S Fidelom je nerozlučiteľne spojená Kubánska revolúcia. Víťazstvo Revolúcie je ozajstné víťazstvo kubánskeho ľudu. Je nevyvrátiteľné, že v rámci Latinskej Ameriky je dnes na Kube najnižšia úmrtnosť dojčiat, najdlhšia priemerná dĺžka života, ktorá je spojená s bezplatnou zdravotnou starostlivosťou, vrátane drahých operácií.

Na Kube je dnes zabezpečené bezplatné školstvo na všetkých stupňoch ako aj ďalšie sociálne vymoženosti, ktoré v iných štátoch tohto regiónu neexistujú. Kuba to dosiahla aj napriek uplatňovaniu dlhodobého jednostranného genocídneho embarga voči tejto socialistickej ostrovnej krajine a to zo strany hegemónnych Spojených štátov.

Fidel Castro neohol svoj chrbát pred nadnárodným kapitálom ako to spravili bývalé socialistické krajiny vrátane mojej vlasti.

Fidel nepripustil zadlžovanie Kuby u západných bankových kartelov, upadnutie ním milovanej vlasti do dlhovej závislosti, otupenie revolučného  potenciálu, socialistického potenciálu.

Fidel sa stal pre mnohých ľudí nielen u nás, na Slovensku, symbolom možnej zmeny k lepšiemu a to najmä v časoch dnešnej globalizácie.

Kapitalizmus s ľudskou tvárou neexistuje. O tom sa aj my Slováci dennodenne presviedčame a to už od novembrových udalostí z roku 1989.

Nielen ako predseda Spoločnosti priateľov Kuby na Slovensku, ale aj ako človek túžiaci po sociálnej spravodlivosti  som dospel k názoru, že socialistické idey potrebujú obrodu a to nielen u nás na Slovensku, v Európe, či v Latinskej Amerike, ale na celom svete. Nič nemôže zastaviť priebeh dejín. Posledné štvrťstoročie neoliberálneho kapitalizmu problémy ľudstva, ani nášho Slovenského národa nevyriešilo. Len skomplikovalo.

Aj preto na záver chcem s hrdosťou povedať, že Fidel Castro žije a to v mojom srdci. Nech žije Kuba!

Vladimír Neumann,

Zvolen

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 393x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 639x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 918x 👤eugenius
,