asfasdf ×

NázorObčana.sk

Český poslanec Vojtěch Filip: „Autonómna republika Krym mala právo na usporiadanie referendu“

 Aktuality

Európski politici to stále nemajú jasné v otázke zákonnosti alebo nezákonnosti pričlenenia Krymu k Rusku. Niektorí politici, analytici a média považujú túto skutočnosť za nezákonnú, iní tvrdia, že všetko je v najlepšom poriadku.

27 November
2017 19:06:26

 

Foto: Facebook

Napríklad predseda KSČM a poslanec českého parlamentu Vojtěch Filip v Snemovne povedal, že krymské referendum a následné pripojenie polostrovu k Rusku sa uskutočnilo zákonným spôsobom a to dokonca aj v súlade s ukrajinskou ústavou a zákonmi. „A v súlade s ustanovením § 10 odst. 138,2 spadá pod jurisdikciu Autonómnej republiky Krym tiež   organizácia a usporiadanie miestnych referend a možné témy týchto referend nie sú obmedzené na krymskej časti ústavy,“ podčiarkol.

České média uviedli, že takto Vojtěch Filip reagoval na výroky ministra pôdohospodárstva Českej republiky Mariana Jurečku, ktorý v Snemovni kritizoval niektoré kroky prezidenta Miloša Zemana, napríklad, aj jeho postoj voči Krymu. Okrem iného povedal: „Opäť prezident nerešpektuje to, čo je zákonom dané, garantované, rozhodnutie nezávislého súdu. Nerešpektuje ani zahraničnú politiku vlády tejto krajiny, ktorá má dôveru, keď hovorí o Krymu. Takže sú tu niekoľko vecí, keď mi skutočne zastáva rozum stáť a mám veľké pochybnosti, či môžeme tu, v snemovni hovoriť, že prezident republiky si nemôže robiť, čo chce. To bolo bývalo dobrým zvykom. Ale už päť rokov to neplatí,“ zdôraznil minister pôdohospodárstva Marian Jurečka.

Vojtěch Filip oponoval, že prezident Miloš Zeman v žiadnom prípade neporušil nariadenia ústavného súdu – ani čo sa týka jeho postoja voči Krymu: „A čo sa týka Krymu, ja si dovolím citovať. Určite si ponecháte svoj názor, ale ja na druhej strane musím tlmočiť názor predsedu  Asociácie akreditovaných právnikov pre interakciu s orgánmi verejnej správy pri Európskej  únii Christiana D. de Fouloyho, ktorý povedal, že v súlade s § 10 Ústavy Ukrajiny z roku 1996 malo územie Krymu samostatný právny štatút, založený na zákonných právach národov. A v súlade s ustanovením § 10 odst. 138,2 spadá pod jurisdikciu Autonómnej republiky Krym tiež organizácia s usporiadanie miestnych referend, a možné témy týchto referend nie sú obmedzené na krymskej časti ústavy. A  musel by som citovať všetkých deväť. Čiže táto asociácia právnikov pri Európskej únii jasne deklarovala, že referendum na Kryme bolo v súlade s právom a ústavou Ukrajiny a ich rozhodnutie, že sa osamostatnili, teda logicky nadobudlo právnu silu. Či sa potom k niekomu pričlenili alebo nepričlenili, bolo to zasa ich  autonómne právo. Prosím vás, nehovorte tu veci, ktoré sú už dávno prekonané. Tej demagógie dnes skutočne už bolo dosť,“ zdôraznil v závere poslanec Vojtěch Filip.

Celú debatu si môžete prečítať tu:

https://www.psp.cz/eknih/2017ps/stenprot/001schuz/s001033.htm

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1080x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1004x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 978x 👤eugenius

Sýrsky blázinec: Rusi bránia Kurdov pred Turkami, Kurdi útočia na Rusov. Bude im lepšie, ak sa Rusi na to vykašlú, odídu a ponechajú Kurdov Turkom?

 

Ako je známe, spoločné turecko-ruské hliadky v Sýrii začali svoju činnosť 1. novembra. Majú za úlohu...

📅10.11.2019 0 1835x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,