asfasdf ×

NázorObčana.sk

Stephen Cohen: Rusko nie je ani v pätici hlavných hrozieb USA

 Aktuality

Bez ohľadu na to, že americkí politici už niekoľko rokov tvrdia opak, Rusko neohrozuje existenciu USA, povedal expert na Rusko Stephen Cohen v breaking-news programu The John Batchelor Show.

28 November
2017 18:37:35

 

Foto: John Batchelor

V ostatnom čase sa vyhlásenia o ruskej hrozbe dajú podľa neho v USA počuť každý deň, stalo sa to „priznanou realitou“. Lenže podľa politológa Rusko nepatrí ani do pätice hlavných hrozieb USA.

Najväčšou hrozbou pre USA je podľa Cohena „russiagate“ škandál, spojený s nedokázanými stykmi Donalda Trumpa s Moskvou. Tieto „nepotvrdené, no čoraz nástojčivejšie vyhlásenia“ o tom, že Trump bol nejakým spôsobom skompromitovaný Kremľom alebo dokonca funguje pod jeho kontrolou, sú pre USA hrozbou číslo jeden, pretože môžu spôsobiť zhoršenie americko-ruských vzťahov, vrátane do vojnového konfliktu, nazdáva sa politológ.

Stephen Cohen kritizuje populárne americké médiá, v ktorých sa negatívne vyjadrujú o pokusoch amerického prezidenta nadviazať vzťahy s Ruskom – konkrétne, v situácii okolo sýrskeho konfliktu. Napr. v The New York Times Trumpa obvinili zo zrady záujmov USA, redaktor The Washington Post Josh Rogin vyhlásil, že „Trump v Sýrii hrá na ruku Rusku“.

Cohen tiež pripomína vyhlásenia niektorých demokratov, že „hackerské útoky“ Ruska voči USA boli „aktom vojny“.

„Čo môže byť naivnejším, ako trvať na tom, že sme už v stave vojny s druhou atómovou veľmocou,“ kladie si otázku politológ.

Druhou najvýznamnejšou hrozbou Cohen nazýva démonizáciu Vladimíra Putina, ktorá podľa neho nemá v dejinách obdobu. Ani jedného sovietskeho či post sovietskeho lídra neočierňovali tak zúrivo a neodôvodnene, ako jeho, zdôrazňuje Cohen.

A opäť prináša príklady z amerických médií, konkrétne z The Washington Post, v ktorých redaktorka Dana Milbank písala o „červenej hrozbe putinovského Ruska“. Cohen sa nazdáva, že USA s takouto rétorikou strácajú dôležitého partnera v sfére národnej bezpečnosti, ktorého práve teraz tak naliehavo potrebujú.

Tretia pozícia v zozname hrozieb patrí „Islamskému štátu“ a ďalším medzinárodným teroristickým organizáciám. „Táto reálna hrozba by bola hlavnou, ak by americká politická a mediálna elita neprinútila vznik prvých dvoch,“ poznamenáva.

Ďalším podľa stupňa nebezpečenstva pre USA je rozšírenie počtu štátov s atómovými zbraňami. „V roku 1949 boli dva, teraz ich je deväť. A to v našej novej ére etnických a náboženských konfliktov a vojen: fanatizmu, ktorý môže zničiť tabu na použitie takej výzbroje.“

Piatou hrozbou podľa Cohena je globálne oteplenie a globálna nerovnosť v príjmoch.

Politológ zdôraznil, že ani Rusko a ani Čína sa v jeho zozname nenachádzajú: oba tieto štáty sú podľa neho zdanlivými hrozbami, ktoré si vymyslel Washington. Čo sa týka rozširujúcej sa aliancie Moskvy a Pekingu, ktorá je sama o sebe zväčša výsledkom nerozumnej politiky USA, to je téma na samostatnú diskusiu, dodal Stephen Cohen.

Podľa ria.ru srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 389x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 393x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 636x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 917x 👤eugenius
,