asfasdf ×

NázorObčana.sk

Rusko poukázalo na to, že USA zasa v prípade Sýrie vymýšľajú kauzu chemických zbraní – presne ako v prípade „zbraní hromadného ničenia Saddáma Husajna“

 Aktuality

Ruské ministerstvo zahraničia reagovalo na výsledky mimoriadneho zasadnutia Výkonného výboru Organizácie pre zákaz chemických zbraní o „chemickom incidente“ v Sýrii. Poukázalo na to, že zasa niekto sa snaží vytvoriť nebezpečnú kauzu...

29 November
2017 17:55:24

 

Foto: Facebook

Pripomenulo, že toto zasadnutie iniciovali Spojené štáty, potom tieto rokovania boli prekvapivo prerušované a obnovené na žiadosť Washingtonu. Poukázalo na snahu Bieleho domu presadiť prísny protisýrsky návrh riešenia  a vysvetlilo, čo je vlastne vo veci.

Úrad pre tlač a informácie ministerstva zahraničných vecí Ruska komentoval výsledky mimoriadneho 56 . zasadnutia výkonného výboru Organizácie pre zákaz chemických zbraní: „V Haagu sa 24. novembra večer skončilo mimoriadne zasadnutie Výkonného výboru Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) o „chemickom incidente“ v Sýrii. Zasadnutie iniciovali Spojené štáty americké pred viac ako dvoma týždňami, neskôr bolo niekoľkokrát bez vysvetlenia prerušované a znova obnovované na žiadosť americkej strany. Takéto neseriózne správanie, ktoré protirečí praxi OPCW, sa vysvetľovalo odhodlaním Washingtonu zaručene presadiť nanajvýš prísny protisýrsky návrh riešenia, ktorý značný počet členov Výkonného výboru nebol ochotný podporiť.

V tomto dokumente sa, s odkazom na nepodložené závery v smutne známej 7. správe Spoločného mechanizmu OPCW navrhuje vyhlásenie, že Sýrska arabská republika v Chán Šajchúne 4. apríla t. r. použila sarín ako chemickú zbraň. Odtiaľ v projekte vychádzal záver, že Damask utajil časť svojho chemického arzenálu, a preto sa od vlády Sýrie vyžadovalo, aby do 45 dní od prijatia rozhodnutia informovala o zvyšku údajných zásob chemických zbraní.

Toto všetko veľmi pripomínalo smutne známy precedens – podobná situácia nastala ohľadne vymyslených „zbraní hromadného ničenia Saddáma Husajna“.


Tento americký prístup mal pre Washington veľmi vážne zahraničnopolitické dôsledky a irackému národu spôsobil nespočetné útrapy.


Rusko od samého začiatku rázne vystupovalo vo Výkonnom výbore proti americkému návrhu, vychádzajúc z toho, že jeho základné východisko, teda obvinenia Damasku z údajného použitia chemických zbraní v Chán Šajchúne, nie je obhájiteľné. Zvrátenosť tohto smutne známeho verdiktu dokázateľne preukázali ruskí experti na medzirezortnom brífingu na MZV RF 2. novembra t. r. Je pozoruhodné, že za celý tento čas sa nikomu nepodarilo naše argumenty vyvrátiť, dokonca sa o to ani nik nepokúsil. USA a ich spojenci sa v obave pred otvorenou a profesionálnou diskusiou tvária, že tieto posudky jednoducho neexistujú.

V konečnom dôsledku boli USA nútené svoj návrh stiahnuť. Chcel by som vyjadriť úctu a vďaku tým krajinám, ktoré odmietli tento dokument podporiť a takto prejavili vysokú úroveň zodpovednosti za odôvodnené a dôkladne zvážené rozhodnutia prijímané OPCW.

Za vyšetrovaním chemického incidentu v Chán Šajchúne ešte nie je bodka. Skôr či neskôr sa skutoční vinníci tohto zločinu nájdu. Rusko je aj v budúcnosti pripravené dôsledne sa toho domáhať. Súčasne budeme všemožne vystupovať proti ďalšej politizácii OPCW, ako aj proti novým pokusom o manipuláciu sýrskeho „chemického incidentu“ len kvôli tomu, aby jednotlivé krajiny nečistými praktikami dosahovali svoje naprogramované geopolitické ciele,“ uvádza sa v komentáru Úradu pre tlač a informácie ministerstva zahraničných vecí Ruska.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(14 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V Uzbekistane mienia prezliecť poslancov domáceho parlamentu do národných „krojov“

 

V Uzbekistane vznikla nová iniciatíva. Domácich poslancov chcú prezliecť – do národných odevov. S pod...

📅15.01.2018 0 1282x 👤eugenius

The National Interest pripomenul Spojeným štátom právo Ruska na Krym

 

Krym sa stal ruským ešte v roku 1783. Rusi neraz v krvavých bojoch bránili polostrov – proti V. Británi...

📅15.01.2018 0 1754x 👤eugenius

Bývalý analytik CIA Raymond McGovern: do volieb v USA nezasahovalo Rusko, ale FBI

 

Americké spravodajské služby, vrátane FBI, sa pokúsili zasiahnuť do volieb prezidenta USA v roku 2016. T...

📅15.01.2018 1 1597x 👤eugenius

Dediční bulharskí separatisti začali nové povstanie

 

Obyvatelia troch regiónov na severozápade Bulharska sa mienia pripojiť k Rumunsku, informoval bulharský ka...

📅14.01.2018 0 1471x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,