asfasdf ×

NázorObčana.sk

Moslimský svet je rozzúrený: Donald Trump uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Fígeľ je v tom, v ktorej časti mesta umiestni americkú ambasádu

 Aktuality

Celý moslimský svet je pobúrený: Donald Trump uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a navyše mieni presťahovať americkú ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalemu, ktorý však moslimovia nechcú uznať za hlavné mesto Izraelu.

07 December
2017 19:58:53

 

Foto: Facebook

Práve postavenie Jeruzalemu, posvätného mesta pre moslimov, ale aj kresťanov i židov je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Kým Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ani moslimovia, ani celé medzinárodné spoločenstvo to neuznávajú a navrhujú, aby štatút mesta určili počas izraelsko-palestínskych rokovaní. Samotní Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, ktorý Izrael obsadil presne pred 50 rokmi – v r. 1967.

Obrovským problémom je aj to, že sa v Jeruzaleme nachádza množstvo moslimských, židovských a kresťanských svätýň, niektoré z ktorých sú spoločnými svätyňami pre zástancov odlišných náboženstiev. Veľký význam bude mať to, na ktorom území sa budú nachádzať tieto svätyne – v hlavnom meste Izraelu alebo v metropole budúceho palestínskeho štátu... Preto Donald Trump „nevedomky“ zapichol palicu do mraveniska a vyvolal obrovskú búrku nevole hlavne v moslimskom svete, keď uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraelu a navyše tam sťahuje americkú ambasádu.

Skutočne Jeruzalem doslova preplnený historickými pamiatkami a svätyňami. Je tu významná pre židov pamiatka – Západný múr, tiež známy ako Múr nárekov alebo Kotel. Západný múr je jednou z najposvätnejších pamiatok v Izraeli. Je časťou oporného múru Chrámovej hory, kde takmer 1000 rokov stál Chrám. Každoročne k Múru prichádza 11 miliónov návštevníkov, čím sa stáva najpopulárnejšou turistickou atrakciou Izraela.

Ďalšou svätyňou židov je Dávidova veža. Je to citadel v blízkosti jaffskej brány v múre jeruzalemského starého mesta. Tiež známa ako Jeruzalemská citadela. Archeologické nálezy v tejto časti odhalili jej 2000-ročnú históriu. Múzeum Dávidovej veže ukazuje históriu Jeruzalemu od starovekých počiatkov do dnešného dňa.

Je tu aj Dávidovo mesto - archeologické miesto zrodu Jeruzalemu. Je to miesto, na ktorom kráľ Dávid ustanovil svoje kráľovstvo. V súčasnosti je to archeologický park, v ktorom sa návštevníci môžu oboznámiť s históriou Jeruzalemu a zhliadnuť pozostatky domov a veží, tiež Siloamský tunel a vodný tunel.

Práve v Jeruzaleme sa nachádza jedna z najväčších kresťanských svätýň - chrám Božieho hrobu, v ktorom, podľa kresťanských legiend, bol pochovaný Ježiš Kristus. Sú v Jeruzaleme aj ďalšie kresťanské svätyne. A prečo na Jeruzalemu tak záleží moslimom? Pretože sa tu nachádzajú aj ich svätyne a tiež ho považujú za svoje, moslimské mesto.

Tu sa nachádza mešita al-Aksá. Je to mešita, ktorá je súčasťou moslimského okrsku na Chrámovej hore vo východnom Jeruzaleme. Je najväčšou mešitou v meste s kapacitou 5 tisíc  veriacich vnútri a v okolí. Toto miesto považujú moslimovia za tretie najsvätejšie miesto. Je úplne prvou a najstaršou mešitou na svete. V Jeruzaleme sa nachádza aj mešita „Kupola skaly“, v ktorej je umiestnený kameň, z ktorého, podľa legendy, vystúpil prorok Mohamed. Avšak táto relikvia má rituálny význam aj pre židov. Židia sa domnievajú, že práve týmto kameňom Boh začal stvorenie sveta.

Práve relikvie a „vlastníctvo“ nad Chrámovou horou sú príčinami stálych krvavých zrážok medzi moslimami a židmi. Vedenie mesta Izrael pravidelne zakazuje moslimom vstup na  Chrámovú horu. Moslimovia sa obávajú, že práve uznanie Jeruzalemu za hlavné mesto Izraelu poskytne esá do rúk židovským fanatikom a pravicovým politikom a zbúrajú mešitu „Kupola skaly“, čo by bezpochyby vyvolalo novú arabsko-izraelskú vojnu v regióne.

Preto moslimov tak rozhorčilo rozhodnutie Donalda Trumpa. Ju tu však možno jediné kompromisné riešenie: Palestínčania chcú východnú časť Jeruzalemu a keď Američania svoju ambasádu umiestnia do západnej časti mesta, ktorú odovzdali Izraelu v r. 1949, potom sa možno podarí vyvarovať židovsko-moslimskému konfliktu. Drvivá väčšina štátov sveta aj z týchto všetkých dôvodov sa neponáhľa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraelu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1167x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1701x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1624x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1428x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,