asfasdf ×

NázorObčana.sk

Moslimský svet je rozzúrený: Donald Trump uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Fígeľ je v tom, v ktorej časti mesta umiestni americkú ambasádu

 Aktuality

Celý moslimský svet je pobúrený: Donald Trump uznal Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a navyše mieni presťahovať americkú ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalemu, ktorý však moslimovia nechcú uznať za hlavné mesto Izraelu.

07 December
2017 19:58:53

 

Foto: Facebook

Práve postavenie Jeruzalemu, posvätného mesta pre moslimov, ale aj kresťanov i židov je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Kým Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ani moslimovia, ani celé medzinárodné spoločenstvo to neuznávajú a navrhujú, aby štatút mesta určili počas izraelsko-palestínskych rokovaní. Samotní Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, ktorý Izrael obsadil presne pred 50 rokmi – v r. 1967.

Obrovským problémom je aj to, že sa v Jeruzaleme nachádza množstvo moslimských, židovských a kresťanských svätýň, niektoré z ktorých sú spoločnými svätyňami pre zástancov odlišných náboženstiev. Veľký význam bude mať to, na ktorom území sa budú nachádzať tieto svätyne – v hlavnom meste Izraelu alebo v metropole budúceho palestínskeho štátu... Preto Donald Trump „nevedomky“ zapichol palicu do mraveniska a vyvolal obrovskú búrku nevole hlavne v moslimskom svete, keď uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraelu a navyše tam sťahuje americkú ambasádu.

Skutočne Jeruzalem doslova preplnený historickými pamiatkami a svätyňami. Je tu významná pre židov pamiatka – Západný múr, tiež známy ako Múr nárekov alebo Kotel. Západný múr je jednou z najposvätnejších pamiatok v Izraeli. Je časťou oporného múru Chrámovej hory, kde takmer 1000 rokov stál Chrám. Každoročne k Múru prichádza 11 miliónov návštevníkov, čím sa stáva najpopulárnejšou turistickou atrakciou Izraela.

Ďalšou svätyňou židov je Dávidova veža. Je to citadel v blízkosti jaffskej brány v múre jeruzalemského starého mesta. Tiež známa ako Jeruzalemská citadela. Archeologické nálezy v tejto časti odhalili jej 2000-ročnú históriu. Múzeum Dávidovej veže ukazuje históriu Jeruzalemu od starovekých počiatkov do dnešného dňa.

Je tu aj Dávidovo mesto - archeologické miesto zrodu Jeruzalemu. Je to miesto, na ktorom kráľ Dávid ustanovil svoje kráľovstvo. V súčasnosti je to archeologický park, v ktorom sa návštevníci môžu oboznámiť s históriou Jeruzalemu a zhliadnuť pozostatky domov a veží, tiež Siloamský tunel a vodný tunel.

Práve v Jeruzaleme sa nachádza jedna z najväčších kresťanských svätýň - chrám Božieho hrobu, v ktorom, podľa kresťanských legiend, bol pochovaný Ježiš Kristus. Sú v Jeruzaleme aj ďalšie kresťanské svätyne. A prečo na Jeruzalemu tak záleží moslimom? Pretože sa tu nachádzajú aj ich svätyne a tiež ho považujú za svoje, moslimské mesto.

Tu sa nachádza mešita al-Aksá. Je to mešita, ktorá je súčasťou moslimského okrsku na Chrámovej hore vo východnom Jeruzaleme. Je najväčšou mešitou v meste s kapacitou 5 tisíc  veriacich vnútri a v okolí. Toto miesto považujú moslimovia za tretie najsvätejšie miesto. Je úplne prvou a najstaršou mešitou na svete. V Jeruzaleme sa nachádza aj mešita „Kupola skaly“, v ktorej je umiestnený kameň, z ktorého, podľa legendy, vystúpil prorok Mohamed. Avšak táto relikvia má rituálny význam aj pre židov. Židia sa domnievajú, že práve týmto kameňom Boh začal stvorenie sveta.

Práve relikvie a „vlastníctvo“ nad Chrámovou horou sú príčinami stálych krvavých zrážok medzi moslimami a židmi. Vedenie mesta Izrael pravidelne zakazuje moslimom vstup na  Chrámovú horu. Moslimovia sa obávajú, že práve uznanie Jeruzalemu za hlavné mesto Izraelu poskytne esá do rúk židovským fanatikom a pravicovým politikom a zbúrajú mešitu „Kupola skaly“, čo by bezpochyby vyvolalo novú arabsko-izraelskú vojnu v regióne.

Preto moslimov tak rozhorčilo rozhodnutie Donalda Trumpa. Ju tu však možno jediné kompromisné riešenie: Palestínčania chcú východnú časť Jeruzalemu a keď Američania svoju ambasádu umiestnia do západnej časti mesta, ktorú odovzdali Izraelu v r. 1949, potom sa možno podarí vyvarovať židovsko-moslimskému konfliktu. Drvivá väčšina štátov sveta aj z týchto všetkých dôvodov sa neponáhľa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraelu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 534x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 465x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 702x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 982x 👤eugenius
,