asfasdf ×

NázorObčana.sk

Parlament Moldavska schválil zákon o zákaze ruskej propagandy

 Aktuality

Moldavský parlament vo štvrtok, a to hneď v dvoch čítaniach, schválil zákon o zákaze ruskej propagandy. Debatu o prijatí tohto zákona do programu rokovaní parlamentu zaradili na žiadosť frakcie vládnucej Demokratickej strany Moldavska.

08 December
2017 08:03:34

 

Foto: Facebook

Napriek protestom ľavicových strán vládna koalícia za podpory liberálov presadila schválenie daného zákona. Zákon podporili 61 poslancov z celkového počtu 101 poslancov moldavského parlamentu. V momente hlasovania v sále sa nachádzalo 87 poslancov: komunisti na protest rokovaciu sálu opustili.  

Nový zákon nariaďuje rôzne tresty za šírenie ruskej propagandy – od 2 do 4 tisíc eur a v prípade oparovaných porušovaní zákona – pokuty do 5 tisíc eur. Najprísnejším trestom pre televízne a rozhlasové stanice bude zrušenie licencie a zákaz vysielania.

Autor návrhu zákona Sergej Syrbu pre média vyhlásil, že nový zákon o zmene kódexu televízie a rozhlasu zavádza nový mechanizmus zabezpečenia informačnej bezpečnosti štátu. Vysvetlil, že v súlade s novým zákonom budú podniknuté opatrenia na značné obmedzenie šírenia vysielania ruských televíznych a rozhlasových staníc na území Moldavska. Vysielanie viacerých programov a relácií bude úplne zakázané.

Daný zákon kritizovali poslanci z frakcie Socialistickej strany a Komunistickej strany. Poukázali na to, že je to politické riešenie: „Bezpochyby je to politické riešenie namierené proti Rusku. Ak ozaj chcete zakázať propagandu, tak by ste mali zakázať vysielanie rumunských televíznych a rozhlasových staníc, ktoré šíria lži a poškodzujú Moldavsko. Naopak útočíte na ruské média, ktoré hovoria pravdu. Všetko, čo robíte, je to prinajmenšom veľmi nečestné,“ vyhlásil predseda moldavskej Komunistickej strany a exprezident Moldavska Vladimír Voronin.

Na protest proti konaniu vládnej koalície členovia frakcie Komunistickej strany opustili rokovaciu sálu. Poslanci Socialistickej strany žiadali, aby sa nekonalo tajné hlasovanie, ale otvorené hlasovanie - aby všetci obyvatelia Moldavska vedeli, kto a ako hlasoval za nový zákon. Tento návrh však vládna väčšina odmietla.

„Keďže ste schválili tento zákon, tak pokojne môžete z ústavy Moldavska vyhodiť také pojmy, ako „sloboda slova“, „sloboda médií“, „demokracia“ a pod. Sú tam potom zbytočné. Môžete vyhodiť všetko, čo vám zavádza, a ponechajte iba to, čo vám vyhovuje. Takto chcete bojovať s opozíciou? Podobnými metódami? Tak potom vytvorte v krajine zasa ŠTB a súdy z troch ľudí, ktorí zasa budú schvaľovať popravy zastrelením. Tomu hovoríte sloboda a demokracia? Už dávno neexistuje,“ vyhlásil poslanec Socialistickej strany Vlad Batrynča.

Tesne pred hlasovaním moldavský prezident Igor Dodon vyhlásil, že ak nový zákon iniciovaný Demokratickou stranou, bude schválený, nepodporí ho v žiadnom prípade. To isté zopakoval aj po hlasovaní v parlamente. Vyhlásil, že je to totalitný zákon, ktorý značne obmedzuje slobodu slova a demokraciu v Moldavsku.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1166x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1701x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1624x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1428x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,