asfasdf ×

NázorObčana.sk

Parlament Moldavska schválil zákon o zákaze ruskej propagandy

 Aktuality

Moldavský parlament vo štvrtok, a to hneď v dvoch čítaniach, schválil zákon o zákaze ruskej propagandy. Debatu o prijatí tohto zákona do programu rokovaní parlamentu zaradili na žiadosť frakcie vládnucej Demokratickej strany Moldavska.

08 December
2017 08:03:34

 

Foto: Facebook

Napriek protestom ľavicových strán vládna koalícia za podpory liberálov presadila schválenie daného zákona. Zákon podporili 61 poslancov z celkového počtu 101 poslancov moldavského parlamentu. V momente hlasovania v sále sa nachádzalo 87 poslancov: komunisti na protest rokovaciu sálu opustili.  

Nový zákon nariaďuje rôzne tresty za šírenie ruskej propagandy – od 2 do 4 tisíc eur a v prípade oparovaných porušovaní zákona – pokuty do 5 tisíc eur. Najprísnejším trestom pre televízne a rozhlasové stanice bude zrušenie licencie a zákaz vysielania.

Autor návrhu zákona Sergej Syrbu pre média vyhlásil, že nový zákon o zmene kódexu televízie a rozhlasu zavádza nový mechanizmus zabezpečenia informačnej bezpečnosti štátu. Vysvetlil, že v súlade s novým zákonom budú podniknuté opatrenia na značné obmedzenie šírenia vysielania ruských televíznych a rozhlasových staníc na území Moldavska. Vysielanie viacerých programov a relácií bude úplne zakázané.

Daný zákon kritizovali poslanci z frakcie Socialistickej strany a Komunistickej strany. Poukázali na to, že je to politické riešenie: „Bezpochyby je to politické riešenie namierené proti Rusku. Ak ozaj chcete zakázať propagandu, tak by ste mali zakázať vysielanie rumunských televíznych a rozhlasových staníc, ktoré šíria lži a poškodzujú Moldavsko. Naopak útočíte na ruské média, ktoré hovoria pravdu. Všetko, čo robíte, je to prinajmenšom veľmi nečestné,“ vyhlásil predseda moldavskej Komunistickej strany a exprezident Moldavska Vladimír Voronin.

Na protest proti konaniu vládnej koalície členovia frakcie Komunistickej strany opustili rokovaciu sálu. Poslanci Socialistickej strany žiadali, aby sa nekonalo tajné hlasovanie, ale otvorené hlasovanie - aby všetci obyvatelia Moldavska vedeli, kto a ako hlasoval za nový zákon. Tento návrh však vládna väčšina odmietla.

„Keďže ste schválili tento zákon, tak pokojne môžete z ústavy Moldavska vyhodiť také pojmy, ako „sloboda slova“, „sloboda médií“, „demokracia“ a pod. Sú tam potom zbytočné. Môžete vyhodiť všetko, čo vám zavádza, a ponechajte iba to, čo vám vyhovuje. Takto chcete bojovať s opozíciou? Podobnými metódami? Tak potom vytvorte v krajine zasa ŠTB a súdy z troch ľudí, ktorí zasa budú schvaľovať popravy zastrelením. Tomu hovoríte sloboda a demokracia? Už dávno neexistuje,“ vyhlásil poslanec Socialistickej strany Vlad Batrynča.

Tesne pred hlasovaním moldavský prezident Igor Dodon vyhlásil, že ak nový zákon iniciovaný Demokratickou stranou, bude schválený, nepodporí ho v žiadnom prípade. To isté zopakoval aj po hlasovaní v parlamente. Vyhlásil, že je to totalitný zákon, ktorý značne obmedzuje slobodu slova a demokraciu v Moldavsku.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 410x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 401x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 644x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 927x 👤eugenius
,