asfasdf ×

NázorObčana.sk

Plávajúci kozmodróm: Rusko bude odpaľovať rakety z mora

 Aktuality

Pri štarte kozmického aparátu na geostacionárnu dráhu nad rovníkom má veľký význam miesto štartu. Ak sa štart koná z rovníka, tak hmotnosť užitočného nákladu rastie.

12 December
2017 17:58:45

 

Foto: Facebook

Práve preto bol medzinárodnou spoluprácou vytvorený projekt Sea Launch, ktorý kalkuluje so štartom rakety z pohyblivej námornej platformy na rovníku. Práve na toto bola skonštruovaná raketa – nosič „Zenit“, ktorá dokáže vyniesť viac užitočného nákladu ako ťažší nosič „Proton“ z Bajkonuru.

Výhoda je tu očividná, hoci objednávok na Sea Launch nebolo príliš veľa, pretože svetový dopyt na vynesenie družíc na geostacionárnu dráhu neprevyšoval 20 za rok. Základným problémom sa stala raketa „Zenit“, ktoré produkovala Ukrajina spoločne s Ruskom. Po roku 2014 sa však hospodárske vzťahy medzi oboma štátmi zničili. Ukrajinský Južmaš nemôže bez Ruska produkovať „Zenity“. No a Rusko si musí skonštruovať novú raketu.

Čo však robiť s platformou? Aj v Rusku existuje súkromná kozmonautika. Majiteľ spoločnosti „S7 kozmické dopravné systémy“ Vladislav Fiľov uzavrel dohodu s „RKK Energia“ o kúpe plávajúceho kozmodrómu Sea Launch.

Zostalo ešte vyriešiť otázky raketového nosiča. Návrh využiť strednú „Angaru“ bolo odmietnuté, pretože by si to vyžadovalo príliš vážne prerábky platformy. Zostáva spoliehať sa len na raketu „Sojuz-5“ (Fenix, Sunkar), ktorá sa musí stať konkurentom Falcon 9 a v podstate je modernizovanou a úplnou ruskou kópiou „Zenitu“ s motormi RD-171.

„RKK Energia“, ktorá sa zaoberá „Sojuzom-5“ od minulého roka, sľubuje predstaviť konečný produkt o päť rokov. No nebodaj štartovacia platforma bude zaháľať a niesť straty? Fiľov, ako talentovaný podnikateľ našiel východisko zo situácie obíduc všetky podhladinové prekážky.  Ruské a ukrajinské dielce „Zenitu“ sa budú dodávať do USA a tam sa budú zostavovať. Plávajúci kozmodróm bude „zaparkovaný“ v Los Angeles.

Jedinou zmenou je, že montáž prvého stupňa bude tiež prebiehať v Kalifornii a nie na Južmaše, ako doposiaľ. Americký Antares sa taktiež montuje z amerických, ruských a ukrajinských dielcov.

Podľa slovodel.com, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 510x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 455x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 694x 👤eugenius

Kyjev chce do NATO. Odteraz to bude maž uvedené v Ústave Ukrajiny

 

Ukrajinský parlament spečatil snahu o členstvo krajiny v EÚ a NATO. Najvyššia rada Ukrajiny schválila p...

📅11.02.2019 0 977x 👤eugenius
,