asfasdf ×

NázorObčana.sk

Pentagón vyčlenil vyše 200 miliónov dolárov na modernizáciu svojich vojenských leteckých základní v Európe vrátane Slovenska

 Aktuality

Vyše 200 miliónov dolárov vyčlenil americký Pentagón na rozšírenie a modernizáciu svojich vojenských leteckých základní v Estónsku, Lotyšsku, Maďarsku, Nórsku, Rumunsku a Slovensku v budúcom roku.

22 December
2017 19:25:47

 

Foto: Facebook

Do Európy USA plánujú poslať svoje najnovšie „neviditeľné“ stíhačky F-22 a F-35. Americké média uvádzajú, že plány Washingtonu v prípade, že dôjde ku konfliktu v Európe, sa značne zmenili kvôli razantnému zhoršeniu vzťahov s Ruskom. Novinári poukazujú na paradox: americký prezident Donald Trump síce vyhlasuje, že chce budovať dobre vzťahy so svojim kolegom Vladimírom Putinom, ale v jeho novej stratégie národnej bezpečnosti Rusko je zaradené do zoznamu strán, ktoré, ako sa uvádza, predstavujú najväčšiu hrozbu pre USA.

Niektoré americké média uviedli, že Pentagón vyčlení dodatočné finančné prostriedky na tzv. „Európsku stratégiu zdržovania“. Napríklad, 14 miliónov dolárov zaplatí za výstavbu infraštruktúry pre hliadkové lietadlo vojenského námorníctva USA Boeing P-8 Poseidon na základni v islandskom Keflaviku /Naval Air Station Keflavik/.

Generálmajor Vojensko-vzdušných síl USA James Martin vyhlásil v tejto súvislosti: „Máme dočinenie s Ruskom, ktoré sa obnovuje a máme 26-ročné skúsenosti bojových operácií vo svete.“ Vojnu v Perzskom zálive a operáciu „Púštna búrka“ v r. 1991 označil za „obrovské víťazstvo nad Irakom“ a dodal, že odvtedy sa americké Vojensko-vzdušné sily dosť zmenili: kým pred 26 rokmi Pentagón mal 134 letky, v súčasnosti je ich 55.

Za účelom „zdržovania nepriateľa“ americké velenie požiadalo vládu o vyčlenenie 4,8 miliardy dolárov na budúci rok. Prvé americké stíhačky F-35 sa už „ubytovali“ na britskej vojenskej základne v Suffolku. The Times uviedli, že práve odtiaľ americké vojenské lietadlá  budú útočiť na nepriateľa v prípade krízovej situácie v Európe.

Americké média pripomínajú, že výdavky na zbrane dosiahli na celom svete doposiaľ nevídané rozmery. Sú najväčšie od čias studenej vojny a ozbrojovanie sa premenilo na svetovú tendenciu. Experti predpovedajú, že globálne náklady na armády na celom svete dosiahnu v budúcom roku  1,67 trilióna dolárov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

71 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 484x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 658x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 526x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 774x 👤eugenius
,