asfasdf ×

NázorObčana.sk

The Intercept: Facebook tvrdí, že vymazáva účty pod riadením americkej a izraelskej vlády

 Aktuality

Glent Greenwald, publicista The Interceptu, vo svojom článku „Facebook tvrdí, že vymazáva účty pod riadením americkej a izraelskej vlády“ priznáva, že sociálne siete úzko spolupracujú s americkou vládou a konajú fakticky na jej rozkaz.

01 Január
2018 21:55:00

 

Foto: Screenshot The Intercept

„Vlani v septembri sme uviedli, že zástupcovia Facebooku sa stretli s izraelskou vládou s cieľom určiť, ktoré účty Palestínčanov by Facebook mal vymazať z dôvodu, že predstavujú „podnecovanie“. Stretnutia iniciované a vedené s jedným z najextrémistickejších a najautoritativnejších ľudí v Izraeli, ministrom spravodlivosti Ayeletom Shakedom sa uskutočnili po tom, čo Izrael vyhrážal Facebooku, že jeho neželanie dobrovoľne plniť  izraelské príkazy na vymazanie účtov môže zapríčiniť to, že v krajine schvália zákony, v súlade s ktorými zablokujú samotný Facebook v Izraeli,“ uviedol Glent Greenwald.

„Predvídateľné výsledky týchto stretnutí sú teraz jasné a dobre zdokumentované. Odvtedy  Facebook používa čiernu listinu palestínskych aktivistov, ktorí protestujú proti dlhoročnej, nezákonnej izraelskej okupácii, všetkým nariadeniam vydaným izraelskými úradníkmi. Samozrejme, izraelskí predstavitelia sa verejne pýtali, či sa Facebook poslušne plní izraelské  rozkazy o cenzúre,“ dodáva novinár.

„Krátko po tom, ako sa zistili rozdiely v spravodajstve izraelskej vlády a Facebooku, izraelský minister spravodlivosti Ayelet Shaked povedal, že Tel Aviv predložil v uplynulých štyroch mesiacoch 158 žiadostí sociálnemu mediálnemu gigantovi a požiadal ho o odstránenie obsahu, ktorý považoval za „podnecovanie“. Prezradil, že Facebook vyhovel žiadostiam izraelskej vlády na 95 percent,“ poznamenal.

Podčiarkol, že izraelský diktát je ťažké prekonať. Dokonca aj New York Times v decembri minulého roka uviedli, že „izraelské bezpečnostné agentúry monitorujú Facebook a posielajú žiadosti o odstránenie správ, ktoré považujú za podnecovanie. Spoločnosť Facebook reagovala odstránením väčšiny z nich. „Z toho vyplýva najmä to, že 96 percent Palestínčanov uviedlo, že primárne využíva Facebook na čítanie daných správ. To znamená, že izraelskí predstavitelia majú prakticky neobmedzenú kontrolu nad kľúčovým komunikačným fórom Palestínčanov,“ zdôrazňuje Glent Greenwald.

Uvádza aj ďalšie príklady ovplyvňovania americkou a izraelskou vládou sociálnej sieti. Cituje správu Palestínskeho centra pre rozvoj a mediálne slobody v roku 2016, v ktorej sa uvádza, že  Facebook použil rozsiahlu cenzúru voči viacerým arabským médiám. Pripomína, ktoré stránky a osobné účty boli filtrované alebo úplne zablokované: Palestínska sieť pre dialóg v Gaze, spravodajská sieť v Jeruzaleme, agentúra Shihab, rádio Bethlehem 2000, Orient Radio Network, noviny Mesh Heck a Ramallah, novinár Huzaifa Jamous z Abu Dis, aktivista Qassam Bedier, aktivista Mohammed Ghannam, novinár Kamel Jbeil, administratívne účty  stránky Al Quds, administratívne účty agentúry Shihab, aktivista Abdel-Qader al-Titi, aktivista mládeže Husajn Shajaeih, Ramah Mubarak, Ahmed Abdel Aal, Mohamed Za'anin,  Amer Abu Arafa, Abdulrahman al-Kahlout.

„Netreba dodávať, že Izraelčania majú prakticky neobmedzené možnosti poskytovať Palestínčanom iba tie informácie, ktoré uznajú za vhodné. Výzvy Izraelčanov na zabíjanie Palestinčanov sú bežné na Facebooku a do značnej miery zostávajú neporušené a nik ich nevymazáva. Podobná spolupráca neplatí pre všetky krajiny. Napríklad, ak by Irán požiadal, aby sa odstránil účet demokratického senátora Chucka Schumera (ten bol zaradený na čiernu  listinu za podporu Trumpovho rozhodnutia ohľadne Jeruzalemu), Facebook na to nepristúpi.  To isté sa týka Ruska, ktoré pred mesiacom uložilo sankcie proti niektorým kanadským politikom, ale ich účty sú stále aktívne. Inými slovami Facebook spolupracuje iba s tými štátmi, ktoré naňho majú priamy vplyv,“ zdôraznil v závere svojho článku Glent Greenwald.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Výročie: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný Vladimír Lenin

 

Komunisti dnes majú sviatok: pred 150 rokmi sa narodil zbožňovaný a preklínaný, ospevovaný a ohováran...

📅22.04.2020 0 1451x 👤eugenius

V „brlohu“ Nočných vlkov v centre Moskvy prebieha séria veľkolepých novoročných predstavení pre deti

 

V areáli Nočných vlkov na ulici Nižnie Mnevniki v centre Moskvy je v týchto dňoch rušno: prebieha tam s...

📅07.01.2020 0 1980x 👤eugenius

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali k narodeninám čestnej členke klubu, ktorá sa preháňa na motorke už 70 rokov

 

Motorkárky ruského ženského klubu „Nočné Valkýry“ zablahoželali ku krásnym 89. narodeninám čes...

📅30.11.2019 0 1876x 👤eugenius

Petrohradskí Noční vlci vysadili ihličnany a zablahoželali prezidentke klubu „Nočné Valkýry“ Jekaterine k narodeninám

 

„Noční vlci“ v posledných dňoch odchádzajúceho roka už tradične sa zúčastňujú na mnohých podu...

📅28.11.2019 0 1650x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,