asfasdf ×

NázorObčana.sk

Nová atómová hlavica USA – skutočná hrozba tretej svetovej vojny

 Aktuality

Nová atómová hlavica malého kalibru „na obranu Európy“ na medzikontinentálnej balistickej rakete Trident II v prípade pokusu jej nasadenia hrozí ozajstnou atómovou vojnou, myslia si experti, ktorých kontaktovala RIA Novosti.

11 Január
2018 21:05:32

 

Foto: Facebook

Takto okomentovali plány administrácie Donalda Trumpa oslabiť obmedzenia na použitie atómovej zbrane a skonštruovať atómovú hlavicu s bojovou náložou malého kalibru. O takomto rozhodnutí Bieleho domu informovali noviny The Guardian, odvolávajúc sa na riaditeľa Rady národnej bezpečnosti USA Jona Wolfsthala.

V správe sa hovorí, že bojová hlavica sa bude používať na modifikovaných raketách Trident II (D5), nachádzajúcich sa na ponorkách. Hlavným cieľom prezbrojenia má byť „zadržiavanie Ruska na použitie taktických hlavíc v konflikte vo východnej Európe“. V USA sa vraj rozširuje zoznam podmienok, ktoré opodstatňujú nasadenie atómového arzenálu, vrátane odvety na neatómový útok. Doposiaľ sa tiež hovorilo, že USA chcú zvýšiť počet lodí vybavených systémom PRO Aegis „na obranu Európy“.

Medzikontinentálna taktika

Prostriedok dopravy taktickej atómovej hlavice na cieľ zostane medzikontinentálny, povedal RIA Novosti bývalý náčelník Hlavného štábu raketových vojsk strategického určenia Ruska genplk. Viktor Jesin. Spresnil, že na pochopenie zámyslov USA je potrebné vyčkať na vyjdenie ďalšieho amerického „atómového prehľadu“. „Zdá sa, že je tu únik toho, o čom to bude. Prehľad sa očakával na konci decembra (2017), teraz sa hovorí o konci januára. Je úplne možné, že toto všetko bude založené v novom dokumente,“ povedal generálplukovník.

Podľa jeho slov, „keď sa objavia konkrétnosti, o čo sa jedná pri rozpracovaní nových atómových hlavíc, potom bude nasledovať aj adekvátna odpoveď Ruska“.

Jesin predpokladá, že USA chcú rakety Trident II využiť ako „prostriedok kompenzácie toho, že zaostávajú za Ruskom v taktických atómových zbraniach“. „Čiže časť zbraní zo strategického určenia, ako Trident II, chcú prerobiť na taktický prostriedok. V podstate sa nič nezmení, iba nálož sa zmenší na možnosť jeho použitia na bojovom poli. Prostriedok dopravy hlavice na cieľ zostáva rovnaký – ide o medzikontinentálnu vzdialenosť. Ťažko to odlíšiť. Lebo my predsa nevieme, aké sú tam hlavice – taktické alebo strategické. Nám je to v podstate jedno, ak budú nasadené,“ dodal generálplukovník.

Americký omyl

„Ide o omyl Američanov, že oni môžu použiť atómové zbrane kdekoľvek v Európe, na Blízkom východe a sami si budú sedieť na kontinente „pri čokoláde“. Naši vedúci funkcionári to odmietli, pamätám. Náčelník generálneho štábu hovoril, že eskalácia je nevyhnutná: len čo nasadia atómové zbrane, dostanú atómový úder. Pričom ho dostanú na kontinentálnu časť Spojených štátov,“ myslí si bývalý náčelník správy MO RF generálporučík Jevgenij Bužinskij.   

Podľa jeho názoru USA majú taktických zbraní omnoho menej ako Rusko. Američania majú v atómovej podobe len bomby. „Oni uvažujú, ako to zrovnovážiť. No a tak vymysleli vybaviť svoje ponorky náložami malého kalibru. To nie je tajomstvo. USA dávno pracujú na skonštruovaním novej hlavice pre svoje Tridenty. My robíme to isté,“ poznamenal generálporučík.

„No a čo sa týka oslabenia obmedzení na nasadenie atómových zbraní, nechcem fantazírovať. Na konci januára majú vydať obzor atómovej stratégie,“ dodal Bužinskij.  

Podľa ria.ru, srspol.sk

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

90 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V následku atentátu dnes zahynul hlava Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko

 

Mnohé ruské, donecké a ukrajinské média informovali, že v následku atentátu dnes zahynul hlava Donecke...

📅31.08.2018 0 661x 👤eugenius

V Jerevane gejovia zaútočili na policajnú stanicu a pobili sa s policajtmi

 

Tlačová služba ministerstva vnútra Arménska informovala, že niekoľko predstaviteľov LGBT komunity v ar...

📅15.08.2018 0 488x 👤eugenius

V Estónsku vysvetlili, prečo nenašli raketu náhodne „stratenú“ španielskou stíhačkou

 

Posádka stíhačky typu Eurofighter španielskeho vojenského letectva odpálila v utorok popoludní neúmyse...

📅14.08.2018 0 773x 👤eugenius

Finále MS vo futbale prerušili členovia zoskupenia Pussy Riot, zadržali ich

 

Ruské opozičné zoskupenie Pussy Riot sa na sociálnej sieti prihlásilo k prerušeniu finále MS 2018 vo fu...

📅15.07.2018 0 1259x 👤eugenius
,