asfasdf ×

NázorObčana.sk

Putin uznal maršala Kima za víťaza nad USA

 Aktuality

Pochvala, akou Vladimír Putin poctil Kim Čong-una, je absolútne zaslúžená – kórejský líder naozaj vyšiel zo súboja s USA ako víťaz. Dosiahol to, čo zodpovedá národným záujmom jeho štátu – no a teraz už zostalo len zaznamenať toto víťazstvo pre dejiny

13 Január
2018 21:15:17

 

Foto: Facebook

Putin nie príliš často chváli lídrov iných štátov, no a tentoraz vyznamenal toho, s ktorým sa osobne ani nepozná. Lenže líder severnej Kórei si získal tieto Putinove slová v pravý čas – nie preto, že v pondelok oslávil 35. narodeniny (alebo 36. ak vychádzame z neskoršej verzie jeho životopisu), ale preto, že tento týždeň sa stal v kórejskej kríze prelomovým.

V utorok sa konalo stretnutie na vysokej úrovni medzi oboma Kóreami – ministerské stretnutie sa stalo prvým krokom na uvoľnenie napätia. Situáciu rozžeravil Trump, presnejšie, jeho reakcia na atómové testy, ktoré Pchjongjang uskutočnil v roku 2017.

Po celý rok sa Washington vyhrážal akýmikoľvek spôsobmi, vrátane vojenských. Lenže nič. Nepomohli mu vyhrážky, nepomohli mu ani sankcie. Naproti tomu Rusko a Čína volali po upokojení situácie a vyzývali USA a KĽDR (ako Goliáša s Dávidom - pozn. -vmi-) aby si sadli za rokovací stôl. 

Trumpova administrácia to hlučne a sebavedome odmietala, inokedy s tým rovnako hlučne a rovnako sebavedome súhlasila. Nakoniec sa prvým praktickým krokom v tomto smere stalo medzikórejské stretnutie, Soul zrušil svoje vojenské manévre s USA a Pchjongjang na to zareagoval, že vyšle na blížiacu sa olympiádu svoju delegáciu.

Teraz všetci hovoria o nádeji na úspech rozhovorov – Trump si sám sebe priznáva ako zásluhu fakt súhlasu Kima stretnúť sa s juhokórejcami. Vraj, pozrite sa, akou užitočnou sa stala politika sprísnenia sankcií a hrozivý tón! Pritom však zamlčiava, že hlavným dôvodom KĽDR na jeho vyslovenie súhlasu bolo, že dosiahol splnenie svojej hlavnej požiadavky: vzdanie sa americko-juhokórejských manévrov.

Vladimír Putin počas stretnutia s redaktormi médií (11. 1. 2018) vyjadril kórejskému lídrovi vysoké známku: „Myslím si, že pán Kim Čong-un, nepochybne, túto partiu vyhral. Vyriešil si svoju strategickú úlohu: má atómovú nálož, má raketu globálneho dosahu – do 13 tisíc kilometrov, ktorá dosiahne prakticky na akýkoľvek bod zemegule, v každom prípade určite na ľubovoľný bod územia jeho pravdepodobného protivníka. Teraz má záujem na tom, aby sa situácia začistila, zahladila, upokojila. Je absolútne kompetentným a už aj zrelým politikom.“

Naozaj. Kim Čong-un vyhral. No nie preto, že obohral dvakrát staršieho Trumpa, ale preto, že nehral. Pre prezidenta USA bolo zvyšovanie napätia okolo kórejského raketovo-atómového programu iba spôsobom získať nejaké body na iných poliach: počas strategickej hry s Čínou a u seba doma získať si imidž tvrdého politika.

Trump vážne o akejkoľvek vojne s Kimom ani len neuvažoval, hoci sa snažil o výzor, že v mimoriadnom prípade je na ňu pripravený. Pre Kima však súboj s Trumpom nebol výmenou lichôtok, ale nefalšovaným bojom o vlastné prežitie – nie osobne jeho, ale jeho štátu a národa.

Kto chce, nech sa nad takýmto vysvetlením pousmeje, no ešte predtým nech sa každý smejko vcíti do role predstaviteľa štátu, ktorému USA pred 67 rokmi rozbombardovali krajinu a ktorý teraz opäť narazil na ich bezprecedentný tlak. Tomuto sa Kim postavil! A práve toto Trump pochopil a možno práve tohto chlapského postoja sa aj zľakol. Nehovoriac o tom, že Rusko i Čína tiež dávali dostatočne najavo čo mienia (ne)dopustiť.

Kim sa teda postavil s celou váhou svojho štátu za svoj štát a vyhral!  No a práve to Putin aj vyjadril, dodajúc, že vyriešenie kórejskej krízy je možné len s jednou jedinou podmienkou – ak bude mať Pchjongjang bezpečnostné záruky. 

Vladimír Mikunda podľa vz.ru

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(31 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Nemci sa už nespoliehajú na políciu, vytvárajú oddiely domobrany, aby sa ubránili pred útočiacimi migrantmi

 

Nemecké média živo komentujú novinku. Primátor bavorského mestečka Amberg pre novinárov povedal, že j...

📅04.01.2019 0 893x 👤eugenius

Bezpečnostná služba Ukrajiny obvinila Rusko z organizovania protestov „žltých viest“ vo Francúzsku

 

Stalo sa to, čo sa dalo s istotou očakávať. Niektorí európske politici a média obvinili Rusko z... orga...

📅12.12.2018 0 703x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 798x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 1130x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,