asfasdf ×

NázorObčana.sk

V Estónsku vysvetlili, prečo nenašli raketu náhodne „stratenú“ španielskou stíhačkou

 Aktuality

Posádka stíhačky typu Eurofighter španielskeho vojenského letectva odpálila v utorok popoludní neúmyselne blízko estónskeho mesta Otepää ostrú raketu vzduch-vzduch. Dodnes tu „stratenú“ raketu nenašli. Ako je to možné?

14 August
2018 15:23:40

Španielska stíhačka Vojensko-vzdušných síl NATO Eurofighter Typhoon vypálila raketu AIM-120 AMRAAM vo výške šiestich kilometrov. Podľa zverejnených informácií, preletela asi 80 kilometrov a spadla do močiaru niekde v okrese Jõeküla, blízko prírodnej rezervácie Endla. Na mieste údajného pádu rakety vznikol požiar, ktorý estónski hasiči zlikvidovali. Ale ani raketu, ani jej úlomky sa nepodarilo nájsť. Preto niektorí experti nie sú presvedčení, že požiar vznikol na mieste pádu rakety, a tvrdia, že mohla spadnúť inde.

V Estónsku sa rozbehla pátracia akcia, ktorá doposiaľ bola neúspešná. Prečo raketu nenašli ani v takej malej krajine, ako je Estónsko? Kde mohla „zablúdiť“? Pozemná pátracia akcia nepriniesla výsledky a veliteľ estónskych Vojensko-vzdušných síl Rivo Valge uviedol, že miesto pádu rakety budú hľadať prostredníctvom lietadiel armády.

Na portálu estónskej armády sa objavilo vysvetlenie, prečo sa doposiaľ nepodarilo nájsť raketu, ktorú „stratila“ španielska stíhačka. Vysvetlenie je jednoduché: estónske rádiolokačné stanice nemajú možnosť sledovať rýchle a malé ciele. Nepodarilo sa im určiť ani trajektóriu letu rakety, ani orientačné miesto pádu.

„Raketa letí s rýchlosťou, ktorá je štvornásobne vyššia, ako rýchlosť zvuku. V porovnaní s lietadlom, je to veľmi malý objekt. Rádiolokačné stanice, ktoré máme, môžu iba zaregistrovať štart takejto rakety, ale nedokážu ju sledovať. Radary, ktoré by boli schopné určiť presný smer letu rakety, Estónsko nemá,“ vysvetľuje sa na portálu estónskeho ministerstva obrany.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

80 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Katastrofa pre Ameriku, Čína zdvihla clá na automobily.

 

USA...

📅29.08.2019 0 484x 👤StanislavRegec

Poľské ministerstvo zahraničia považuje plynovod Severný prúd-2 za analógiu paktu Molotov - Ribbentrop

 

Plynovod Severný prúd-2 je skutočnou nočnou morou pre niektorých zaoceánskych a európskych politikov, a...

📅28.08.2019 0 658x 👤eugenius

Vedci, vojenskí veteráni a iní odborníci spoločne vypracovali a podpísali Záverečné vyhlásenie za zachovanie mieru na Zemi

 

Ako sme už informovali našich čitateľov, v Moskve sa uskutočnila medzinárodná konferencia „Veteráni ...

📅07.06.2019 0 526x 👤eugenius

Prekvapivé závery medzinárodnej konferencie „Veteráni vojen a medzinárodná verejnosť - za mier a priateľstvo na planéte“ v Moskve

 

V Moskve sa v dňoch 26. – 29. apríla konala medzinárodná konferencia „Veteráni vojen a medzinárodná...

📅02.05.2019 0 774x 👤eugenius
,