asfasdf ×

NázorObčana.sk

Britskí politológovia vysvetlili, prečo Západ nenávidí Rusko: „Nerobí to, čo mu nariaďujú“

 Aktuality

„Západ nenávidí Rusko, pretože Moskva nerobí to, čo jej nariaďujú,“ uvádzajú britskí politológovia T. J. Coles a Matthew Alford vo svojej knihe „Union Jackboot: What Your Media and Professors Don't Tell You About British Foreign Policy“.

10 November
2018 18:43:47

Úryvok z tejto knihy zverejnil portál CounterPunch. Kniha je zložená z provokačných otázok Alforda a rozsiahlych odpovedí Colesa. Hlavnou témou knihy je vzťah USA a Veľkej Británii voči Rusku. Britskí politológovia tvrdia, že Washington si za každú cenu chce zachovať hegemóniu vo svete, ale Moskva mu v tom prekáža, pretože nechce sa podriadiť neoliberálnemu poriadku.

Coles prízvukuje, že Veľká Británia považuje Rusko za nepriateľa už od začiatku minulého storočia a britskí historici to obdobie označujú za „prvú studenú vojnu“. V tom čase dve krajiny súperili o strategické zásoby a obchodné cesty a keď sa v Rusku moci chopili boľševici, Moskva pre Veľkú Britániu začala predstavovať navyše aj ideologickú hrozbu.

Britský politológ, ako príklad, pripomína vytvorenie Labouristickej strany v r. 1900, ktorú  Winston Churchill označil za „strechu pre boľševikov“. Poukazuje na to, že práve Veľká Británia ako prvá použila chemické zbrane na území Ruska, keď počas občianskej vojny, ktorá tam zúrila, podporovala Bielu armádu. Pričom samotný Winston Churchill tieto mimoriadne nebezpečné zbrane otvorene nazýval „správnym liekom“... Coles preto zdôrazňuje: „Ale dnes všetci, nevedno prečo, kričia, ako Moskva ohrozuje Západ, napríklad, so svojom Novičokom...“

Pripomína, že po odstúpení Borisa Jeľcyna z funkcie prezidenta, Rusko začalo smerovať k „ekonomickému nacionalizmu“, ruské trhy už neboli slobodné, americké korporácie museli zápasiť s novými daňami a pod. „Boli to nové skutočnosti, ktoré zjavne nevoňali Britom a Američanom, ale o tom sa nehovorí, potom by bolo zjavné, že Západ nenávidí Rusko, pretože nerobí to, čo mu nariaďujú. Reálny cieľ vo vzťahu k Moskve spočíva v zachovaní ekonomickej hegemónie USA a kultúry „slobodného trhu“, v tom čase, keď osobne pre seba Spojené štáty aj naďalej zostanú protekcionistické,“ vysvetľuje Coles.

Britský politológ kritizuje aj vojenské aktivity Západu. Poukazuje na to, že americkí vojenskí odborníci ešte pred viacerými rokmi upozorňovali na to, že všetky pokusy NATO ovplyvniť Ukrajinu zapríčinia „anexiu“ Krymu. Podčiarkuje, že nie je pravda, že „Moskva nečakane napadla Ukrajinu“, ale Rusko iba demonštruje svoju reakciu na aktivity NATO.

„Predstavte si, že keby sa Škótsko odčlenilo od Veľkej Británii,  Rusi by začali uskutočňovať vojenské cvičenia vedľa našich hraníc – akoby preto, aby zdržali Britov pred obsadením  Škótska. Presne to isté robíme na Ukrajine. A keby Rusko uskutočnilo svoje vojenské cvičenia niekde v Kanade alebo Mexiku, všetci by to hneď považovali za obrovskú hrozbu a dokonca aj za porušovanie Stanov OSN,“ zdôrazňuje Coles.

„Mainstreamové média môžu tvrdiť hocičo, ale Rusko a Čína vôbec nepredstavujú sebou vojenskú hrozbu. Jednoducho Západu nevonia „ekonomický nacionalizmus“ a úspešný vývoj týchto krajín,“ vysvetľuje britský politológ T. J. Coles.
 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(10 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Valerij Pjakin: „Churchill svojho času povedal, že politik musí vysvetliť spoločnosti, aké nebezpečie jej hrozí, a potom musí vysvetliť, prečo sa nestalo to, pred čím varoval“

 

V ďalšej relácii ruský politológ Valerij Pjakin hovoril o situácii v ruskej televízii, politike Jirija ...

📅11.12.2018 0 430x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Protiruská hystéria na Západe narastá. A ten nárast má v danej situácii podobu nátlaku vyvíjaného na elitu“

 

V ďalšej relácii „Otázky a odpovede“ ruský politológ Valerij Pjakin väčší priestor na začiatku ...

📅05.12.2018 0 619x 👤eugenius

Drvivá väčšina obyvateľov Moldavska si neželá, aby krajina vstúpila do NATO

 

Vyše 60 percent obyvateľov Moldavska si neželá, aby krajina vstúpila do NATO. Svedčia o tom najnovšie v...

📅01.12.2018 0 364x 👤eugenius

Valerij Pjakin: „Obviňovanie ruských hackerov je už danosťou, s ktorou nic nenarobíme. Keď vám niečo nevychádza, jednoducho to hoďte na Rusov...“

 

V ďalšej relácii „Ootázky a odpovede“ známy ruský politológ Valerij Pjakin väčšinou sa venoval o...

📅01.12.2018 0 471x 👤eugenius
,