asfasdf ×

NázorObčana.sk

Antibiotiká by sa mali predpisovať zodpovednejšie a nemohli by sa užívať bez lekárskeho predpisu

 Aktuality

Antibiotiká sú lieky ničiace alebo spomaľujúce rast mikroorganizmov. Vďaka svojmu antimikrobiálnemu účinku sú používané na liečbu infekčných chorôb – väčšinou bakteriálnych. Často sa používajú nesprávne. V Bruseli sa rozhodli situáciu zmeniť.

25 Apríl
2015 07:39:12

 

Foto: http://najmama.aktuality.sk

Europoslanci sa rozhodli postarať o zlepšenie bezpečnosti pacientov, zodpovednejšie využívanie antibiotík a veterinárnych antibiotík a podporiť inovácie v tejto oblasti. Kompetentní pripravili návrh, za ktorý hlasovali poslanci, členovia Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín. Reagovali na fakt, že 8 až 12% pacientov hospitalizovaných v nemocniciach trpí pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti infekciami. Podľa nového návrhu by sa situácia mala zlepšiť.

„Novinky by mali priniesť veľmi dôležitý efekt v európskom zdravotníctve a zabrániť veľkému počtu obetí,“ podčiarkol europoslanec Piernicola Pedicini. Práve jeho odporúčania schválil Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín jednohlasne. „Stále som premýšľal nad tým, prečo národné vlády aj samotní občania podceňujú tak dôležitý problém, napriek výstražným prognózam medzinárodných výskumných pracovníkov,“ vysvetlil Piernicola Pedicini.

Novinky by mali urobiť poriadok v oblasti používania antibiotík. Europoslanci navrhujú opatrenia, ktoré by mali zabezpečiť, aby sa antibiotiká predpisovali zodpovednejšie a zároveň zakazujú ich užívanie bez lekárskeho predpisu. Chcú zaviesť také obchodné postupy, ktoré vylúčia konflikt záujmov medzi výrobcami a predpisujúcimi lekármi a vyžadujú lepšiu informovanosť, monitoring a kontrolu infekcií. Najmenej 25 % pacientov v niektorých členských štátoch reaguje odolne na bežne používané antibiotiká. Výbor pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín preto vyzýva farmaceutické spoločnosti, aby investovali do vývoja nových antimikrobiálnych látok.

Táto nová rezolúcia by sa mala dotknúť aj využívania veterinárnych antibiotík, vrátane medikovaných krmív. Využívať by sa mohli až po stanovení veterinárnej diagnózy. Oba právne predpisy sa prerokúvajú v Európskom parlamente, hlasovanie by sa malo uskutočniť v máji. Infekcie, ktoré vznikajú počas poskytovania zdravotnej starostlivosti predstavujú pre členské štáty EÚ problém. Patria medzi najčastejšie vyskytujúce sa nežiaduce účinky. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb, v priemere jeden z 20-tich hospitalizovaných trpí práve týmito infekciami. V európskom meradle to znamená 4,1 milióna pacientov ročne, pričom 37 tisíc prípadov končí smrťou, hoci 20 až 30% vzniku infekcií sa dá predchádzať intenzívnou hygienou.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

V roku 2025 bude na celom svete až 400 miliónov astmatikov

 

Takmer 340 miliónov ľudí na svete trpí astmou, celoživotným ochorením, ktoré postihuje predovšetkým ...

📅07.05.2019 0 481x 👤eugenius

Fredy Ayisi otvoril v Bratislave nové centrum jogy

 

„Fredyho joga je iná. Je to dych, energia, pohyb a príbeh, s ktorým vás počas svojej lekcie prevedie. K...

📅28.11.2018 0 1100x 👤eugenius

Ročne zomiera 1,5 milióna ľudí na choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním

 

Chrípka každoročne nakazí 3,5 milióna ľudí, čo vedie až k 650 tisícom úmrtí. Každý rok zomiera 1...

📅13.11.2018 2 1057x 👤eugenius

Spánok a jeho nedostatok

 

Všetci iste vieme, že spánok je pre nás mimoriadne dôležitý… Ale viete aj o tom, aké sú následky n...

📅07.07.2018 0 1386x 👤erap
,