asfasdf ×

NázorObčana.sk

5 informácií o atopii, ktoré by ste mali poznať

 Aktuality

Atopická dermatitída síce nie je nákazlivé ochorenie, o to viac ale dokáže ľuďom strpčiť život. Preto je potrebné o tomto probléme hovoriť a vyvracať tak mnohé mýty a polopravdy, ktoré s o atopii šíria.

05 Február
2018 10:53:40

V akom veku sa topia môže objaviť, aké sú jej časté príznaky u detí a dospelých a akú úlohu pri jej vzniku zohráva strava či prostredie, v ktorom človek žije?

V akom veku sa atopia vyskytuje?

Veľmi častý je výskyt atopických príznakov u malých detí a dojčiat, voči tomuto druhu dermatitídy však nie je človek imúnny ani v pokročilejšom veku. „Decká“ atopická dermatitída príležitostne trvá až do dospelosti, respektíve jej priebeh kolíše medzi obdobiami, kedy sa prejaví viac a časovými úsekmi, kedy jej prejavy nie sú pozorované. Vplyv na (znovu) objavenie atopie má napríklad chladné počasie, nízka vlhkosť vzduchu či obdobie alergií.

 

 

Príznaky atopie u dospelých

Príznaky tohto ochorenie sú v zásade individuálne, no vo všeobecnosti môžeme na postihnutých miestach pozorovať silné začervenanie pokožky, ktorá je zároveň suchá a dotknuté miesta veľmi svrbivé. Je treba dodať, že svrbenie a následne škrabanie sa priebeh ochorenia len zhoršuje. Najčastejšie postihnutými miestami sú rôzne telesné záhyby, napríklad v oblasti ramien, kolien, krku alebo zápästí.

Príznaky atopie u detí

Dá sa povedať, že atopia zasahuje v zásade rovnaké miesta u dospelých aj detí. V prípade malých pacientov však vo väčšine prípadov trpí najmä tvárová časť a okolie očí, teda očné viečka, okolie rias a obočia. Vysvetlenie je celkom jednoduché – toto podráždenie totiž spôsobuje zvýšená tvorba a výtok slín malých detičiek.

 

 

Atopia nie je nákazlivá

Pre okolie aj pacienta samotného je dobrou správou, že atopia nie je nákazlivou chorobou. Príčiny vzniku atopickej dermatitídy však nie sú celkom uspokojivo vysvetlené. Odborníci sa zhodujú na pôsobení vonkajších (život v priemyselných a znečistených oblastiach) a genetických faktorov (aspoň jeden z rodičov je nositeľom atopie, astmy či sennej nádchy), rovnako tak môže hrať svoju úlohu aj vek matky (dieťatká starších matiek majú vo všeobecnosti rizikovejší pôrod).

Vplyv stravy na atopickú dermatitídu

Podiel stravy či stravovacích návykov na vznik dermatitídy nie je jednoznačne potvrdený. Atopikom sa však neodporúča vo veľkej miere konzumovať kvasené, dlho skladované, prípadne zakonzervované potraviny. Sú však prípady, ktoré ani po konzumácii tohto druhu potravín nezaznamenali zhoršenie ochorenia. Preto je dobré, ak si o spôsobe svojho stravovania vediete (pod lekárskym dozorom) denník – zapisujte si doň skonzumované potraviny a reakcie, ktoré vo vašom organizme v súvislosti s ochorením vyvolali. Výsledky potom konzultujte s vaším lekárom, ktorý stanoví ďalší postup pri liečení atopie.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

50 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

V roku 2025 bude na celom svete až 400 miliónov astmatikov

 

Takmer 340 miliónov ľudí na svete trpí astmou, celoživotným ochorením, ktoré postihuje predovšetkým ...

📅07.05.2019 0 468x 👤eugenius

Fredy Ayisi otvoril v Bratislave nové centrum jogy

 

„Fredyho joga je iná. Je to dych, energia, pohyb a príbeh, s ktorým vás počas svojej lekcie prevedie. K...

📅28.11.2018 0 1092x 👤eugenius

Ročne zomiera 1,5 milióna ľudí na choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním

 

Chrípka každoročne nakazí 3,5 milióna ľudí, čo vedie až k 650 tisícom úmrtí. Každý rok zomiera 1...

📅13.11.2018 2 1053x 👤eugenius

Spánok a jeho nedostatok

 

Všetci iste vieme, že spánok je pre nás mimoriadne dôležitý… Ale viete aj o tom, aké sú následky n...

📅07.07.2018 0 1362x 👤erap

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,