asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hypertyreóza

 Aktuality
  • Zregenerujte svoje unavené telo v termálnych kúpeľoch: Únava, ospalosť, bolesť svalov a kĺbov – jesenné obdobie prináša okrem krásne sfarbenej prírody aj tieto ťažkosti. Niet divu, že práve v tomto období pribúdajú ľudia, ktorých trápia depresie. Vo veľkej miere na to vplýva aj skoré stmievanie....
  • Pleť na jeseň: Poradíme vám, ako sa o ňu starať: Sychravé dni, mrazivé rána, ranné hmly a farebné lístie – aj toto sa nám spája s jeseňou. Jeseň je krásnym ročným obdobím, ktoré prináša veľké výkyvy v počasí, čo sa odzrkadlí nielen na našej nálade, ale aj na našej pokožke. ...
  • Prečo piť čaj Matcha namiesto kávy?: Zelený čaj Matcha dnes patrí medzi „trendové nápoje“ a to vďaka tomu, že je vyrobený z vysokokvalitného čaju a má oveľa viac živín nielen ako káva, ale aj ako klasické zelené čaje....
  • V roku 2025 bude na celom svete až 400 miliónov astmatikov: Takmer 340 miliónov ľudí na svete trpí astmou, celoživotným ochorením, ktoré postihuje predovšetkým priedušky a pľúca. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ide o najrozšírenejšiu chronickú chorobu. ...
  • Fredy Ayisi otvoril v Bratislave nové centrum jogy: „Fredyho joga je iná. Je to dych, energia, pohyb a príbeh, s ktorým vás počas svojej lekcie prevedie. Keď mu budete dôverovať, počúvať, čo hovorí a sústreďovať sa na jeho slová, na záver vás privedie k pocitu oslobodenia.“ ...

Hypertyreóza je stav, kedy dochádza ku nadmernej produkcii hormónu štítnej žľazy. Vyskytuje sa 2 - 10x častejšie u žien. Opačným stavom je hypotyreóza, kedy štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov štítnej žľazy.

06 Júl
2018 22:33:19

Hypertyreóza je stav, kedy dochádza ku nadmernej produkcii hormónu štítnej žľazy. Vyskytuje sa 2 - 10x častejšie u žien. Prejaví sa obyčajne vo veku od 20 do 50 rokov. Choroba je bežnejšia u pacientov vo veku nad 60 rokov.

Tyreotoxikóza je je stav, ktorý je následkom hypertyreózy (keď sa v krvi vyskytuje nadmerné množstvo hormónov štítnej žľazy). Tieto dva pojmy sa často navzájom zamieňajú.

Opačným stavom je hypotyreóza, kedy štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov štítnej žľazy.

 

Príznaky

Príznaky hypertyreózy sú rôzne u každého jedinca. Medzi tie najčastejšie patria napríklad: podráždenosť, svalová slabosť, zvýšené potenie, tras  rúk, problémy so spánkom, rýchly tlkot srdca, hnačka, zväčšenie štítnej žľazy a strata hmotnosti.

Príčiny

Gravesova choroba je príčinou asi 50 - 80 % prípadov hypertyreózy v Spojených štátoch. Medzi ďalšie príčiny jej vzniku môžu patriť: toxický adenóm, zápal štítnej žľazy, príliš veľa jódu v prijímanej potrave, či nadmerné množstvo syntetického hormónu štítnej žľazy. Menej častou príčinou je adenóm hypofýzy.

Diagnóza

Diagnóza sa môže zistiť na základe príznakov a následne sa potvrdí krvnými testami. Zvyčajne krvné testy vykazujú nízku hladinu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) a zvýšenú hladinu hormónov T3 alebo T4.

Liečba

Liečba závisí aj od príčiny a závažnosti ochorenia.

Existujú tri hlavné možnosti liečby: terapia rádioaktívnym jódom, liečba liekmi a operácia štítnej žľazy. Liečba rádioaktívnym jódom zahŕňa užívanie jódu-131 počas niekoľkých týždňov až mesiacov. Jód sa koncentruje a ničí bunky štítnej žľazy, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu hormónov. Následná hypotyreóza je liečená syntetickým hormónom štítnej žľazy. Ďalšou možnosťou je chirurgické odstránenie štítnej žľazy. Táto možnosť sa využíva u pacientov s veľmi vysokými hodnotami tyroidných hormónov alebo pri rakovine.

Diéta

Ľudia s potvrdenou autoimunitnou hypertyreózou by nemali jesť potraviny s vysokým obsahom jódu. Medzi ne patria napríklad jedlé morské riasy.

Ako mám postupovať pri hypertyreóze?

Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť na toto ochorenie, navštívte lekára. Ten u vás spoľahlivo potvrdí alebo vyvráti diagnózu. Určite sa nesnažte si ju samodiagnostikovať a dúfať, že diéta s nižším obsahom jódu vás vylieči.

Zdroj: wikipedia

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

erap


Podobné články

Pleť na jeseň: Poradíme vám, ako sa o ňu starať

 

Sychravé dni, mrazivé rána, ranné hmly a farebné lístie – aj toto sa nám spája s jeseňou. Jeseň je...

📅10.10.2019 0 89x 👤PRclanky

Prečo piť čaj Matcha namiesto kávy?

 

Zelený čaj Matcha dnes patrí medzi „trendové nápoje“ a to vďaka tomu, že je vyrobený z vysokokvali...

📅15.05.2019 0 627x 👤PRclanky

V roku 2025 bude na celom svete až 400 miliónov astmatikov

 

Takmer 340 miliónov ľudí na svete trpí astmou, celoživotným ochorením, ktoré postihuje predovšetkým ...

📅07.05.2019 0 532x 👤eugenius

Fredy Ayisi otvoril v Bratislave nové centrum jogy

 

„Fredyho joga je iná. Je to dych, energia, pohyb a príbeh, s ktorým vás počas svojej lekcie prevedie. K...

📅28.11.2018 0 1158x 👤eugenius

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,