asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hypertyreóza

 Aktuality
  • Nepodceňujte urologické problémy a objednajte sa na vyšetrenie: Zdravotné problémy vedia zamávať aj s tými najodolnejšími ľuďmi. Keď sa objavia, väčšinou je to nečakane. Dúfame, že zmiznú, pričom nerobíme nič pre odhalenie príčiny týchto problémov a nenavštívime lekára, čo je najhlavnejší problém....
  • Ako by sa dalo zabrániť kolapsu zdravotníctva – názor: Prečo to čo popisujem v článku nikoho ešte nenapadlo? Naozaj ide tým vyššie postaveným o senzáciu a o vyvolávanie strachu, paniky medzi obyvateľmi?...
  • Využite sychravé počasie na relax v slovenských kúpeľoch: November sa nám začal pochmúrnym počasím. Vidieť to aj na našej nálade. Po príchode z práce sa cítime unavení, nemáme chuť na nič. Ak vaše telo a duša potrebujú oddych, využite tento čas na relax v slovenských kúpeľoch. ...
  • Ako oklamať vek a vyzerať stále mlado?: Vyzerať mlado aj v zrelšom veku chce každá žena. Väčšina z nás si myslí, že za náš mladistvý vzhľad môže najmä genetika. Genetika zohráva dôležitú úlohu, ale za náš vzhľad môže aj náš životný štýl a strava. Urobte všetko pre mladistvý vzhľad....
  • Chcete sa vyhnúť problémom so zubami? Poradíme vám, ako na to: Keď by sme mali určiť to, čo nám spôsobuje najviac bolesti, povedali by sme práve zuby. Už odmalička nám rodičia hovorili, aby sme si zuby čistili dôkladne. Väčšina z nás to nebrala vážne a umývanie zubov nám prišlo otravné, dokonca aj zbytočné. ...

Hypertyreóza je stav, kedy dochádza ku nadmernej produkcii hormónu štítnej žľazy. Vyskytuje sa 2 - 10x častejšie u žien. Opačným stavom je hypotyreóza, kedy štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov štítnej žľazy.

06 Júl
2018 22:33:19

Hypertyreóza je stav, kedy dochádza ku nadmernej produkcii hormónu štítnej žľazy. Vyskytuje sa 2 - 10x častejšie u žien. Prejaví sa obyčajne vo veku od 20 do 50 rokov. Choroba je bežnejšia u pacientov vo veku nad 60 rokov.

Tyreotoxikóza je je stav, ktorý je následkom hypertyreózy (keď sa v krvi vyskytuje nadmerné množstvo hormónov štítnej žľazy). Tieto dva pojmy sa často navzájom zamieňajú.

Opačným stavom je hypotyreóza, kedy štítna žľaza nevytvára dostatok hormónov štítnej žľazy.

 

Príznaky

Príznaky hypertyreózy sú rôzne u každého jedinca. Medzi tie najčastejšie patria napríklad: podráždenosť, svalová slabosť, zvýšené potenie, tras  rúk, problémy so spánkom, rýchly tlkot srdca, hnačka, zväčšenie štítnej žľazy a strata hmotnosti.

Príčiny

Gravesova choroba je príčinou asi 50 - 80 % prípadov hypertyreózy v Spojených štátoch. Medzi ďalšie príčiny jej vzniku môžu patriť: toxický adenóm, zápal štítnej žľazy, príliš veľa jódu v prijímanej potrave, či nadmerné množstvo syntetického hormónu štítnej žľazy. Menej častou príčinou je adenóm hypofýzy.

Diagnóza

Diagnóza sa môže zistiť na základe príznakov a následne sa potvrdí krvnými testami. Zvyčajne krvné testy vykazujú nízku hladinu hormónu stimulujúceho štítnu žľazu (TSH) a zvýšenú hladinu hormónov T3 alebo T4.

Liečba

Liečba závisí aj od príčiny a závažnosti ochorenia.

Existujú tri hlavné možnosti liečby: terapia rádioaktívnym jódom, liečba liekmi a operácia štítnej žľazy. Liečba rádioaktívnym jódom zahŕňa užívanie jódu-131 počas niekoľkých týždňov až mesiacov. Jód sa koncentruje a ničí bunky štítnej žľazy, ktoré spôsobujú nadmernú tvorbu hormónov. Následná hypotyreóza je liečená syntetickým hormónom štítnej žľazy. Ďalšou možnosťou je chirurgické odstránenie štítnej žľazy. Táto možnosť sa využíva u pacientov s veľmi vysokými hodnotami tyroidných hormónov alebo pri rakovine.

Diéta

Ľudia s potvrdenou autoimunitnou hypertyreózou by nemali jesť potraviny s vysokým obsahom jódu. Medzi ne patria napríklad jedlé morské riasy.

Ako mám postupovať pri hypertyreóze?

Ak máte podozrenie, že by ste mohli trpieť na toto ochorenie, navštívte lekára. Ten u vás spoľahlivo potvrdí alebo vyvráti diagnózu. Určite sa nesnažte si ju samodiagnostikovať a dúfať, že diéta s nižším obsahom jódu vás vylieči.

Zdroj: wikipedia

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

erap


Podobné články

Ako by sa dalo zabrániť kolapsu zdravotníctva – názor

 

Prečo to čo popisujem v článku nikoho ešte nenapadlo? Naozaj ide tým vyššie postaveným o senzáciu a ...

📅07.01.2021 0 673x 👤admin

Využite sychravé počasie na relax v slovenských kúpeľoch

 

November sa nám začal pochmúrnym počasím. Vidieť to aj na našej nálade. Po príchode z práce sa cíti...

📅11.11.2020 0 1033x 👤PRclanky

Ako oklamať vek a vyzerať stále mlado?

 

Vyzerať mlado aj v zrelšom veku chce každá žena. Väčšina z nás si myslí, že za náš mladistvý vzh...

📅17.09.2020 0 894x 👤PRclanky

Chcete sa vyhnúť problémom so zubami? Poradíme vám, ako na to

 

Keď by sme mali určiť to, čo nám spôsobuje najviac bolesti, povedali by sme práve zuby. Už odmalička...

📅17.09.2020 0 917x 👤PRclanky
,