asfasdf ×

NázorObčana.sk

Spoločne za práva spotrebiteľov - workshop o presadzovaní zmien v systéme ochrany spotrebiteľov do praxe

 Aktuality

OMBUDSPOT, Združenie na ochranu práv spotrebiteľov zorganizovalo v stredu workshop o presadzovaní zmien v systéme ochrany spotrebiteľov do praxe na Slovensku.

23 December
2018 06:30:57

Pred Vianocami sústredilo výrazne sa angažujúcich zástupcov spotrebiteľských združení, jednotlivcov, praktikov a teoretikov, spotrebiteľských advokátov, lektorov spotrebiteľského práva a vzdelávania  na jednej platforme v snahe zjednotenia síl.

Zjednotením našich a postojov očakávame reálny nárast a rozvoj spotrebiteľského hnutia a vplyvu v podmienkach, keď čoraz viac nie predajca, ale zákazník slúži svojmu predajcovi. Stále „ťahá za kratší povraz“ a aj za tento rok môžeme bilancovať, že dokonca na vymáhanie elementárnych a nesporných právnych nárokov, sme boli nútení v mnohých prípadoch vyvinúť neprimerane vysoké úsilie.

Vieme, že to takto nemá byť. Rozsah spotrebiteľskej legislatívy a sieť verejnoprávnych orgánov svojou účinnosťou tomu majú zabrániť. Musia však fungovať efektívne a žiaľ nie je tomu tak. Predpokladáme, že spoločným úsilím získame v záujme verejnoprospešnej ochrany spotrebiteľských práv zvýšený rešpekt u predajcov a poskytovateľov služieb, pre ktorých akceptácia oprávnených práv a nárokov nie je samozrejmosťou. Veríme, že o danú vec zvýšime všeobecný spotrebiteľský záujem, s uvedomením si toho, že spotrebiteľmi sme všetci.

Stále viac sa prejavuje, že paradoxne kompetenčne a finančne najslabšiemu a najmenej stabilnému článku v reťazci celého systému – spotrebiteľským združeniam, hádam najviac záleží, aby sa práva ľudí do dôsledku a k hmatateľnému výsledku vymohli. Nestačí sa spoliehať na výroky o prijatých zákonoch, ak nežijú, neuplatňujú sa v praxi a spotrebitelia ich nevedia, alebo nemôžu uplatniť. A nemožno spoliehať ani na štátom zriadené subjekty, ktoré namiesto hľadania spôsobov riešenia, skôr hľadajú dôvody, pre ktoré to riešiť nemôžu.

A tak spektrum našich hostí bolo pestré, zo všetkých spoločenských oblastí – z advokátskej, ekonomicko-projektovej, občianskej, združenárskej, aktivistickej a politickej sféry. Stretnutie na spoločnej pôde sme v sviatočnom čase pojali symbolicky a nazvali sme ho jednoducho Spotrebiteľskou kapustnicou.

Tá mimochodom chutila, lebo dali sme si záležať, aby bola čo najviac z domácich slovenských produktov domáca klobáska, nazbierané sušené hríby....a pod.. No a nielen riešiteľským, ale aj cukrárskym umením sa predviedli spolupracujúce poradkyne a členky  spotrebiteľského hnutia.

Aj pri tejto príležitosti do pozornosti opätovne udeľujeme našu stránku – s možnosťou prístupu na prospotrebiteľské súdne rozhodnutia a najčastejšie spotrebiteľské vzory. Registrácia nie je nijako spoplatňovaná a umožní mnohým spotrebiteľom získať súdmi potvrdené argumenty, zdôvodnenia pri samostatnom postupe v reklamačnom konaní.

Na našej stránke www.ombudspot.sk je tiež dotazník, ktorým plánujeme preukázať, aký je stav v poznaní a uplatňovaní spotrebiteľského práva v konkrétnych oblastiach. Budeme radi, ak sa do spolupráce a spoločného postupu zaangažujete cestou navrhovanej interakcie a prispejete tak k zlepšeniu presadzovania práv spotrebiteľov v každodennom živote.

Združenie Ombudspot

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(20 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Plánujete v interiéri menšie zmeny? Poradíme vám, na čo sa zamerať

 

Každý z nás má chuť po určitom čase modernizovať si domácnosť, v ktorej žije. Interiérové trendy ...

📅27.07.2020 0 174x 👤PRclanky

Čo by ste si ako prvé mali zabezpečiť do nových kancelárskych priestorov?

 

Kancelárske priestory sú pre každý podnikateľský subjekt dôležité. Tí, ktorí nechcú podnikať „n...

📅27.07.2020 0 181x 👤PRclanky

Dvere už dávno nie sú len účelovým rozdelením dvoch miestností, znázorňujú aj náš cit pre estetiku

 

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každej jednej domácnosti a okrem ich funkčného spracovania je nutné...

📅23.04.2020 0 644x 👤PRclanky

Uvažujete, čo kúpiť partnerke na sviatok? Máme pre vás pár zaujímavých tipov

 

Muži častokrát dlho premýšľajú nad tým, čo kúpiť svojej partnerke. Príliš veľké špekulovanie a...

📅17.03.2020 0 612x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,