asfasdf ×

NázorObčana.sk

Dvere už dávno nie sú len účelovým rozdelením dvoch miestností, znázorňujú aj náš cit pre estetiku

 Aktuality

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každej jednej domácnosti a okrem ich funkčného spracovania je nutné zvážiť aj ich vizuál. Viete, na čo sa teda zamerať pri ich výbere a vyťažiť z dverí oveľa viac ako len obyčajné oddelenie miestností?

23 Apríl
2020 19:59:50

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou každej jednej domácnosti a okrem ich funkčného spracovania je nutné zvážiť aj ich vizuál. Pokiaľ totiž nebudú k danému interiéru ladiť, môžu byť výrazne rušivým prvkom. Viete, na čo sa teda zamerať pri ich výbere a vyťažiť z dverí oveľa viac ako len obyčajné oddelenie miestností?

Mnohí pri zariaďovaní domácnosti nevenujú priveľkú pozornosť výberu dverí. Ak ale kúpu interiérových spracovaní spoločne s tými vchodovými podceníte, okrem praktického rozdelenia miestností nezískate nič naviac. Z dverí ale môžete vyťažiť oveľa viac, pokiaľ siahnete po kvalitnom spracovaní, adekvátnej povrchovej úprave a zameriate sa aj na vhodnosť vizuálu. Za takéhoto predpokladu budú dvere nielen praktickým doplnkom bývania, ale môžu sa stať aj kľúčovým prvkom miestnosti. Aké kritériá je nevyhnutné pri kúpe teda zvážiť?

Dvere dokážu vytvoriť požadovaný súlad v interiéri, môžu byť ale aj výrazným prvkom, ktorý vynikne. (Vadym Andrushchenko / Shutterstock.com)

Vhodnosť rozmerov

Kým výška dverí je štandardne okolo 200 cm, šírka sa líši podľa konkrétnej miestnosti. Vchodové dvere by sa mali vyznačovať šírkou 90 cm, o desať centimetrov menej by mali mať klasické interiérové dvere do izieb či kuchyne. Kúpeľňa a záchod by mala mať ešte o niečo menšiu verziu so 70 centimetrami. Najmenšiu šírku by mali mať dvere do špajze či šatníka a disponovať 60 centimetrami.

Z hľadiska šírky vynikajú vchodové dvere, ostatné spracovania by mali byť užšie. (David Papazian / Shutterstock.com)

Systém otvárania

Obmedzujú vás rozmery bývania aj pri výbere interiérových dverí? Vyhnite sa bežne zaužívanému modelu, ktorý by vás nútil uvoľniť požadovaný priestor pri ich otvorení a zvážte aj iný typ dverí s rozdielnym systémom otvárania. Či už to budú posuvné dvere s posunom pred stenu alebo priamo zabudované dnu, prípadne siahnete po lamelovom či kyvnom spracovaní, výber je len na vás a už dávno neplatí, že vhodné sú len klasické modely.

Zamaskované pánty

V prípade, že nechcete spracovanie dverí s viditeľnými pántami, poobzerajte sa po bezfalcovom prevedení. Práve také dvere predstavujú spojenie praktickej stránky s eleganciou bez rušivých pántov, rátať však musíte s vyššou obstarávacou cenou.

Vnútorné spracovanie

Z hľadiska výplne sú preferované predovšetkým masívne dvere, nehodia sa ale do vlhkých priestorov, kde je vysoké riziko ich poškodenia. Lákavým typom dverí a čoraz viac obľúbeným sú aj sklenené dvere. Tie okrem dizajnového spracovania a praktického využitia ponúkajú aj niečo navyše a tým je účinný spôsob, ako dostať viac svetla najmä do tmavých priestorov a napriek tomu neupustiť od umiestnenia dverí. Vzdušné priestory s dostatkom svetla dokážu opticky zväčšiť aj malé rozmery izieb a do takých sú práve sklenené dvere vítanou voľbou.

Povrchová úprava

Okrem vnútornej výplne treba pri tlmení hluku a odolnosti voči poškodeniu prihliadať aj na rôzne povrchové úpravy dverí. Práve tá veľa napovie ako aj o odolnosti dverí, tak aj o celkovej montáži. Cena by nemala byť v tomto prípade rozhodujúca, lacné dvere sa často nevyznačujú stabilným spracovaním a dlhou životnosťou a pomerne rýchlo dochádza k ich poškodeniu. Pútavý dizajn by nemal byť taktiež hlavným kľúčovým kritériom, zvážiť by ste mali totiž viacero parametrov, pričom výnimkou by nemala byť ani povrchová úprava.

Ak sa chcete vyhnúť mechanickému poškodeniu a rôznym škrabancom či iným formám znehodnotenia, lakované dvere patria medzi tie odolnejšie. Pri masíve či pokrytí dyhou počítajte s náročnejšou údržbou. Prírodný materiál ale za to stojí a vyznačuje sa kvalitou. Rátať treba ale aj s tým, že farba po určitom čase svoj odtieň zmení. Fóliové spracovania predstavujú zase lacnejší variant, sú na nich ale pomerne rýchlo viditeľné prvé nedostatky. Na výber sú ale aj kvalitnejšie fólie, ktoré poškodeniu dokážu odolať. Nech už preferujete akúkoľvek povrchovú úpravu, určite sa informujte o tom, do akej miery dokáže byť odolná a akú starostlivosť si vyžaduje.

Vec vkusu

Klasické vyhotovenie hladkých dverí je aj naďalej vyhľadávané, zaujímavým prvkom sú aj čoraz populárnejšie ojedinelé typy s atypickým tvarom či nevídaným prevedením. Rôzne spracovania sú perfektnou voľbou, ako priestory oživiť či dodať im nový nádych. Obľúbené sú najmä vyhotovenia v rôznych štýloch a či už preferujete rustikálny, provensálsky alebo vintage štýl bývania, núdza nebude ani o tieto modely.

Prispôsobte si kúpu dverí vašim preferenciám, na výber je veľké množstvo kvalitných spracovaní a určite nájdete také, ktoré perfektne zapadnú do vášho vysnívaného štýlu.
(Rakic / Shutterstock.com)

Reprezentatívny prvok

Veľký dôraz by sa mal venovať aj výberu vchodových dverí. Tie sú totiž prvotným stretom s okolím a vstupnou bránou každého, kto cez ne prejde. Obzvlášť pri tomto type exteriérových dverí je kľúčová a nevyhnutná bezpečnosť. Zamerať by sme sa mali teda aj na uzamykací systém. Práve ten vám garantuje ochranu pred vlámaním či rôznym nepovoleným vstupom, zanedbať to by bolo výraznou chybou. Či už to bude kovanie na vložkový zámok doplnené o ďalšie bezpečnostné prvky alebo siahnete po inom type, kvalita zámku sa nesmie podceniť.

Dôležité je však zvážiť aj samotné spracovanie. Odolnosť pred mechanickým poškodením a chránenie pred vonkajšími vplyvmi sú nevyhnutné priority. Okrem praktickej stránky je ale dôležité upriamiť sa aj na adekvátny dizajn. Práve ten bude totiž danú domácnosť reprezentovať.

Postup, ako si vybrať dvere tak, aby nielenže plnohodnotne poslúžili, ale perfektne zapadli aj do daného interiéru, môže byť spočiatku zložitý. Pokiaľ však viete, čo od dverí očakávať a aké sú vaše preferencie, tento výber nemusí byť až taký náročný. Chce to ale ucelenú predstavu o konkrétnom type. Zvážte teda spracovanie, úpravu, dizajn aj otázku materiálu. Dvere sú investíciou, ktorú zúžitkujete dlhodobo. Nepodceňte kúpu tým, že zanedbáte výber. Už len tým, že si takmer každá izba aspoň jedny dvere vyžaduje, môžete interiér povýšiť na vyššiu úroveň a zmeniť ho na nepoznanie. Kvalita a dizajnové spracovanie dverí sú toho garanciou.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 282x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 267x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 296x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 323x 👤PRclanky
,