asfasdf ×

NázorObčana.sk

Noví ľavičiari na politickej mape Slovenska

 Aktuality

Predvčerom, vo štvrtok, 31. júla, petičné hárky s vyše 12.000 podpismi občanov odovzdali na ministerstve vnútra členovia prípravného výboru novej politickej strany Jednota – ľavicová strana Slovenska. A budeme mať ďalších ľavičiarov...

02 August
2014 12:31:24

Ilustračné foto: autor

Jednota - ľavicová strana Slovenska požiadala o registráciu. Aj keď je posledný letný mesiac, nový politický subjekt sa chce zapojiť už do novembrových komunálnych volieb cez ponuku modernej ľavicovej politiky. Ako to stihne – nevieme. Ale zasa – je to jeho vec.

Pôjdu už do komunálnych volieb

Člen prípravného výboru, lekár Ivan Goňko, pre TASR povedal, že pri získavaní podpisov občanov na petičné listiny sa na celom Slovensku stretli s pozitívnymi reakciami ľudí: „Pozitívne hodnotili snahy, aby sa vznikom novej politickej strany vyplnil aj hodnotovo uvoľnený priestor v ľavej časti súčasného politického spektra. Súčasná politika vládneho Smeru-SD už nie je skutočná ľavicová. Ľudia ocenili aj to, že vzniká minulosťou nezaťažený politický subjekt s modernou ľavicovou orientáciou. Po zaregistrovaní sa Jednota – ľavicová strana Slovenska plne sústredí na prípravu volieb do obecných a mestských zastupiteľstiev a volieb starostov a primátorov. Jednota – ľavicová strana Slovenska plánuje ísť do volieb samostatne a ponúknuť voličom zo svojich radov najlepších kandidátov na poslancov, starostov a primátorov,“ zdôraznil Ivan Goňko. Pripustil, že po úspešnej registrácii aj s cieľom zviditeľniť stranu zabojuje o post primátora Košíc.

Ambíciou strany je oslovenie voličov kvalitne zameraným volebným programom. V jeho obsahu, na ktorom priebežne pracuje expertná skupina strany, nájdu občania i svoje, na doterajších stretnutiach najčastejšie vyslovované návrhy a odporúčania. Goňko pre TASR deklaroval, že doteraz nebol v žiadnej strane. Chceli ho angažovať do SMS Milana Urbániho, ale napokon sa nedohodli, lebo SMS nie je ľavicový subjekt.

Snažia sa predbehnúť rušeň?

Pokúsili sme sa zohnať informácie o novej strane, ale zatiaľ je to biedne. Strana mieni kandidovať v novembrových voľbách, ale zatiaľ nemá žiadne štruktúry, nemá vypracovaný systém práce s voličmi, fakticky nemá ešte ani web-stránku, aj keď ... ju už má. Ale zatiaľ je to iba karikatúra web-stránky politickej strany. Ešteže je tam oznám, že sa na nej pracuje. Ale asi ju mali dokončiť, ak požiadali o registráciu na ministerstve vnútra. Možno všetko robia tak trochu chaoticky? Uvidíme, ako to pôjde ďalej.

Zatiaľ na web-stránke fakticky dá sa prečítať dve veci: príčiny vzniku novej strany a tézy jej  budúceho volebného programu – teda ho ešte nemá. Nemá volebný program, ale sa už registruje na ministerstve. Stále v tom vidíme snahu utekať nadmieru rýchlo a predbehnúť samotný rušeň...   

                                                           

Prinesie to ozaj efekt?

 Autori myšlienky novej politickej strany vysvetľujú, že „Jednota - ľavicová strana Slovenská  - vzniká z túžby narastajúceho počtu občanov Slovenskej republiky po zásadnej zmene vývoja súčasnej nepriaznivej situácie v spoločnosti a absencie jednoznačne ľavicovo orientovanej politickej strany obhajujúcej záujmy a potreby najmä čestne a statočne pacujúcich ľudí. Prečo JEDNOTA ?  Zjednotenie síl prináša výraznejší efekt!“ Dodáme, že nie vždy to prináša ten pozitívny efekt...

Tézy budúceho volebného programu novej politickej strany

1. Sociálne silný štát a rešpektovanie základných princípov ústavy S R

2. Vytvoriť pracovné príležitosti založením nových štátnych podnikov a.s. v  energetike, priemysle, stavebníctve, doprave a lesnom   hospodárstve. V poľnohospodárstve vytvoriť nové Obecné agrárne podniky a.s.

3. Vytvoriť podmienky pre stabilizáciu mladých ľudí a mladých rodín, výstavbu lacnejšich nájomných bytov a lacných hypotekárnych úverov.

4. Zastaviť úpadok a urobiť poriadok v zdravotníctve.

5. Podporiť reformu vysokých a stredných odborných škôl a učilíšť na výučbu požadovaných profesií, podľa potrieb národného hospodárstva.

6. Vytvoriť všeobecnú štátnu banku pre rozvoj podnikania a poskytovať štátne úvery pre malých a stredných podnikateľov.

7. Nový sociálny program pre seniorov a sociálne slabších občanov.

8. Nový prístup k riešeniu rómskej problematiky vrátane bývania a ich začlenenia do pracovného procesu.

9. Znížiť ceny potravín a energií.

10. Dôsledne v oblasti ochrany životného prostredia.

Na Slovensku je to tak. Pravičiari sa trieštia, ľavičiarov pribúda. A my všetci čakáme, kedy sa na Slovensku konečne začnú objavovať nie tam alebo onam orientovaní politickí činitelia, ale múdri, profesionálni, schopní, kompetentní politici, ktorí konečne dajú túto krajinu do poriadku...

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

67 %
(12 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Minimalizmus v kuchyni nie je len o dizajne, ale aj o praktickosti

 

Minimalizmus, ktorý v súčasnosti vládne v kuchyniach (a aj ostatných miestnostiach) nie je len o dizajne....

📅13.12.2021 0 293x 👤PRclanky

Čo si v zime obliecť pod bundu alebo kabát?

 

Zimné outfity nie sú len o zimných bundách, či hrejivých kabátoch. Mať pod nimi ľahký top nestačí ...

📅13.12.2021 0 244x 👤PRclanky

Neradi počas zimy mrznete vonku? Takto môžete tráviť čas doma

 

Ľudia milujúci zimné aktivity, od lyžovania po obyčajné prechádzky zasneženou krajinou, majú teraz ...

📅13.12.2021 0 232x 👤PRclanky

Kvalitní pomocníci v kuchyni pomôžu s prípravou jedál aj s riadmi

 

Predstavte si, sú ľudia, ktorí majú minimálne rovnako radi prípravu jedál ako ich konzumovanie. A teraz...

📅13.12.2021 0 232x 👤PRclanky
,