asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovenské podniky sú v rozpakoch

 Aktuality

Niektoré naše firmy a podniky majú veľké obavy zo sankcií, ktoré EÚ uvaľuje na Rusko. Pretože vedia, že to bude mať veľmi negatívny vplyv na ich podnikateľské aktivity. Sú aj také, ktorým hrozí krach a prepúšťanie zamestnancov.

04 August
2014 07:56:44

Na snímke: /zľava/ Branislav Masár, Rastislav Machunka a Oto Nevický.

Foto: TASR

Zamestnávatelia to nevidia ružovo

Slovenskí zamestnávatelia sledujú s veľkými obavami vývoj v súvislosti s ekonomickými sankciami, ktoré Európska únia uvalila na Rusko. Pre niektoré firmy na Slovensku môže mať narušenie vzájomných hospodárskych vzťahov podľa nich až fatálne dôsledky a hrozbu prepúšťania považujú za reálnu.

Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka očakáva v krátkom čase reakciu zo strany Moskvy a nabaľovanie reakcií. „Budú firmy, na ktoré to bude mať minimálny vplyv, ktoré neobchodujú s dotknutými komoditami, ale sú aj také, ktoré v prevažnej miere môžu obchodovať s tovarmi napríklad dvojakého použitia, môžu ich vyvážať do Ruskej federácie a pre ne to môže mať až fatálne následky, pokiaľ nenájdu iný spôsob, ako ich tam dostať. Ohrozené sú najmä strojárske firmy a technologické spoločnosti. Skutočný dosah na ne však bude možné zhodnotiť až o niekoľko mesiacov. Ak sa zníži objem výkonov a objednávok, určite to môže mať za následok aj prepúšťanie,“ povedal pre TASR R. Machunka.

Slepí a hluchí

Ani v Republikovej únii zamestnávateľov nepanuje optimizmus. Tajomník únie Martin Hošťák nevylučuje znižovanie stavov v niektorých slovenských firmách v dôsledku sankcií.  „Môže to mať vplyv na firmy, ktoré realizujú export svojich tovarov alebo služieb na ruské trhy a takisto na slovenské firmy, ktoré investovali v Rusku, keďže sa predpokladá, že môže dôjsť k recipročným opatreniam z ruskej strany,“ povedal pre TASR.

Reštriktívne opatrenia Bruselu z dielne Európskej komisie sú zamerané na ruský finančný sektor obmedzením vstupu ruských inštitúcií na finančné trhy EÚ, ďalej na ropný priemysel, rezort obrany, citlivé vývojové technológie v oblasti energetiky a tiež na tovary dvojakého, civilného aj vojenského využitia. Únia ich po troch mesiacoch síce plánuje prehodnotiť, ale počas tohto obdobia nemusí zmiznúť príčina, kvôli ktorej sa rozohrala „sankčná opereta“ – kríza a nepokoje na Ukrajine môže potrvať ešte dlho. Čo potom?

Washington bude neustále hnať Európsku úniu do čoraz väčšej konfrontácie s Ruskom, aby  vyšťavil a značne oslabil tieto dve silné ekonomiky – potom by mohol pokojne panovať na planéte aj ďalšie desaťročia. Používa princíp „Rozdeľuj a panuj“. Lenže vedenie EÚ je slepé a hluché a dovoľuje Američanom manipulovať so sebou ako so slepými šteňatami. Dosiahne tým iba to, že niekde v Bruseli alebo Berlíne vybuchne ďalší „Majdan“, ktorý pohne celou Európou. Vyzerá to tak, že dovtedy naši európski politici asi nezmúdrejú...   

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(7 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Na základe čoho si vybrať ideálne pánske sako?

 

Pri predstave saka si zrejme väčšina pánov predstaví svoj oblek. Sako však nemusí byť len súčasťou ...

📅02.05.2022 0 620x 👤PRclanky

Drevo a schodište, to ide k sebe. Ako samonosné schody aj ako obklad

 

Schodište je neoddeliteľnou súčasťou viacposchodových rodinných domov. Keďže je úplnou nutnosťou (v...

📅02.05.2022 0 645x 👤PRclanky

Mať vlastnú s.r.o. je jednoduché. A môže to byť aj expresne rýchle

 

Budovanie úspešnej spoločnosti rozhodne nie je jednoduché a už vôbec neexistuje všeobecný návod, ako ...

📅02.05.2022 0 555x 👤PRclanky

ISO normy pre všetkých, ktorým ide o kvalitu aj o životné prostredie

 

ISO normy a ISO certifikáty sú určite dobre známe nejednému podnikateľovi. A nielen im. Určite ste už ...

📅30.01.2022 0 1034x 👤PRclanky
,