Po letnej prestávke odštartovali debaty v parlamente. Kým Béla Bugár tvrdí, že za 24 rokov svojho sedenia v parlamente nezažil horšie časy, niektorí iní poslanci neriešia otázky vlastného pohodlia, ale debatujú o horúcich témach.
Foto: FB
Čo chcú „naši reprezentanti“?
Samozrejme, horúcich domácich tém je ako maku, avšak niektorí poslanci spomínajú aj na akože zahraničné témy, ktoré sa nás však dotýkajú bezprostredne – dokonca nás môžu veľmi bolieť, ak sa to náhodou nevyrieši. V úvode septembrovej schôdze parlamentu poslankyňa za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Helena Mezenská dala návrh uznesenia NR SR. Podľa nej, Národná rada mala požiadať ministra obrany a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí o predloženie správy o súčasnom vývoji na Ukrajine a o dôvodoch vybudovania /či nevybudovania/ základne NATO v Poprade.
Na svojej facebookovej stránke sa podrobne venuje tejto záležitosti. Píše: „Ako sa začalo rokovanie parlamentu, podala som návrh na predloženie objektívnej správy od ministra zahraničia a ministra obrany o súčasnom dianí a situácii na Ukrajine a rovnako správy o pádnosti argumentov spustených úvah o vybudovaní základne NATO v Poprade. Niektorí občania poukázali na už vyvinuté a potichu uskutočňované činnosti v prospech organizácie NATO v Sklennom a aj v iných lokalitách a regiónoch Slovenska. Spolu so zaradením tohto bodu sa predpokladala diskusia, ktorá by prispela k objektivizácii informácii o dianí na Ukrajine a k formovaniu spoločného postoja parlamentu, o ktoré by sa oprela slovenská diplomacia.“
Pohoršuje sa nad tým, že návrh nebol podporený ani vládnymi a ani opozičnými poslancami, neprešiel. Podporilo ho iba 13 poslancov. Mezenská konštatuje: „Takýto je skutočný záujem „našich“ reprezentantov moci objektivizovať stav veci na Ukrajine a zaoberať sa dôvodnosťou a predpokladanými dopadmi úvah a zásadných rozhodnutí, ktoré môžu byť veľkým rizikom a hrozbou pre občanov Slovenska.“
O nás bez nás
Helena Mezenská sa domnieva, že je to ďalší dôkaz, že v našej krajine nerozhodujú o závažných skutočnostiach ľudia, ani demokraticky a objektívne postupujúci poslanci, ktorí sa ich snažia zastupovať, v našej krajine rozhodujú jednotlivci a vysokí vládni činitelia, ktorí si v rozpore s demokratickým riadením štátu uzurpujú všetku moc. Tvrdí, že rozhodujú o nás a bez nás, bez toho, aby poznali naše záujmy a spustené iniciatívy, volajúce po mieri a neutralite Slovenska.
Helen Mezenská prízvukuje: „V obavách o ťaživé dopady z uplatňovanej nedemokratickej autoritatívnej moci, o to viac apelujem na občanov, aby sa zomkli a zjednotili v spoločnom postupe za mier a neutralitu Slovenska, aby sa spojili v snahe o zastavenie akýkoľvek úvah ministrov, vlády a prezidenta o budovaní vojenských základní v regiónoch Slovenska. Nami volené inštitúcie a predstavitelia moci o naše záujmy nemajú interes.
Poslankyňa je presvedčená, že drvivá väčšina Slovákov nechce, aby nás vťahovali do nebezpečných hier, rizík, žiadnych rozhodnutí, ktoré sú nastavené proti záujmom občanov Slovenska. „Nesúhlasíme s uskutočňovaním svojvoľných rozhodnutí predstaviteľov moci, ktorí sa neradia so svojimi občanmi, nerešpektujú ich názory a postoje v zásadných otázkach.
Na základe neobjektivizovaného stavu a situácie na Ukrajine, naša vláda, parlament a celá spoločnosť nie je schopná prijať iné ako jednostranné a propagandistické rozhodnutia. Rozhodnutia, ktoré budú iba ďalej vyvolávať a eskalovať napätie v našej spoločnosti a v celej Európe. Je to veľmi nezodpovedný prístup a postup, s ktorým sa ja v žiadnom prípade neviem a ani nemôžem stotožniť.“
Nečinnosť médií
Helena Mezenská vysvetlila aj dôvody, prečo sa venuje tejto téme: „Píšem to preto, aby som vysuplovala nezáujem a nečinnosť médií, u ktorých nepredpokladám, že Vás o týchto závažných skutočnostiach budú informovať.“
Taktiež poslankyňa Národnej rady odpovedá viacerým kritikom a oponentom. Z jej odpovedí jedna ma zaujala najviac, preto ju ponúkam našim čitateľom v plnom znení:
„Prestaňte sa mi vyhrážať“
„Vážený pán Radoslav Buczanszki, prestaňte sa mi vyhrážať. Ja som za vstup do NATO nebola. Ak sa Vy organizácii NATO cítite byť viazaný, nech sa páči. Váš postoj Vám neberiem, Vy mne neberte môj a prestaňte sa mi vyhrážať, že o svojom občianskom a poslaneckom postoji o potrebe neutrality a mieru ľudí informujem.
Ak sa VY s ním nestotožňujete, ako demokrat sa s tým jednoducho zmierte. Mám právo vyslovovať svoje názory a postoje, je to napokon aj moja pracovná povinnosť. Tak mi v tom prestaňte zabraňovať. Váš neoprávnený zásah do mojich demokratických práv si budem chrániť. A zdôrazňujem, že ako slobodný občan sa dištancujem od všetkých postupov, ktorými nás bez súhlasu a vedomia občanov, začínajú v demokratickej spoločnosti svojvoľne reprezentanti moci ohrozovať.
Slovensko sa nemá hájiť propagandou a jednostranným postojom. My nechceme byť terčom útokov cez základne NATO. Bez objektívneho posúdenia situácie, nechceme byť advokátom nikoho. Nechceme byť zneužití žiadnou zahmlenou propagandou. Sme slobodní ľudia. Stav vývoja situácie na Ukrajine doteraz nebol objektivizovaný.
Ľudia z rôznych zdrojov získavajú diametrálne odlišné informácie. My nechceme byť rukojemníkmi svetovládnych záujmov oligarchov, ktorí formou rozoštvávania ľudí a národov, sledujú iba vlastné záujmy. Vojenský sklad v Poprade Kvetnici, doteraz nebol základňou a zásobárňou munície NATO. Bol to čisto slovenský vojenský sklad. Ako slobodní ľudia v demokratickej krajine hájime svoju bezpečnosť a ochranu. A za toto právo sa prestaňte vyhrážať,“ prízvukuje Helena Mezenská.
Bolo to na čase
Nuž, poviem to tak. Bolo to na čase, aby niektorý poslanec Národnej rady nahlas povedal, načo je nám NATO a jeho základne. Neurobil to poslanec, ale poslankyňa – za to má dvojitú poklonu. V princípe som za každú srandu. Položím však „provokačnú“ otázku. Pamätá sa niekto s čitateľov, že by voľakedy a voľakde jednotky NATO priniesli mier? To sa budete namáhať, aby ste si na niečo také spomenuli! Ale ak chcete pripomenúť príklady, koľko razy NATO zapríčinilo vo svete vojenské konflikty, smrť tisíc nevinných ľudí – tak na to vám nestačí nielen prstov na obidvoch rukách, ale pomaly aj vlasov /členovia trenčianskeho Klubu nespravodlivo plešatých sa hlásiť nemusia.../.
Nuž, kocky sú hodené. Nájdu naši poslanci dostatok múdrosti a odvahy, aby nasledovali príkladu poslankyne Mezenskej? Postačí, keď o tejto téme budú rokovať – potom možno na niečo aj prídu...