asfasdf ×

NázorObčana.sk

Pán učiteľ, ďakujem

 Aktuality

V deň narodenia učiteľa národov - Jána Ámosa Komenského si pripomíname deň učiteľov.

27 Marec
2014 13:09:40

     Pohľad do kalendára nám pripomína, že sa blíži 28. marec  - deň učiteľov. Pre rodiny so školopovinnými deťmi znamená tento sviatok príjemnú povinnosť kúpiť aspoň jeden kvietok, aby ho dieťa zajtra odovzdalo svojmu učiteľovi. Pre školákov znamená tento sviatok spravidla deň bez skúšania, pre učiteľov deň, počas ktorého sú hrdí na svoju prácu viac než inokedy. My, ktorí sme už dávno vyrástli zo školských lavíc, s nostalgiou spomíname na roky strávené v školách rôznych stupňov, na prvý šlabikár, prvé  písmenká, prestávky plné naháňačiek, poznámky v žiackej knižke, odpovede pred tabuľou, prvé lásky....

     Asi každý z nás mal svojho obľúbeného učiteľa, s ktorým sa mohol porozprávať nielen o školských povinnostiach, ale aj o svojich záujmoch, záľubách, blízkych aj vzdialených snoch. Práve učiteľ bol neraz ten, ktorý nás vedel vypočuť, nenásilne usmerniť naše konanie, poradiť ako sa zachovať v situáciach, ktoré sme sami nevedeli riešiť. Aj po rokoch keď sa stretneme s takýmto učiteľom, máme sa o čom porozprávať, pospomínať na to dobré, ale i zlé, čo nám škola dala . Málokedy však aj po rokoch dokážeme  svojmu učiteľovi povedať to jednoduché, a predsa tak veľavravné slovo „ďakujem“.

     Práca učiteľov v súčasnosti vôbec nie je ľahká. Popri plnení rôznych nariadení a usmernení „zhora“ majú veľmi málo času na rozvíjanie toho základného „človečenstva“, na budovanie a rozvíjanie pozitívnych vlastností  najmladšej generácie. Sprievodným javom školského života sa stáva šikana medzi spolužiakmi, vulgárnosti, nerešpektovanie názoru druhého, a často aj nevhodné zasahovanie rodičov do práce učiteľa. Žiaľ, pojem učiteľ si už nespájame s autoritou, múdrosťou a láskavosťou, povolanie učiteľa stratilo svoj niekdajší honor.

     Skúsme sa preto zamyslieť nad svojimi školskými rokmi, pripomenúť si svojho obľúbeného učiteľa a aspoň v duchu mu povedať to čarovné „ďakujem, pán učiteľ“ . Skúsme sa chvíľu pozerať na prácu učiteľa jeho očami a možno si uvedomíme, že dobrý učiteľ ak má za sebou podporu rodičov, dokáže pozitívne ovplyvniť budúci život malého školáčika, či dospievajúceho tínedžera.        

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

anina


Podobné články

TOP články

,