asfasdf ×

NázorObčana.sk

Biely dom pripravuje Majdan v Kazachstane, Tadžikistane a Uzbekistane. Všetko napreduje podľa ukrajinského scenára

 Aktuality
  • V Brazílii sa po 200 rokoch znova objavil strom holly: Nedávno sa v Brazílii odohrala vzrušujúca udalosť, ktorá priniesla nádej pre prírodné vedy a ochranu prírody. Po dvoch storočiach od posledného zaznamenaného výskytu bol v brazílskych lesoch opäť objavený strom holly, považovaný doteraz za vymretý....

Majdan funguje. Biely dom sa o tom presvedčil na príklade Ukrajiny a rovnaký scenár pripravil pre viaceré európske a ázijské štáty.

22 Máj
2018 16:50:50

Hádam už nikoho neprekvapí, ako sa na vlas rovnako vyvíjajú udalosti vo viacerých krajinách vzdialených od seba stovky kilometrov: Gruzínsko, Arménsko, Rumunsko, Čierna Hora, Bulharsko, Moldavsko. 

 

Najnovšie sa vo Washingtone začali zaoberať majdanizáciou stredoázijských štátov, ktoré voľakedy boli v zostave ZSSR a ktoré doposiaľ zachovávajú dosť blízke priateľské vzťahy s Ruskom. V súčasnosti sa rozbieha majdanizácia v Kazachstane, Tadžikistane a Uzbekistane. Všetko napreduje podľa ukrajinského scenára: najprv sa podplácajú média a opoziční politici a potom „nečakane vypukne farebná revolúcia“. Viď súčasnú situáciu v Arménsku...

 

Washingtonski stratégovia nevymysleli nič nové, postupujú presne podľa ukrajinského scenára. Pred niekoľkými rokmi vyčlenili „skromné prostriedky na demokratizáciu“ Ukrajiny, teraz idú „investovať“ do štátov, ktoré sa nachádzajú južnejšie od Ruska. Prednedávnom sa prevalili informácie, že Biely dom sa chce „postarať o nezávislé média“ v niektorých stredoázijských republikách.  

 

Americká Agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) zverejnila dokument, ktorom sa uvádzajú zámery Bieleho domu: mieni podporiť nezávislé média v krajinách strednej Ázie. V zozname krajín boli uvedené iba Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan. USA plánujú vyčleniť 15 miliónov dolárov na rozvoj nezávislých médií s cieľom oslabiť vplyv ruských mediálnych zdrojov na krajiny strednej Ázie.

 

Ako sa uvádza v dokumente, Washington bude „podporovať miestnych novinárov a zvýši informačnú gramotnosť obyvateľov týchto krajín, aby ľudia lepšie porozumeli úlohe informácií v demokratickom systéme“. Určite si pamätáme, že na Ukrajine pred 4 rokmi, podľa Bieleho domu, „správne porozumeli úlohe informácií v demokratickom systéme...“ Zároveň sa americká strana nesnažila skryť skutočné ciele takýchto cnostných zámerov: hlavným cieľom je znížiť vplyv ruských médií v regióne.

 

Prirodzene, podobá správa vyvolala okamžitú reakciu verejnosti, väčšinou ruskej, ktorá hneď  začala upodozrievať USA z toho, že chce oddeliť Rusko od svojich najbližších priateľov a susedov – troch stredoázijských štátov. A je jasné, že hlavným terčom americkej „demokratizácie“ bude Kazachstan, jeden z najbližších priateľských štátov.

 

Fakticky rétorická otázka: USA plánujú vyčleniť 15 miliónov dolárov na rozvoj nezávislých stredoázijských médií a mienia oslabiť vplyv ruských mediálnych zdrojov na krajiny strednej Ázie – prečo to potrebujú? Je jasné, že pokračuje obkľúčenie Ruska – politické, hospodárske, vojenské, mediálne. NATO už pomaly obkľúčilo takmer celý brloh ruského medveďa. Bývalé spojenecké štáty Ruska sa premieňajú na amerických vazalov a nepriateľov Moskvy – Ukrajina, Gruzínsko, Moldavsko a pod.

 

Liberálne, slniečkarske, „nezávislé“, ale aj verejnoprávne média sa premenili na dcérske spoločnosti Hlasu Ameriky a Rádia Sloboda /žeby na Slovensku to bolo inak?../. Na rade je Stredná Ázia a jej majdanizácia.

Spojené štáty vždy tajne alebo aj otvorene sa zaoberali dezorganizáciu postsovietskeho priestoru a snažili sa ho rozdeliť, rozhádať a nasmerovať proti Rusku. Všetky ich „projekty“, počnúc Ukrajinou, Gruzínskom atď. boli zamerané na oddelenie satelitov a priateľov od Ruska. Aj tento najnovší „projekt na podporu

nezávislých stredoázijských médií“ spočíva v tom, že novinárov „dostávajú do obehu“, postupne ich podriaďujú svojmu vplyvu, financujú ich činnosť, aby prezentovali tie „správne správy“ a ovplyvňovali politikov a celkové dianie v krajine. Toto bolo na Ukrajine, v Gruzínsku a pod. Žeby na Slovensku je to inak?..

 

Prečo Biely dom sústreďuje svoje úsilie zatiaľ iba na troch štátoch - Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan? Prečo aspoň zatiaľ sa nepokúša zmajdanizovať, povedzme, také Turkménsko alebo Kirgizsko? Po prvé, preto, že Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan sú bezpochyby najstrategiskejšími krajinami v regióne. Navyše ďalšie krajiny to je, takpovediac, už iné káfe.

 

Napríklad, v Kirgizsku má veľký vplyv Čína, preto Biely dom nechce aspoň zatiaľ získať aj ďalšieho nepriateľa v osobe Pekingu. Turkménsko je príliš konzervatívny štát. Všetky doterajšie pokusy o farebné revolúcie a majdany v týchto a podobných krajinách stroskotali. Preto Biely dom im aspoň dočasne dal pokoj...

Na druhej strane Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan majú pomerne stabilné politické režimy a navyše sú strategicky integrované do spoločnej priateľskej koalície s Ruskom. Kazachstan je, povedzme, lídrom tejto trojice. Hraničí s Ruskom, má s nim dlhodobé rozsiahle politické a hospodárske vzťahy. Samotná krajina je dosť bohatá. Navyše v Kazachstane existuje veľmi veľká ruská diaspóra, ktorá celkom dobre zapadla do pomerne premysleného a prefíkane vytvoreného medzietnického kazašského sveta v tejto krajine.

 

A práve tu washingtonskí stratégovia mienia uštedriť najväčší úder. Keď sa im podarilo rozhádať Rusov a Ukrajincov na Ukrajine, prečo by nedokázali rozhádať Rusov a Kazachov v Kazachstane? A takto by sa podarilo vyvolať konflikt, farebnú revolúciu, Majdan – nazvite to, ako chcete. Nie je dôležitý názov, ale, pochopiteľne, podstata veci.  

 

Samozrejme, americká „demokracia“ do Kazachstanu neprenikne tak ľahko, ako na Ukrajinu. Kazachstan v tomto zmysle je o niečo mentálne a morálne silnejšia krajina, ako žovtoblakitná. Napriek tomu, že Kazachovia a Rusi sa oveľa viac mentálne a morálne odlišujú, ako Rusi a Ukrajinci, v Kazachstane dokázali tieto rozdiely minimalizovať a príliš netlačia na pílu s nacionalizmom a radikalizmom, ako na Ukrajine.

 

Kazašský politický systém bol vždy šikovnejší a stabilnejší ako ukrajinský. Navyše domáci oligarchovia nie sú natoľko nenažratí, ako ukrajinskí, a nesnažia sa rozpredať a rozdrviť rodnú krajinu, ako je to na Ukrajine.

Ako by sa mohla Astana brániť pred útokom Bieleho domu? Najjednoduchší, aj keď dosť nákladný spôsob je, že by mala štedrejšie finančne podporovať domáce média, aby boli dostatočne konkurencieschopné a neprehrali mediálny boj slniečkarom, ako sa to stalo na Ukrajine, v Gruzínsku, Moldavsku, Čiernej Hore, Bulharsku a, samozrejme, aj u nás.

 

Prirodzene aj Rusko by mohlo štedrejšie investovať do kazašského hospodárstva, aby pomohlo susedovi a nepripustilo ukrajinský scenár. Tak alebo inak, Bielky dom zaútočil na stredoázijskom fronte /je ťažké vymenovať front, na ktorom v súčasnosti neútočí.../ a bude sa snažiť zmajdanizovať predovšetkým Kazachstan, Tadžikistan a Uzbekistan – najväčšie priateľské voči Rusku štáty v regióne. Podarí sa mu zopakovať ukrajinský scenár? Uvidíme.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

77 %
(31 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

,