asfasdf ×

NázorObčana.sk

Konvoj slobody -hromadné protesty v Ottawe, Kanada

 Aktuality

V sobotu, 29.01.2022 sa v hlavnom meste Kanady, Ottawe, priamo pred komplexom Parliament Hill, kde sídli zákonodarný zbor Kanady konali veľké protesty o ktorých naše médiá mlčia.

30 Január
2022 17:22:35

Konvoj kamiónov sa presúval z Britskej Kolumbie už od začiatku týždňa a do Ottavy dorazil v sobotu za veľkej podpory obyčajných ľudí. To čo sa pôvodne začalo ako demonštrácia kamionistov proti povinnému očkovaniu prerástlo do hromadného protestu proti vládnym nariadeniam a obmedzeniam v súvislosti s koronavírusom.

Protest bol zorganizovaný v reakcii na nariadenie zavedené tento mesiac, ktoré vyžaduje od kamionistov vracajúcich sa zo Spojených štátov, aby preukázali očkovanie. V posledných dňoch sa však rozšíril o kanaďanov, ktorí kritizujú pandemické obmedzenia vo všeobecnosti, vrátane premiéra Justina Trudeaua. 

 

Súkromné ​​autá a dodávky značne prevyšovali nákladné autá, ktoré tvorili konvoj v prvých dňoch. Vozidlá počas celej soboty upchali ulice v okolí parlamentu, pričom väčšina z nich mala vlajky alebo nápisy odsudzujúce opatrenia v oblasti verejného zdravia súvisiace s pandémiou.

Tisícky peších demonštrantov, z ktorých mnohí mali na hokejkách vlastnoručne vyrobené nápisy, sa pohybovali medzi zaparkovanými vozidlami a pomalou premávkou alebo sa zhromaždili na trávniku pred parlamentom.   Niektorí z nich niesli kanadské vlajky hore nohami.

 

Spravodajské zábery ukázali, že nákladné autá a iné vozidlá povzbudzujú ľudia zhromaždení na okrajoch ciest a nadjazdov, často mávajúci kanadskými vlajkami a nápismi proti premiérovi.

Kanadské médiá uviedli, že premiér a jeho rodina boli eskortovaní z domu a prevezení na tajné miesto v hlavnom meste, pričom veľká časť hnevu protestujúcich smerovala práve na premiéra Trudeaua.

„Chcem, aby sa to všetko zastavilo – tieto opatrenia sú neopodstatnené,“ povedal jeden z demonštrantov, 31-ročný podnikateľ Philippe Castonguay, pred budovou parlamentu. Sedem hodín šoféroval zo severnej provincie Quebec, aby dal najavo svoje pocity.

Nezvyčajný protest dokonca upútal pozornosť ľudí za hranicami Kanady, pričom podporu prejavili Joe Rogan, Donald Trump Jr. – syn ​​bývalého prezidenta USA – a britský komik Russell Brand. Hnutie dostalo na Twitteri podporu aj od zakladateľa Tesly a SpaceX Elona Muska.

 

Demonštranti plánujú zostať v centre Ottawy neďaleko Parliament Hill aspoň cez víkend ale nevylučujú zotrvanie niekoľko dní. „Chceme byť slobodní, chceme mať opäť možnosť voľby a chceme nádej – a tú nám vláda vzala,“ povedal pre BBC Harold Jonker, vodič kamiónu a majiteľ kamiónovej spoločnosti, keď prechádzal mestom.

Zdroje: www.nytimes.com, www.bbc.com, www.france24.com, www.reuters.com

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(6 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

uzivatel


Podobné články

TOP články

,