asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ročne zomiera 1,5 milióna ľudí na choroby, ktorým sa dá predísť očkovaním

 Aktuality

Chrípka každoročne nakazí 3,5 milióna ľudí, čo vedie až k 650 tisícom úmrtí. Každý rok zomiera 1,5 milióna ľudí na ochorenia, ktorým sa dá predísť očkovaním.

13 November
2018 17:08:25

Na sklonku 20. storočia si životy detí najčastejšie vyžiadali infekčné a parazitické choroby, po zavedení očkovania sa však dĺžka života zvýšila o 15 až 25 rokov.

Očkovanie dnes dokáže zabrániť mnohým infekčným ochoreniam. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) budú vakcíny najdôležitejším nástrojom na zníženie vysokej morbidity a mortality, trvale spojenej s pandémiou chrípky.

Očkovanie je aktivácia imunitného systému proti pôvodcom závažných infekčných ochorení. U nás je dostupné povinné a nepovinné očkovanie. Cieľom povinného očkovania, ktoré hradí zdravotná poisťovňa, je prevencia prenosných chorôb. „Deti povinne očkujeme proti desiatim ochoreniam - proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, osýpkam, mumpsu, ružienke, pneumokokovým invazívnym ochoreniam, vírusovej hepatitíde typu B i proti hemofilovým invazívnym infekciám,“ vysvetľuje MUDr. Marta Špániková z Ambulancie pre deti a dorast v bratislavskej Petržalke. „V žiadnom prípade neplatí, že proti ochoreniam, ktoré sa nevyskytujú, netreba očkovať. Pokles zaočkovanosti znižuje účinok kolektívnej ochrany. A to má za následok zvýšenie rizika vzniku epidémií. Na východnom Slovensku postihla epidémia osýpok v tomto roku až 428 ľudí.“

Preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu je povinné v rámci pravidelného očkovania. Prvé preočkovanie proti týmto chorobám sa odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov. Nepovinne sa na Slovensku očkujú deti i dospelí proti trinástim ochoreniam, z nich sú štyri cestovateľské vakcíny. V jesenných mesiacoch je dôležité sezónne očkovanie proti chrípke. Lekári odporúčajú očkovanie aj ľuďom, ktorí majú rizikovú profesiu, no zaočkujú vás aj na vlastnú žiadosť či pred cestou do menej rozvinutých krajín.

Mnohí rodičia sa obávajú očkovania svojho dieťaťa pre bolestivú aplikáciu vakcíny i pre prípadné nežiaduce účinky, ktoré sa po očkovaní môžu objaviť. Ak bez preukázania závažných zdravotných dôvodov odmietnu povinné očkovanie, hrozí im pokuta vo výške 331 eur. „Strach rodičov je prirodzený, je to nová situácia v starostlivosti o dieťa. Žiaľ, často majú nesprávne informácie, najmä z internetu. Dnes však máme k dispozícii kvalitné očkovacie látky s nízkou reaktogenitou,“ zdôrazňuje MUDr. Marta Špániková. „Po očkovaní nehrozia deťom žiadne trvalé následky, ako je napríklad obrna, porucha sluchu, strata končatín či mentálna retardácia. Môže sa však objaviť zvýšená teplota. Treba si uvedomiť, že očkovanie je najväčší úspech a objav modernej medicíny a imunológie. Je to účinná metóda ochrany človeka pred ochorením tým, že sa voči nemu stane imúnnym,“ dodáva.

lbr

 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

13 %
(8 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:
tivodul, 13.11.2018, 23:45:44 0 0
Nielen vysoká teplota a horúčky - bagatelizovanie následkov očkovania, ale trvalé poškodenie imunity a vznik autoimunitných ochorení vrátane autizmu, tretardácie, čiastočného ochrnutia, myalgií ako následok tvorby protilátok proti úponovým tkanivám doprevádzaných zápalom a nemalý podiel na VZNIKU ALERGICKÝCH OCHORENÍ. Až smrť svojho syna zapríčinená liekmi ktoré vyrábal otec - generálny riaditeľ megafarmaceutickej firmy sa stala impulzom na odtajnenie "obchodných" tajomstiev o nebezpečí škodlivo
tivodul, 13.11.2018, 23:56:13 0 0
Škodlivosť liekov? Lekár podáva očkovaciu látku ako odborník má znášať aj následky svojho počínania. Nemá podsúvať na podpis dokument ktorým prevedie zodpovednosť na rodiča - LAIKA ! ! ! ! ! ! Aj lekár je rodič a tak má pre rodiča dieťaťa podpísať prehlásenie, že ako odborník garantuje, že očkovanie nebude mať v nasledujúcich rokoch nežiadúce zdravotné následky,alergická reakcia na pokožke ako ekzém, erytém, nepoškodí zdravie dočasne ani trvale! Očkovanie je bezpečné! NO ŽIAĽ NIE JE BEZPEČNÉ!
  • 1

O autorovi

eugenius


Podobné články

Antibakteriálne rúško zo sáčku do vysávača - návod

 

V čase koronavírusu veľa ľudí pocítilo nedostatok ochranných pomôcok, najmä rúšok na tvár, ktorým...

📅17.03.2020 0 1586x 👤admin

Ako si chrániť zuby a udržať si ich zdravé?

 

S pribúdajúcimi rokmi stárne nielen naše telo, naša pokožka, ale odzrkadľuje sa to aj na našich zuboch...

📅12.12.2019 0 701x 👤PRclanky

Preventívna kolonoskopia dokáže odvrátiť až 83 percent úmrtí

 

Slovensko je spomedzi európskych krajín vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka na druhom mieste....

📅25.10.2019 0 652x 👤eugenius

Zregenerujte svoje unavené telo v termálnych kúpeľoch

 

Únava, ospalosť, bolesť svalov a kĺbov – jesenné obdobie prináša okrem krásne sfarbenej prírody aj ...

📅10.10.2019 0 830x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,