asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ukrajinskí radikáli vyhodili do vzduchu stožiare elektrického vedenia a „odpojili“ Krym od elektriny – ďalšia etapa blokády polostrova

 Aktuality

V piatok ukrajinskí radikáli v Chersonskej oblasti vyhodili do vzduchu dve podpery diaľkového elektrického vedenia. Výbuchom roztrhlo aj drôty tohto vedenia. V nedeľu výbuch pre istotu zopakovali a úplne prerušili dodávky elektrickej energie na Krym

24 November
2015 18:51:19

 

Foto: Facebook a YouTube

Kým po piatkovom výbuchu dodávky elektrickej energie na Krym boli obmedzené, v nedeľu  po druhom výbuchu boli úplne prerušené. Takmer celý polostrov Krym zostal bez elektriny a preto krymský šéf Sergej Aksenov vyhlásil pondelok 23. novembra za voľný deň – aby sa dalo aspoň čiastočne napraviť situáciu a nevyvolávať na pracoviskách chaos. 

Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie vyhlásilo na polostrove stav núdze. Ruské média sa podrobne venovali tomuto prípadu a nevznikali žiadne pochybnosti, že stožiare diaľkového elektrického vedenia boli odpálené. Vicepremiér Republiky Krym Michail Šeremet pre tunajšie média povedal, že situácia je veľmi vážna, avšak vedenie polostrovu ju určite zvládne. Povedal, že sa na polostrove sa spoliehajú aj na pomoc Moskvy a viacerých ruských regiónov. Taktiež oznámil, že vďaka viacerým výkonným generátorom čiastočne sa podarilo obnoviť dodávky elektrickej energie a na polostrove nejaký čas budú pracovať v šetrnom  režime. Prízvukoval, že v podobnom režime polostrov vydrží najmenej 30 dní – kým postačí paliva pre generátory - a potom začne fungovať aj energetický most medzi kontinentálnou časťou Ruska a Krymom, ktorý sa v  súčasnosti horúčkovito buduje.

Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn uviedol, že explózie prerušili štyri  rozvodné línie vysokého napätia a výpadok elektriny postihol okrem Krymu aj dva okresy  Chersonskej oblasti. Dodal, že kvôli podobným sabotážam hrozí prerušenie dodávok energie  pre 40 percent obytných domov a podnikov v Chersonskej a Mykolajivskej oblasti. Navyše v reálnom ohrození sa ocitlo aj niekoľko ukrajinských elektrární, ktoré mohli byť zastavené kvôli tomu, že jednoducho nebudú mať odoberateľov energie. Vtedy ukrajinské tepelné elektrárne budú spotrebovať viac uhlia. V prípade blokády Krymu však Rusko môže zastaviť dodávky uhlia Ukrajine a potom tem nastane energetický kolaps. Vedenie ukrajinskej energetickej sústavy preto hneď muselo prijať niekoľko mimoriadnych opatrení súvisiacich s obmedzením odberu energie.

Volodymyr Demčyšyn síce avizoval, že onedlho diaľkové elektrické vedenie opravia, ale správy z juhovýchodnej hranice a mnohopočetné videá z miesta činu tomu akosi nenasvedčovali. Aj keď k týmto fakticky teroristickým činom oficiálne nik nepriznal, prístupu k podperám, oprávam stožiarov a elektrického vedenia a následnému obnoveniu dodávok elektriny na Krym zúfalo bránia ukrajinskí radikáli, nacionalisti, tatárski aktivisti, priaznivci Pravého sektoru a iní.

Práve títo aktivisti nepustili brigády opravárov, aby napravili poškodené vedenie. Nepomohla ani armáda: po viacerých tvrdých stretoch s „obrancami“ trosiek stožiarov vojaci odstúpili a nik nevie, kedy poruchu odstránia. Organizátori blokády Krymu nechcú, aby vedenie opravili a obnovili dodávky elektrickej energie na Krym. Ich logika je jednoduchá: keď už  blokáda – tak musí byť úplná!

V pondelok v obci Čongar Geničeského okresu Chersonskej oblasti sa uskutočnili rokovania vedenia Dneprovského energetického systému, Chersonských magistrálnych sieti a štátneho podniku Ukrenergo s organizátormi blokády Krymu o možnosti rekonštrukcii stožiarov a obnovenia dodávok elektrickej energie. Zatiaľ k dohode nedošlo a to aj napriek tomu, že samotný premiér Arsenij Jaceňuk rezolútne žiadal obnoviť dodávky energie. 

Ak by aktivisti, ktorí bránia prístupu opravárov k stožiarom, ich predsa pustili, prvú linku diaľkového vedenia by sa podarilo opraviť v priebehu dvoch dní. O tom v rozhovore pre ukrajinské televíznu stanicu 17. kanál povedal riaditeľ oddelenia pre styky s verejnosťou a médiami spoločnosti Ukrenergo Zinovij Bucjo. Pripomenul, že jeho spoločnosť je zodpovedná za distribúciu elektrickej energie a je ochotná opraviť poškodené výbuchom stožiare a obnoviť dodávky. Nemôže však silou vyhnať organizátorov blokády Krymu a „oslobodiť“ stožiare – toto sú úlohy iných rezortov. Prezradil taktiež, že rokovania medzi energetikmi a organizátormi krymskej blokády pokračujú, ale výsledky sú vo hviezdach. 

Napriek tomu, že niektoré ukrajinské média s nadšením popisovali, že organizátori výbuchov na Kryme nechali bez elektriny až 16 miliónov ľudí, tieto údaje, ako sa to v ukrajinských médiách často stáva, boli tak trochu prehnané. Tak veľký počet organizátori blokády polostrovu nemohli nechať bez elektriny aj z toho jednoduchého dôvodu, že celkový počet obyvateľstva na Kryme /1.1.2015/ je iba 2 294 888 ľudí. Čo sa týka kontinentálnej časti Ruska, tam nedošlo k žiadnym zmenám: dodávky elektriny tam zabezpečujú ruské podniky. Problémy nastali iba na polostrove Krym a v dvoch oblastiach Ukrajiny.

Ministerstvo energetiky Ruska uviedlo viac realistickejšie čísla: v nedeľu večer bez elektriny na Kryme zostalo viac ako poldruha milióna ľudí – presnejšie 1,646 milióna /z toho takmer 250 tisíc v Sevastopoli/. Aj tak tieto čísla boli dosť hrozivé – je viac ako polovica  obyvateľstva polostrova. Od dodávok elektrickej energie bolo odrezaných viac ako 300 sociálne významných objektov – 150 škôl, 150 materských škôl, 40 kotolní a pod.

Dodnes polovicu krymských panelákov, rodinných domov, administratívnych budov  a podnikov „živia“ dieselové generátory. Naplno fungujú aj všetky štyri stanice „energetiky slnka“. Jedna z nich sa nachádza iba 3 kilometre od hlavného mesta – Simferopoľu. Na rozlohe 15 hektárov je umiestnených 33 tisíc slnečných modulov, ktoré vyrábajú 7,5 MWt elektrickej energie.  

Výbuch v Chersonskej oblasti a následné zníženie dodávok elektrickej energie zapríčinilo veľké problémy pre mnohé energetické podniky na Ukrajine. Došlo k havarijnému zníženiu objemov dodávok niektorých ukrajinských jadrových elektrární. Tlačová  služba ukrajinského Energoatomu uviedla, že jadrové elektrárne Ukrajiny kvôli obmedzeniu dodávok vyprodukovali až o 10,56 milióna KWt/hod elektroenergie menej. 

V ministerstve vnútra Ukrajiny uviedli, že vyhodenie do vzduchu stožiarov diaľkového elektrického vedenia by sa dalo kvalifikovať ako teroristický čin. Napriek tomu ani vláda, ani armáda zatiaľ nedokázali presvedčiť organizátorov blokády Krymu, aby láskavo dovolili opraviť elektrické vedenie a obnoviť dodávky. Zatiaľ nik nevie, kedy sa vláda dohodne s organizátormi blokády.

Na Kryme sa samozrejme nemôžu spoliehať na to, či sa to stane skôr alebo neskôr, ale s nádejou sa pozerajú, ako ruskí stavbári budujú energetický most medzi polostrovom a kontinentálnou časťou Ruska. Dokončiť by ho mali o mesiac - týždeň pred Silvestrom. Krym sa úplne energeticky osamostatní od Ukrajiny o 2 roky, keď spustia do prevádzky štvrtý energetický blok Rostovskej jadrovej elektrárne. 

Prichádzajú aj prvé reakcie zo zahraničia. Hovorca nemeckého ministerstva zahraničia  Martin Schaefer prezentoval oficiálnu pozíciu Berlínu. Podčiarkol, že prerušenie dodávok elektrickej energie na Krym, je to zločin, pretože porušuje platné dohody a ukrajinské orgány by mali súrne prešetriť celú vec a obnoviť dodávky energie. Zdôraznil, že útoky na verejnú infraštruktúru na Ukrajine sú zločinmi a že Berlín očakáva obnovenie dodávok elektrickej energie na Krym v najbližšom období.

Videá si môžete pozrieť tu:

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

,