Keďže sviatky mieru a pokoja sa rýchlo blížia, mohli by sme si v krátkosti priblížiť, ako Vianoce slávia v iných štátoch. Každá krajina má totiž svoje špecifiká, čo sa týka slávenia vianočných sviatkov, a platí teda staré známe, iný kraj, iný mrav.
Veľká Británia : Vianoce vo Veľkej Británií začínajú už na Mikuláša 6. decembra a vrcholia 25.decembra, kedy sa ráno rozbaľujú darčeky, ktoré im priniesol Santa Claus. Darčeky sa dávajú do farebných ponožiek zavesených zväčša nad kozubom. Iba väčšie darčeky, ktoré sa do ponožky nezmestia, sa dávajú pod stromček.
Vo Veľkej Británií nie sú Vianoce takým silným rodinným sviatkom ako je tomu u nás. Tieto sviatočné dni sa preto využívajú na rôzne žúrovačky a akcie s priateľmi. Tradičným vianočným britským jedlom je slivkový nákyp, plum puding, ktorý sa robí o týždeň skôr. Briti hovoria, že čím je starší, tým je lepší. Na vianočný stôl tiež neodmysliteľne patrí pečená sliepka, hus alebo morka plnená slivkami a jablkami.
Francúzsko : Francúzi povesť veľkých labužníkov nezaprú ani počas Vianoc a tie ich patria rozhodne k jedným z najbohatších v Európe. Navzájom si dávajú kopy darčekov, hlavne deťom, ktorým ich nosí dobrý vianočný duch pére Noel. Štedrovečerné menu pozostáva z plnenej morky alebo husi a kačacej pečienky. Chýbať však nesmú ani rôzne špeciality ako slimáky, langusty, údený losos, či svetoznáme francúzske žabie stehienka. Francúzi však na rozdiel od Slovákov nekonzumujú cez Vianoce toľko sladkostí. Tradičným dezertom počas Vianoc je len čokoládová roláda.
Dánsko : Veľmi zaujímavé sú Vianoce v Dánsku, a to najmä kvôli darčekom, na ktorých výber si veľmi potrpia. Vyberajú sa aj niekoľko mesiacov vopred a ide hlavne o to, aby boli vtipné a kreatívne. Musia tiež poukazovať na neresť obdarovaného alebo na jeho dobrú vlastnosť. Vianočné darčeky tiež musia ostať v utajení až do konca, lebo Dáni veria tomu, že čím je prekvapenie väčšie, tým viac šťastia budú mať.
Stoly sa na štedrý večer, podobne ako vo Francúzsku, prehýbajú pod horami jedla. Husacia, kačacia alebo bravčová pečienka s červenou kapustou, teplá šunka, horúca ryža poliata studeným mliekom a mnoho iných dobrôt. Typickým vianočným dezertom je sladký ryžový nákyp s mandľou.
Belgicko : V Belgicku sa na Vianoce nekladie taký veľký dôraz ako inde vo svete. Štedrý deň je v Belgicku normálnym pracovným dňom. Po práci zvyknú Belgičania osláviť štedrý deň v reštaurácií alebo doma s priateľmi. Sviatkom je pre nich až 25.december, kedy sa s celou rodinou zídu pri slávnostnej večeri. Darčeky pre nich nie sú až tak dôležité, obdarúvajú sa väčšinou len drobnosťami, a to 25.decembra ráno. Tradičným jedlom je vianočný zákusok Buche de Noel alebo pre flámsky hovoriacich Belgičanov Kerststronk. Je to torta plnená maslovým krémom a bohato ozdobená vianočnými figúrkami.
Austrália : Keďže u protinožcov je počas Vianoc horúce leto, zodpovedajú tomu aj ich zvyky a tradície. Tradičná vianočná hostina je zväčša piknik v prírode s množstvom nie práve pre nás tradičných vianočných jedál. Jedia napríklad morku a bravčové mäso, ale aj studené misy a osviežujúce zeleninové šaláty. Ako dezert sa podávajú sledké koláče a múčniky a tiež tradičný anglický slivkový puding, čo je pozostatok anglickej nadvlády. Do pudingu sa vždy zapečie nejaký malý darček a ten, kto ho nájde, bude mať podľa povery veľké štastie.
V Austrálií ľudia veľmi radi posielajú tradičné vianočné pohľadnice a dokonca súťažia v tom, kto ich dostane najviac.