Prednedávnom sa na samotnom okraji Európy rozohrala menšia obchodná vojna. Vlani v septembri Rusko uvalilo embargo na dodávky moldavského vína na svoje územie. Táto epizóda rozvírila politickú hladinu nielen v Európe, ale dokonca aj za veľkou mlákou.
Prednedávnom sa na samotnom okraji Európy rozohrala menšia obchodná vojna. Vlani v septembri Rusko uvalilo embargo na dodávky moldavského vína na svoje územie. Táto epizóda rozvírila politickú hladinu nielen v Európe, ale dokonca aj za veľkou mlákou. Aby sme pochopili podstatu problému, vrátime sa v čase o pár desaťročí späť.
Za čias ruského báťušku cára a Sovietskeho zväzu bolo v Rusku moldavské víno jedným z najobľúbenejších artiklov. Bolo celkom kvalitné a tešilo sa veľkej popularite. Dokonca v priebehu dosť dlhého obdobia ho loďami vyvážali aj do Francúzska a preto ohrozovalo produkciu tohto chutného moku v samotnej vínnej kolíske - francúzski výrobcovia vína sa snažili všetkými prostriedkami obmedziť import moldavského vína.
Po rozpade ZSSR v r. 1991 sa malá krajina ležiaca medzi Rumunskom a Ukrajinou ocitla na pokraji hospodárskeho krachu. „Divoký kapitalizmus“ ju takmer položil na kolená. Stala sa najchudobnejšou na európskom kontinente. Takmer štvrtina Moldavcov hľadala pracovné príležitosti mimo krajiny – drvivá väčšina v Rusku. Do Ruska tiež smeroval aj hlavný obchodný artikel Moldavska – víno. Pretože v r. 2006 medzi vtedajším vedením Moldavska a Ruska vznikli, nazvime to nedorozumenia, Rusi „z dôvodov ochrany spotrebiteľa“ uvalili embargo na moldavské /a zároveň aj na gruzínske/ vína – vraj kvôli nízkej kvalite vína a nebezpečným látkam, v ňom prítomných . Embargo našťastie pre Moldavcov trvalo menej než rok.
Začiatkom r. 2007 susedné Rumunsko vstúpilo do EÚ a nastalo značné obmedzenie exportu vína do tejto krajiny. Vedenie Európskej únie nikdy nebolo „láskavé“ voči Moldavsku: vytýkalo krajine korupciu, nedokonalé zákony a iné hriechy. Až v r. 2009 sa Merkelová a Barroso po prvý raz zmienili o tom, že o niekoľko rokov by aj Moldavsko mohlo požiadať o vstup do únie – ak, samozrejme splní prísne kritériá...
Koncom minulého roka sa z EÚ opäť ozvali hlasy, že Moldavsko urobilo niekoľko krokov na ceste vstupu do únie. Práve v tom čase /zhoda náhod?/ Rusko uvalilo nové embargo na dovoz moldavského vína. V EÚ a Moldavsku sú presvedčení, že sa tak stalo v rámci politických hier. Moskva argumentuje nízkou kvalitou moldavských vín a koňakov a u niektorých z nich aj prítomnosťou dibutylftalátov, látok nebezpečných pre zdravie ľudí.
Riaditeľ Rospotrebnadzora /Ruská obchodná inšpekcia/ Gennadij Oniščenko vyhlásil, že embargo bude trvať dovtedy, kým Moldavsko neurobí systémové kroky, zamerané na likvidáciu nedostatkov a zvýšenie kvality svojej produkcie. Pripomenul, že Moskva mnohokrát upozorňovala Moldavcov na nedostatky, ale z ich strany sa nedostavila žiadna reakcia – preto nasledovalo embargo. Dodal, že moldavská strana má chaos v štatistikách dodávok svojej produkcie do Ruska. Kým podľa moldavskej strany exportovali do Ruska v r. 2013 200 tisíc litrov koňaku a 33 tisíc litrov vína, Oniščenko tvrdí, že z Moldavska do Ruska vyviezli 100-násobne väčší objem vína a koňaku. Tak to je teda rozdiel...
Od 1. januára tohto roka sa moldavské víno dodáva do Európskej únie bez cla. Moskva svoje embargo zatiaľ nezrušila. Kým v Európe i za oceánom riešenie Moskvy kritizujú, samotní Rusi si z toho, zdá sa, veľkú hlavu nerobia – ako obyvatelia, tak aj vedenie krajiny. Vo svojich názoroch sa vzácne zhodujú. Sú presvedčení, že Moskva má pravdu v každom prípade, bez ohľadu na to, či je moldavské víno viac alebo menej kvalitné. Na ruských internetových fórach je to jednoznačné: Európska únia chce Moldavsko a Moldavsko chce do EÚ? Tak prečo by Rusko malo platiť Moldavsku jeho vstup do únie? Nech EÚ kupuje moldavské víno, Rusko si môže dovoliť nakupovať víno po celom svete – od lepších výrobcov. Dokonca aj v samotnom Rusku vyrábajú kvalitné víno, hlavne na juhu krajiny. A o moldavské víno už nemajú veľký záujem.
Suma sumárum, pre našich vinárov je to bohužiaľ nepríjemná situácia. Nachádzajú sa v mimoriadne ťažkej ekonomickej situácii, odolávajú obrovskej konkurencii výrobcov z celého sveta. A teraz sa objavia navyše tony lacného moldavského vína: bude lacnejšie kvôli colným úľavám a Moldavci si môžu dovoliť pohrať s cenami, aby ich produkcia bola konkurecieschopnejšia. Európska únia de facto sponzoruje výrobu moldavského vína a zároveň vytvára konkurenciu slovenským výrobcom. Tí zo svojich daní a odvodov posielajú financie do slovenského a zároveň do spoločného európskeho rozpočtu a fakticky prispievajú na pomoc moldavským konkurentom! Môže vzniknúť paradoxnejšia situácia?..