asfasdf ×

NázorObčana.sk

Významné medzinárodné podujatie 101. Svetový kongres esperanta v Nitre

 Aktuality

V nedeľu, 24. júla, na Svätoplukovom námestí primátor Nitry Jozef Dvonč spoločne so zástupcami z kancelárie prezidenta SR i esperantského hnutia slávnostne otvoria Svetový kongres esperanta - Universala Kongreso de Esperanto.

22 Júl
2016 19:13:39

 

Na snímke: Primátor Jozef Dvonč a  počas prezentácie Nitry v roku 2014, kedy sa rozhodovalo, či sa kongres uskutoční v Nitre alebo v portugalskom Lisabone. 

Foto: Mesto Nitra

Medzinárodné stretnutie esperantistov je v  rámci konferencií s ročnou periodicitou podujatím s najdlhšou tradíciou. Súčasťou slávnostného otvorenia bude o 20.00 h vystúpenie folklórneho súboru Lúčnica. Tohtoročný kongres sa bude prioritne zaoberať témou sociálnej a jazykovej spravodlivosti. Podujatie sa koná pod záštitou SK PRES, v rámci slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Organizátori očakávajú približne 1400 návštevníkov z viac ako 60 krajín sveta.

Čo sa týka odborných konferencií, vrcholom bude iste jazykovo-politická konferencia krajín V4+, ktorej hlavnou témou budú perspektívy jazykovej politiky Európskej únii. Konferencia sa uskutoční 28. a 29. júla, záštitu nad ňou prevzal i minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. 

V piatok 29. júla  v SPU v Nitre uskutoční Deň otvorených dverí kongresu a na Svätoplukovom námestí bude pokus o rekord v tancovaní slovenského tanga. Samozrejme, pre účastníkov kongresu je pripravený aj ďalší zaujímavý program, či už rozmanité koncerty, filmy, odborné konferencie, ale aj spoznávanie krás Nitry i Slovenska.

To, že podujatie zavítalo do Nitry a je výbornou možnosťou spropagovať mesto, ocenil i primátor Nitry Jozef Dvonč: „Som rád, že sa Nitra stala miestom konania už 101. ročníka Svetového kongresu esperanta. Keďže je o podujatie každoročne veľký záujem, vnímam to tiež ako veľkú šancu na propagáciu a prezentáciu nášho mesta. Všetkých vás čo najsrdečnejšie pozývam do Nitry a budem potešený, ak sa na niektorom z podujatí v rámci kongresu stretneme.“

 „Esperanto je omnoho viac ako len jazyk - je to filozofia priateľstva, nadnárodnej spolupráce a celosvetovej komunikácie. Keď toto človek pochopí, zostane esperantu verný,“ dodal predseda prípravného výboru kongresu Peter Baláž.  

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1211x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1569x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,