asfasdf ×

NázorObčana.sk

Spevák, šoumen a svetobežník Jozef Ivaška pokrstil svoju druhú knihu: ako inak – s pesničkami

 Aktuality

Spevák Jozef Ivaška pokrstil a prezentoval čitateľom svoju druhú autobiografickú knihu so symbolickým názvom Na hrane. Slávnostný krst sa konal v priestoroch bratislavského vydavateľstva Panta Rhei a ako inak – s pesničkami.

28 September
2016 14:56:14

Foto: autor a archív Jozefa Ivašku

O tomto svetobežníkovi, ktorý fakticky bol nútený emigrovať a má už aj rakúske občianstvo, sme už prednedávnom písali. Napriek tomu, že žije v Rakúsku a koncertuje na všetkých kontinentoch, veľmi často sa vracia domov, na Slovensko, kde má množstvo príbuzných, kamarátov a kde taktiež často vystupuje.

Rodák z Ružomberku v súčasnosti žije v rakúskom Badene, blízko Viedne, od roku 1988 pôsobí v miestnom operetnom divadle. Má 3 hudobné vzdelania v odbore opera, opereta a muzikál. Ale je to predovšetkým operný spevák. Pred 2 rokmi vydal svoju prvú autobiografickú knihu a na svete je už aj druhá – „Život na hrane“, ktorá sa veselo predáva. Je to autobiografická výpoveď o detstve, štúdiu, hudobnej kariére, živote v emigrácii s autentickým vstupom mnohých krajanov, ktorí odišli za iným životom. Publikácia bola vydaná s prispením podpory Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí.

Slávnostné podujatie sa začalo, samozrejme, hudobným vystúpením autora knihy. Potom prihovoril dlhoročný kamarát Jozefa Ivašku - Dado Nagy, ktorý moderoval aj celý program. Novú knihu uviedol do života krásnymi veršami herec, profesor VSMU v Bratislave a taktiež dlhoročný kamarát Jozefa Ivašku Juraj Sarvas. Moderátor Dado Nagy na margo predaja knihy, ktorý sa už začal, poznamenal, že sa kniha „predáva ako teple rožky“ a rýchlo mizne z pultov obchodov...

Úryvky z knihy čítali Eva Maria Chalupova, Jana Hubinska, Alfred Swan a v „prestávkach“ Jozef Ivaška rozprával príbehy zo svojho života, ktoré sa nedostali do knihy a spieval. Niektoré pesničky zo svojho repertoáru zaspieval sám a často mu asistoval aj syn Dodo, s ktorým vlastne aj pokrstil svoju knihu známou pesničkou „Sme dvaja“.

Najviac prítomných pobavila dobrodružná epizóda zo života Jozefa Ivašku, keď počas základnej vojenskej služby „prepadol Pražský Orloj“ a oslobodil kamarátov z väznice. Keď kamarátov – vojakov v Prahe zadržala vojenská hliadka a strčili ich do vojenskej väznice priamo v centre Prahy, presne oproti Pražskému Orloju, rozhodol sa im pomôcť a oslobodiť ich, aj keď to bol mimoriadne bláznivý plán.

Vtedy bol na vojenčine v umeleckom vojenskom súbore v Bratislave a, pochopiteľne, tiež mal vojenskú uniformu, ako aj kamaráti. Prezliekol sa však do civilu, prišiel do väznice, vyhlásil, že je šéfom vojenského umeleckého súboru a potrebuje si vyzdvihnúť dvoch svojich podriadených, ktorých zadržala hliadka. Prisľúbil, že v posádke ich exemplárne potrestá. Dokonca vyprovokoval, aby jeho slova skontrolovali a zavolali do bratislavských kasární  vojenského umeleckého súboru: vedel, že celá posádka a všetci dôstojníci sú na cvičeniach a nejaký vojak, ktorý zostal na vrátnici, o ničom vedieť nebude a nedokáže povedať nejaké súvislé informácie o ľuďoch, ktorí sú na služobke v Prahe. Táto epizóda v duchu dobrodružstiev Morica Beňovského sa šťastne skončila: oboch kamarátov pustili – a Jozef Ivaška mal ich „sprevádzať“ do Bratislavy. „V tých časoch za podobný kúsok mohol som dostať 2-3 roky basy,“ zdôraznil Jozef Ivaška.

Na tomto knižno-pesničkovom krste sa zúčastnili mnohé známe osobnosti slovenskej kultúry, dlhoroční priatelia autora a iní hostia, ako napríklad, Karol Osuský, ktorý prispel do knihy a priletel až z USA, hudobný skladateľ Igor Bazlík, autor mnohých piesni, ktoré spieva Jozef Ivaška, ďalší skladateľ Ali Brezovský s manželkou Vlastou, textárkou mnohých piesni, ktoré jej manžel napísal pre Jozefa Ivašku, členovia skupiny Kmeto band, Vanda Hricová, fotograf Matej Kállay a iní.

Mnohí z nich porozprávali o svojom kamarátstve s Jozefom Ivaškom a o tom, aké spoločné dobrodružstva prežili pred rokmi. Napríklad Karol Osuská priletel z USA a prezradil aj svoj neuveriteľný príbeh: bol „zastrelený“ pri úteku cez Dunaj, dozvedel sa o tom po niekoľkých rokoch a do dnes je v dokumentoch tajných služieb vlastne vedený ako „zastrelený na úteku“. V súčasnosti je trénerom olympionikov kajakárov v Seattle.


V rozhovore pre náš portál Jozef Ivaška nám porozprával, ako prezentoval svoju knihu v rodnom Ružomberku 8. septembra. Dodal, že každý rok s synom Dodom vystupuje s koncertmi na Slovensku. Aj teraz 10. septembra sa zúčastnili na benefičnom koncerte „Na kolesách proti rakovine“ vo Východnej. Spomenul aj na koncerty organizované v rakúskom Badene či v USA určené pre choré deti. V USA ich organizuje práve Karol Osuský a v Badene ich organizujú v spolupráci s médiami.

Pre našich čitateľov prezradil, prečo napísal túto knihu: „Knihu som písal, aby som priblížil môj životný príbeh a umeleckú  minulosť čitateľom. Roky som už túžil podeliť sa o svoje veselé a niekedy až tragické zážitky. Napísal som aj o ľuďoch, s ktorými som sa stretol v zahranicí a uvedomil som si, že nielen môj život bol niekedy až na hrane. Autentické výpovede niekoľkých som aj uverejnil v mojej knihe. Všetci stále aktívne sa zúčastňujú na organizovaní krajanských stretnutí a nezabúdajú odkiaľ prišli, napriek tomu, že niektorí žijú  za oceánom, ale vždy sa hrdo hlásia k svojej otčine - domovine. Títo ľudia potrebovali tiež šťastie a stretnúť správnych ľudí. Nestačí len talent a pracovitosť, ale aj veľa  záleží na náhode ako píšem v jednej mojej kapitole, „Náhoda je blbec“,“ povedal Jozef Ivaška. 

O dva dni, 22. septembra, Jozef Ivaška mal vlastný koncert v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave, kde tiež spieval so synom Dodom, a kde tiež bola prezentovaná jeho nová kniha Život na hrane. Vo štvrtok, 29. septembra, v Slovenskom dome v Prahe sa uskutoční veľký koncert Jozefa Ivašku a jeho syna Doda. A samozrejme, bude tam prezentovaná aj kniha Život na hrane. Okrem riaditeľa Slovenského domu Vladimíra Skalského knihu predstaví aj  známy režisér Matej Mináč a známe osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Úryvky z knihy bude čítať Naďa Vokusová.

Neskôr, 6. Novembra, v USA, na Pittsburgskej univerzite Jozef Ivaška tiež predstaví svoju knihu. Prečo práve tam? Vysvetlil, že na tejto univerzite prednášajú slovenčinu a folkloristiku. A samozrejme, bude tam spievať na koncerte aj spolu so svojim synom Dodom.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(2 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1211x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1569x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,