asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slovenské insitné výtvarné umenie v ruskom meste Alexandrov

 Aktuality

V ruskom meste Alexandrov sa v piatok (10. februára 2017) uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy slovenského insitného maliara Miroslava Potomu, rodáka z východoslovenskej obce Stročín v okrese Svidník.

14 Február
2017 19:40:59

 

Foto: Slovenský inštitút

V Múzeu sestier Cvetajevových predstavuje ruskej verejnosti takmer dve desiatky obrazov, ktorými cez spomienky na detstvo a mladosť zobrazuje rodný kraj, typickú atmosféru každodenného života na dedine, rôzne zvyky a obyčaje, ale tiež oslavu sviatkov i významných udalostí.

Riaditeľ Múzea Lev Kivovič Gotgeľf, veľký priateľ Slovenska a slovenského umenia vyjadril radosť z toho, že spolupráca so Slovenským inštitútom v Moskve (SI) pokračuje, čoho dôkazom je aj výstava insitného maliara M. Potomu. Vyzdvihol skutočnosť, že slovenské insitné umenie približujú svojim návštevníkom vôbec po prvý raz.

Riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula poukázal na to, že obrazy M. Potomu sa stretli s veľkým záujmom ruskej verejnosti už vlani v decembri v galérii Slovenského inštitútu, kde mali v Rusku svoju výstavnú premiéru. Návštevníci oceňovali ich farebnosť a životný optimizmus z nich plynúci. Pripomenul, že M. Potoma prezentoval svoje diela okrem Slovenska aj v Českej republike, Poľsku, Nemecku a vo Francúzsku.

Pracovníčka Slovenského inštitútu Alla Nuždina priblížila na vernisáži insitné umenie. Zdôraznila, že zvýšený záujem o tento druh umenia, ktorý možno pozorovať na celom svete je spätý predovšetkým s tým, že v priestore jednotného jazyka svetovej kultúry vystupuje v súčasnosti do popredia vari ako nikdy pred tým láska k rodnému dvoru, k rodnej dedine a k rodnému kraju. 

Po slávnostnom otvorení výstavy obrazov insitného umelca M. Potomu, ktorá potrvá v Múzeum sestier Cvetajevových v Alexandrove do 10.marca t.r. zotrval riaditeľ SI J. Šmihula a pracovníčka Slovenského inštitútu Alla Nuždina s návštevníkmi vernisáže v takmer dvojhodinovej diskusii. Bližšie sa dozvedeli o tvorbe autora, o činnosti Slovenského inštitútu v Moskve, ako aj o slovenskej kultúre a umení vôbec. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1359x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1678x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,