asfasdf ×

NázorObčana.sk

Výstava netkanej tapisérie slovenských výtvarníčok z tvorivej skupiny TRY v Slovenskom inštitúte v Moskve

 Aktuality

V Slovenskom inštitúte v Moskve sa konala v utorok (11. apríla) vernisáž výstavy netkanej tapisérie troch slovenských výtvarníčok z tvorivej skupiny TRY, ktoré osobitým spôsobom – možno povedať na svete ojedinelým – obohacujú výtvarné umenie.

14 Apríl
2017 18:29:28

 

Foto: Slovenský inštitút v Moskve

Na túto skutočnosť poukázal v otváracom príhovore aj riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula. Súčasne zdôraznil, že ho dvojnásobne teší, že nielen v Slovenskom inštitúte v Moskve, ale vôbec v Rusku môžu návštevníci vidieť tieto práce po prvýkrát. 

Na vernisáži privítal jednu z trojice umelkýň – Renátu Rehorovskú a kurátorku výstavy Miladu Čechovú. Tá vo svojom vystúpení podčiarkla, že výtvarníčky – verné anglickému významu slova „try“ – „skús“ – skúšajú vytvoriť niečo nové, iné, zaujímavé, umelecky hodnotné, čo sa im aj darí. Pripomenula, že Katarína Kvietiková-Bekéniová, Zora Kompánková a Renáta Rehorovská hovoria univerzálnou rečou umenia veľmi dobre, pútavo a zrozumiteľne, ale zároveň každá z nich svojim vlastným prízvukom – každá z nich dáva svojim dielam originálne črty. 

Kurátorka M. Čechová poukázala tiež na to, že členky skupiny TRY prezentovali svoje práce na mnohých samostatných výstavách doma i v zahraničí, pričom ich diela „maľované vlnou“ reprezentujú Slovensko a jeho umenie jedinečným spôsobom ako krajinu s bohatou históriou a zároveň modernou umeleckou tvárou.   

Výstava 24 diel troch slovenských výtvarníčok, nazvaná „TRY – netkaná tapiséria“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 12. mája tohto roku.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

91 %
(11 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1001x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1407x 👤eugenius
,