asfasdf ×

NázorObčana.sk

Stane sa, že koniec ešte vlastne nie je koniec alebo čaro umenia, tvrdej práce a nekonečnej ľudskej fantázie

 Aktuality

Včera v Nitre zasa sa uskutočnil malý sviatok umenia, zručnosti ľudských rúk, vášne, dômyselnosti a predstavivosti. V Ponitrianskom múzeu sa konalo slávnostne ukončenie výstavy Čaro umeleckého drotárstva, ktorá trvala takmer 2,5 mesiace.

02 Jún
2017 13:08:43

Foto: autor

Slávnostné ukončenie výstavy /dernisáž/ Čaro umeleckého drotárstva ponúklo okrem prehliadky výstavy i jedinečnú možnosť stretnúť sa s niektorými umeleckými drotármi, ktorých jedinečné a originálne drotárske skvosty zdobia výstavnú sieň Ponitrianskeho múzea.

Výstavu Čaro umeleckého drotárstva Ponitrianske múzeum v Nitre otvorilo ešte v poslednej dekáde marca v spolupráci s Galériou Drotárie. Väčšina majstrovských diel predstavených na výstave sú to diela umelcov z bratislavského klubu Džarek, ktorý pôsobí pri ÚĽUV-e. Členovia tohto klubu sa orientujú nielen na historickú, ale i súčasnú podobu drotárstva. Počas takmer 75 dní návštevníci výstavy si mohli obdivovať tradičné úžitkové predmety všetkých druhov od výmyslu sveta, ale aj čisto umelecké diela - drôtené zvieratá, vtáky, postavy, misy, šperkovnice, drôtené hodiny, šperky a pod.

V úvode dernisáže riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko porozprával o histórii drotárstva na Slovensku a o tom, ako sa toto remeslo rozvíja v súčasnosti. Následne  zvýrazňujúc muzeálno-výstavnú atmosféru histórie a umenia duo členov nitrianskeho hudobného združenia Musicantica Slovaca - Róbert Žilík a Mária Žilíková-Mandáková - prezentovalo krásnu kyticu stredovekých melódií, ktoré zneli na území súčasného Slovenska už pred stáročiami a ktoré určite poznali aj stredovekí drotári.   

Potom člen bratislavského klubu drotárov Džarek Jozef Mačica porozprával o činnosti členov tohto klubu a o nedávnej akcii Noc múzeí, keď členovia Džareku spoločne s zamestnancami Ponitrianskeho múzeu vytvorili pre návštevníkov múzea, hlavne pre detí, skutočný umelecký drotársky sviatok. V Noc múzeí Ponitrianske múzeum navštívilo viac ako 430 milovníkov histórie a umenia a takmer 50 rodín s deťmi sa zapojilo do práce „malej školy drotárstva“, keď členovia Džareku prezentovali pre detí a rodičov abecedu drotárskeho umenia. 

Predseda bratislavského klubu drotárov Džarek Jozef Šabo nám porozprával o tom, že drotári robia výstavy po celom Slovensku a v zahraničí, propagujú toto remeslo, ktoré v ostatných desaťročiach je už skôr umením a preto mnohí drotári v súčasnosti vyrábajú umelecké predmety, skutočné vzácne diela. Porozprával o spolupráci s Ponitrianskym múzeom a jeho filiálkou v Zlatých Moravciach. Prezradil, že pre neho osobne organizácia výstavy v Zlatých Moravciach mala zvláštny príjemný nádych, pretože jeho rodičia pochádzajú z okolia Zlatých Moraviec – z obce Obyce.

Menšia pikantéria ozdobila záverečné stretnutie organizátorov výstavy, drotárov a návštevníkov výstavy, na ktorom boli prítomní: riaditeľ Ponitrianskeho múzea Mgr. Anton Števko, manažérka pre marketing a styk s verejnosťou Mgr. Ľubica Packová-Zahradárová, predseda bratislavského klubu drotárov Džarek Jozef Šabo, člen tohto klubu Jozef Mačica a iní. Zistilo sa, že koniec to ešte vôbec nie je koniec...

Organizátori výstavy a drotári prišli k spoločnému záveru, že ukončenie výstavy... treba odvolať: pre väčší záujem verejnosti, o čom sa dalo presvedčiť na príklade Noci múzeí a stále vysokej návštevnosti výstavy Čaro umeleckého drotárstva, sa rozhodli, že výstavu zatiaľ neukončia a bude otvorená ešte takmer 3 týždni – do 18. Júna. Pochopiteľne, museli konštatovať, že v tomto prípade slávnostné ukončenie výstavy budú musieť zopakovať  minimálne ešte raz...

Eugen Rusnák

Na snímke: /zľava doprava/ Anton Števko, Jozef Mačica a Jozef Šabo.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1529x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1814x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,