asfasdf ×

NázorObčana.sk

O kultúrnom a umeleckom dedičstve Slovanov: v Nitre sa uskutočnil prvý kurz Školy slovenského ornamentu

 Aktuality

Nitrianske občianske združenie Slavica v priestoroch Krajského osvetového strediska v meste pod Zoborom usporiadalo prvý kurz Školy slovenského ornamentu. Podobným spôsobom Slavica sa snaží propagovať kultúrne dedičstvo našich predkov.

21 Jún
2017 15:15:56

 

Foto: Slavica

Pred začiatkom kurzu nám predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina povedal, že cieľom organizátorov tohto kurzu je propagácia a popularizácia slovenskej ornamentálnej  tvorby prostredníctvom diela Štefana L. Kostelničáka, zakladateľa slovenskej ornamentiky. Organizátori kurzu tak mienia prispieť k šíreniu povedomia o kultúre Slovanov. „Výtvarný kurz je určený všetkým, bez ohraničenia veku, ktorí majú záujem o kultúrne a umelecké dedičstvo Slovanov,“ podčiarkol Miloš Zverina.

Kurz úvodným príhovorom otvoril Akad. mal. Daniel Szalai, ktorý v súčasnosti pôsobí ako pedagóg a odborný asistent na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V pedagogickej činnosti sa venuje predovšetkým kresbe a maľbe na textil, grafickému a textilnému designu, autorskej a výstavnej činnosti.

V úvode Daniel Szalai okrem iného povedal: „Stojíme pred veľkou výzvou, pretože už len názov „ornament“ je veľmi široký pojem, ktorý v našej kultúre asi poznáme všetci. Náš ornament je naozaj vzácny. Zbytky pravého slovenského ornamentu môžete nájsť aj napríklad niekde v Nórsku, odídete do poslednej dediny a tam zistíte, že je človek, ktorý zbiera ornamenty a vo svojich depozitároch má aj krásne slovenské košele. Ornament nie je jednoduchá záležitosť, vyvíjal sa stáročiami, vyvíjali a tvorili ho predovšetkým ženy, má svoj časový vývoj. Treba ho vnímať ako korenie. Mal by sa používať v obmedzenom a primeranom množstve, aby prinášal radosť a potešenie,“ podčiarkol.

Následne vystúpil Miloš Zverina s doplňujúcou prednáškou k výtvarnému kurzu. Účastníkov informoval o tom, že ako základný podklad ku kurzu organizátorom poslúžili materiály a pracovné listy Štefana Leonarda Kostelničáka, významného umelca a popularizátora slovenskej ornamentiky v prvej polovici dvadsiateho storočia. V krátkom priereze spomenul základné momenty z minulosti slovenskej ornamentiky, špecifiká Vajnorského alebo Čičmianskeho ornamentu, zastavil sa pri druhoch a prvkoch ornamentu, spomenul ornament v slovenskej výšivke, kreslenie a maľovanie ornamentu a nakoniec využitie a význam staroslovienskej symboliky v ornamentálnej tvorbe.

Hlavnú prednášku prvého kurzu Školy slovenského ornamentu mala PaedDr. Eva Lehoťáková, PhD., univerzitná kolegyňa Daniela Szalaia. Účastníkov kurzu previedla základmi umenia od pravekých čias až po dnešnú, tzv. postmodernú dobu. Podrobne vysvetlila základné pojmy týkajúce sa ornamentiky ako sú znak, symbol, dekor, ornament, zastavila sa pri kompozícii, ale aj pri skladaní a kombinácii farieb.

Upozornila tiež na chyby, ktorých sa ľudia často dopúšťajú či už pri kompozícii, rozmiestnení a usporiadaní prvkov alebo farebnosti a podobne. Vzápätí so „študentmi“ kurzu postupne prešla k praktickému nácviku od najjednoduchších ornamentálnych prvkov až po zložitejšie kompozície.

Praktický nácvik pokračoval aj popoludní a vyvrcholil vlastnou ornamentálnou tvorbou každého účastníka kurzu a spoločným záverečným subjektívnym hodnotením jednotlivých diel. V priebehu kurzu, ale aj v jeho závere Eva Lehoťáková odporúčala účastníkom študijnú a odbornú literatúru pre získanie ďalších informácií ako o dejinách umenia, výtvarných technikách, tak aj o samotnej ornamentike a ľudovej kultúre vo výtvarnom umení.

Na prvom kurze Školy slovenského ornamentu v Nitre sa zúčastnilo 33 záujemcov zo všetkých kútov Slovenska - od Šariša, Spiša až po Záhorie. Drvivú väčšinu „študentov“ tvorili ženy: abecedu slovenského ornamentu spoznávalo 31 žien a iba dvaja muži. Vlastne tento fakt  potvrdil úvodné slová Daniela Szalaia o tom, že ornament tvorili a vyvíjali najmä ženy. Škola slovenského ornamentu v Nitre začala svoju činnosť a odteraz bude pokračovať v propagácii  a popularizácii slovenskej ornamentálnej tvorby a šírení povedomia o kultúre Slovanov.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1700x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1919x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,