asfasdf ×

NázorObčana.sk

Sériu obrazov o meste Suzdaľ onedlho uvidia obyvatelia Slovenska

 Aktuality

Sériu obrazov „Dejiny Suzdaľa“ onedlho uvidia obyvatelia Slovenska. Umelec - grafik Alexander Jerašov vytvoril cyklus prác o dejinných udalostiach, počnúc Sungirským táboriskom a končiac obrazom o Veľkej vlasteneckej vojne.

17 Júl
2017 18:21:01

 

Foto: Facebook

„Dejiny Suzdaľa - sú dejinami Ruska. V Rusku žijem tri roky. Mne, umelcovi, sa žiadalo ilustrovať dejiny slávneho mesta Suzdaľ, v ktorom sa diali najneuveriteľnejšie príhody,“ povedal grafik Alexander Jerašov.

Všetky obrazy sú v technike grafiky. Hotových je 18. prác, plánuje sa ďalších 40. Každé plátno je ilustráciou historické okamihu zo života mesta. Napríklad, vojnu medzi synmi Vsevoloda Veľké hniezdo.

„Zobrazuje bitku pri rieke Lipice. Bol to najväčší bratovražedný stret. Po smrti Vsevoloda Veľké hniezdo synovia sa nevedeli dohodnúť o nástupníctve trónu. Príbeh je naozaj o vražde bratov. Ôsmi bratia, ktorí bojovali medzi sebou“, porozprával Alexander Jerašov.

Alexander si zamiloval grafiku od detstva. Umelec študoval na umeleckej škole. Nemal možnosť kúpiť si olejové farby, a akvarel sa mu nepáčila.

„Maľba znamená vlastniť dielňu, s grafikou je to jednoduchšie. Počas školských rokov som mal vždy so sebou pero a ceruzku. Sadol som si - a prosím, pracujem. Aspoň si na lavičke posedím a odpočiniem. Alebo doma si postav stôl v kútiku a pracuj,“ hovorí grafik.

Zložitosť tvorby takých obrazov je v tom, že sú akousi historickou rekonštrukciou, hovorí umelec. Jedna chyba v hodnovernosti jemného detailu, napríklad oblečenia bojovníka, môže zničiť všetku prácu. Umenie musí byť prístupné, verí umelec. Zatiaľ, však, práce Alexandra videli len jeho priatelia.

 „Samozrejme, že by som si prial, aby sériu obrazov o Suzdali uvideli obyčajní ľudia, tí, neskúsení, a nielen niektorí z mojich priateľov, kreatívni ľudia, ale aby prišli najmä obyčajní ľudia, možno aj školáci. V podstate, tieto práce nie sú akousi ilustráciou učebnice dejepisu. Prial by som si, aby moje diela prebudili záujem ľudí k objavovaniu dejín našej krajiny,“ povedal Alexander Jerašov.

Alexander má sen: pripraviť album - knihu ilustrácií o dejinách Suzdaľa za desať storočí. No, a najbližší hlavný cieľ - dokončiť sériu prác o histórii starobylého mesta. Práca zaujala aj na Slovensku a umelec dostal ponuku na usporiadanie personálnej výstavy v januári.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1001x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1407x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,