asfasdf ×

NázorObčana.sk

Včera v Nových Zámkoch v rámci III. ročníku projektu “Mosty – umenie, ktoré spája” otvorili výstavu obrazov ruských výtvarných umelcov

 Aktuality

Včera vo veľkolepých priestoroch Cisársko-kráľovskej jazdiarne v Nových Zámkoch, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, v rámci III. ročníku projektu „Mosty – umenie, ktoré spája” otvorili medzinárodnú výstavu obrazov ruských výtvarných umelcov.

14 November
2017 18:44:02

 

Foto: autor

Výstavu pripravila Nezávislá skupina pre umenie, kultúru a filozofiu MIREĽUB v spolupráci s Ruským centrom v Bratislave pri Európskom fonde slovanskej písomnosti a kultúry a Novovital Nové Zámky v rámci Tretieho ročníka rozsiahleho projektu Mosty – umenie, ktoré spája. Výstava sa koná pod záštitou primátora Nových Zámkov Otokara Kleina. Na výstave sú predstavené obrazy známych ruských umelcov: Alexandra Kabanova, Inny Baryčevovej-Kabanovovej a Oľgy Jerochovovej.

Ako pre portál Hlavné správy povedala predsedníčka občianskeho združenia „MIREĽUB“ PhDr. Ľubica Blašková, ambíciou tohto projektu je pritiahnuť pozornosť netradičným spájaním rôznych druhov umenia a svojským pohľadom naň.  „Naša nezávislá skupina pre umenie, kultúru a filozofiu „MIREĽUB“ chce týmto projektom poskytnúť priestor umelcom z celého sveta a v dnešných časoch stavania nových múrov a plotov prispieť k vzájomnej spolupráci práve v oblasti umenia a kultúry,“ podčiarkla.

„Umenie by malo byť zrkadlom doby. Mali sme však pocit, že konzumná spoločnosť ho pokrivila a práve preto sa zrodil tento projekt. Projekt, ktorý chce vrátiť umenie ľuďom. Každý ročník tohto ambiciózneho projektu obsahuje niekoľko výstav a zoznamuje slovenského návštevníka so súčasným svetovým a slovenským umením,“ zdôraznila Ľubica Blašková. 

Na výstave sa zúčastnili dvaja z troch autorov – manželia Alexander a Inna Kabanovovci. Oľga Jerochovová kvôli pracovným povinnostiam sa nemohla prísť na Slovensko. Oveľa bližšiu cestu do Nových Zámkov mali manželia Kabanovci, ktorí už niekoľko rokov bývajú v okolí Budapešti.

Alexander Kabanov pre náš portál povedal, že v tomto roku manželský pár si trochu zmenil, ako to nazval, „stratégiu výstav“. V ostatných rokoch ruskí umelci vystavovali svoje práce prakticky vo všetkých krajinách Európy, ale v tomto roku sa fakticky rozhodli výlučne pre V4 – usporiadali niekoľko výstav v každej z krajín V4 – v Česku, Maďarsku, Poľsku a na Slovensku. Prečo?

Alexander Kabanov to vysvetlil „dopravnými podmienkami“, ako sám zdôraznil: „Vystavujeme stále väčší počet našich prác a dopravovať výstavu na veľké vzdialenosti je dosť komplikované. Preto sme sa v tomto roku rozhodli tak trochu „oddýchnuť“ a naše obrazy vystavujeme v okolitých krajinách. Je to pohoda: doprava je potom veľmi jednoduchá. Samozrejme, na Slovensko je najkratšia cesta a chodíme sem najčastejšie. Už aj v tomto roku sme usporiadali niekoľko našich výstav na Slovensku,“ pripomenul. 

Inna Baryčevová-Kabanovová pre náš portál porozprávala o technikách, ktoré používajú títo ruskí maliari, a o samotnej tematike výstavy. Využívajú nielen rôzne farby, ale vyrábajú aj gobelíny, zaoberajú sa dekoratívnym a umeleckým tkáčstvom, horúcim smaltovaním a využívajú vo svojej tvorbe aj iné techniky.

Keď sme sa pokúsili určiť tematiku samotnej výstavy, zistili sme, že to vôbec nebude ľahké: ruskí umelci sa vo svojich obrazoch venujú obrovskému množstvu tém – ako pár slovami ocharakterizovať ich tvorbu alebo tému danej výstavy? Inna Baryčevová-Kabanovová s úsmevom prezradila, že spolu s manželom vždy majú problém, keď počas výstav pre média musia prezradiť tematiku svojich obrazov: „Veď aj pre nás je to strašne komplikované! Maľujeme to, čo vidíme, čo stretávame na našich cestách, všetko čo nás zaujíma,“ dodala.

Porozprávala, že istý odborník predsa dokázal zhodnotiť celú ich tvorbu: „Prednedávnom mali sme výstavu v Poľsku. A tamojší odborník sa oboznámil s našou výstavou a pre návštevníkov porozprával, ako hodnotí naše obrazy. A predstavte si, dokázal určiť tému a náš štýl – povedal, že pracujeme v štýlu žiarivej jagavej moderny...“ povedala maliarka.

Výstava obrazov manželov Kabanovovcov v priestoroch Cisársko-kráľovskej jazdiarne v Nových Zámkoch potrvá do 19. novembra. Hneď na to vystavujú svoje obrazy na výstave v Budapešti a koncom roka zasa v Budapešti budú mať výstavu svojich obrazov – tento raz v priestoroch Ruského centra vedy a techniky.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

67 %
(3 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1359x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1678x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,