asfasdf ×

NázorObčana.sk

Hromy divo bijú alebo v Nitre sa uskutočnil jubilejný, desiaty ročník medzinárodného slovanského folklórneho Slavica Festivalu

 Aktuality

Včera popoludní sa v Pribinovom meste už po desiaty raz uskutočnil tradičný medzinárodný folklórny Slavica festival, ktorého organizátorom je občianske združenie Slavica.

08 Júl
2018 11:19:12

Na festivalu vystúpilo šesť ľudových súborov zo štyroch slovanských krajín – z Bieloruska, Chorvátska, Ruska a Slovenska.

Festival už tradične bol súčasťou Nitrianskych mestských osláv „Nitra, milá Nitra“. Podujatie sa konalo v centre mesta pod Zoborom, na Svätoplukovom námestí, kde štyri slovanské krajiny prezentovali svoju kultúru, históriu, tradície a zvyky prostredníctvom folklórnych vystúpení. Bol to jubilejný, už desiaty v poradí festival, ktorý v Nitre organizuje nitrianske slovanské združenie Slavica.

Predseda občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina pred začiatkom festivalu zdôraznil: „Nitru vnímame a propagujeme ako centrum karpatského a podunajského slovanstva. Nitra je staré slovanské mesto a kultúra vychádzala práve odtiaľto.“  

Festival sa začal o 16.30. hod. sprievodom krojovaných folklórnych súborov, keď umelci od pešej zóny prešli cez celé Svätoplukovo námestie a zhromaždili sa na pódiu oproti Divadlu Andreja Bagara. Všetkých prítomných pozdravil primátor Nitry Jozef Dvonč. O programu festivalu porozprával Miloš Zverina a Drahoš Daloš, ktorý moderoval celé podujatie. 

Ako prví vystúpili hostia z Chorvátska – folklórny súbor „Osijek“. Potom sa na pódiu objavila pätica členov bieloruského súboru „Plisa“, ktorí divákov zaujali prakticky profesionálnym spevom, živo pripomínajúcim štýl slávnej bieloruskej skupiny „Pesňary“, a v závere všetkých roztancovali s populárnou slovenskou ľudovkou.

Následne vystúpili umelci zo slovenského súboru „Tradícia“ z Nitry-Dražoviec. Avšak počas vystúpenia ďalšieho chorvátskeho súboru „Ľudoviť Štur“ /bolo to symbolicky?/ mnohí účastníci a diváci si asi spomenuli na text slovenskej hymny: „Hromy divo bijú...“ Nad Nitrou vybuchla taká búrka, že všetci prítomní na námestí museli utekať do „úkrytov“.

Silný lejak, zdalo sa, predčasne ukončil festival. Avšak, keď začalo pršať aspoň trochu menej, asi po štvrťhodine umelci zasa sa vrátili na pódium. Diváci si za nové „hľadisko“ zvolili schody pred vchodom do divadla chránené strechou tohto stánku kultúry. Časť divákov sa schovala do stanu na námestí a tí najskalnejší zostali na svojich miestach pod dáždnikmi a aj naďalej sledovali vystúpenie umelcov takpovediac z parteru.

Za túto „odvahu“ divákom svojim perfektným vystúpením odmenili účastníčky ruského folklórneho súboru „Dievčatá“, ktoré zaspievali krásne ruské ľudové piesne, a energickí a veselí chlapi zo slovenského súboru „Trombitáši Štefánikovci“, ktorí do mesta pod Zoborom prišli z Puchova. Umelci perfektne zahrali na štyroch fujarách a zavŕšili svoje vystúpenie a vlastne aj celý slovanský folklórny Slavica festival paľbou z dobových „jánošíkových“ pištolí.  

Súčasťou jubilejného Slavica festivalu bola tiež Škola slovenského ornamentu a výstava Čaro slovenského ornamentu, ktorá sa otvorila v obchodnom dome CENTRO na Akademickej ulici v Nitre a potrvá do 31. júla.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(4 hodnotenia)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Bojná - Ranč pod Babicou - miesto na zábavu a oddych

 

Aj v okrese Topoľčany nájdeme miesto, kde sa dá oddýchnuť, pozrieť zvieratká, dobre sa najesť či zac...

📅16.08.2020 0 1353x 👤Miki1102

Na Jesennej knižnej burze v Nitre prezentovali niekoľko nových kníh o histórii Slovanov, ich kultúre, tradíciách, zvykoch a symboloch

 

Občianske združenie Slavica zorganizovalo Jesennú knižnú burzu, spojenú s vystúpením rada odborníkov ...

📅09.12.2019 0 1676x 👤eugenius

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,