asfasdf ×

NázorObčana.sk

Pôvodná kultúra Slovanov: v Nitre sa cez víkend uskutočnil dvojdňový seminár „Ako žiť bez strachu - Riadenie osudu“ zo série „Rodová niť“

 Aktuality

História, tradícia, zvyky, náboženstvo, zákony a pôvodná kultúra Slovanov zaujíma stále väčší počet ľudí v Európe, hlavne v slovanských krajinách. V jednom z hlavných centier svetového slovanstva, v meste pod Zoborom cez víkend panoval slovanský duch

30 September
2019 08:42:42

V priestoroch Domu Matice slovenskej sa konal dvojdňový seminár „Ako žiť bez strachu - Riadenie osudu“ zo série „Rodová niť,“ ktorý zorganizovalo Občianske združenie Slavica a na ktorom v preplnenej sále prednášal známy odborník z Ruska Alexej Orlov.

Tento historik, odborník z oblasti histórie slovanstva, tradícií a zvykov Slovanov, šéfredaktor  Národného Slovanského rozhlasu /https://slavradio.org/ po prvý raz prednášal nielen na Slovensku, ale vôbec v Európskej únii. Do Nitry prišiel ešte v stredu a v priebehu pár dní sa oboznámil s významnými pre Slovanov miestami a okolím Pribinovho mesta a zúčastnil sa na výstupe na Velestur. Našim čitateľom pripomenieme, že Velestúr je vrch v hlavnom hrebeni Kremnických vrchov. Leží južne od centrálnej časti pohoria a susedí na severe so Zlatou studňou a na západe so Smrečníkom. Pod južnými svahmi sa nachádza sedlo Tri kríže. Vrch je známy aj tzv. Velestúrskym nápisom. Je to nápis vyrytý do skaly v praslovančine.

Seminár s názvom: „Ako žiť bez strachu - Riadenie osudu“ zo série podujatí „Rodová niť“ sa konal v sobotu a nedeľu. Záujem o túto veľmi zaujímavú a poučnú akciu prejavili obyvatelia všetkých kútov Slovenska a Česka. Alexej Orlov teoretickú časť spestril praktickými cvičeniami a rôznymi historkami, vtipmi a odpovedal na mnohopočetné otázky divákov. Samotný seminár otvoril a k prítomným prihovoril hlavný organizátor a predseda Občianskeho združenia Slavica Miloš Zverina, ktorý predstavil hosťa z Ruska. Potom si všetci prítomní zaspievali pieseň „Na kráľovej holi“ a takto spoločne otvorili dané podujatie.

V priebehu semináru sa podrobne rozoberali viaceré témy: čo sú to strachy, odkiaľ sa berú, čo sa so strachmi dá robiť, ako sa zbaviť ich vplyvu a ako strachy podriadiť sebe, previesť ich do formátu bežnej prírodnej poistky, ako sa prestať báť a ako sa stať pánom svojho života. Tieto témy odborník z Ruska začal rozoberať už bližšie ku koncu prvého dňa, pretože, aby diváci lepšie pochopili tieto témy, musel im vysvetliť mnohé základné veci z oblasti histórie, hovoril o organizácii vesmíru, o vzniku a začiatkoch životu na planéte Zem, o všetkom tom, čo obklopuje a ovplyvňuje človeka.. 

Jednoduchším jazykom povedané, vysvetlil prítomným, odkiaľ sa všetko vzalo, kto to všetko vytvoril, kto je komu podriadený na tomto svete a prečo je to práve tak a nie inak. Spolu s divákmi sa snažil zistiť, aké máme svoje miesto tu, na tejto Zemi, a vôbec vo Vesmíre, podľa akých zákonov žili naši predkovia, aké miesto majú Slovania v histórii a v súčasnosti. Vysvetlil prítomným, čo je to osud a údel, v čom sú podobné a v čom sú odlišné. Hovoril o ovládaní osudu a o tom, čo treba urobiť, aby sme mohli riadiť svoj osud a aké k tomu potrebujeme nástroje.

V priebehu oboch dni v sále panovala vynikajúca priateľská atmosféra. Takmer všetci diváci celkom dobré ovládali hlavnú tému semináru, mali dostačujúce poznatky v danej oblasti, pretože už dlhšie obdobie sa venujú tejto tematike. Prirodzene ich zaujímali vzácne informácie, ktoré poskytol známy odborník z Ruska. Porozprával o mnohých javoch,  komentoval viaceré teórie a vysvetlil, ktoré sú, podľa neho, objektívne a správne a ktoré sú omylom. Divákom prezentoval ucelený obraz toho, ako vlastne vznikol a funguje svet v ktorom žijeme, a svety okolo nás.

V sobotu oficiálna časť programu trvala osem hodín a skončila pred šiestou hodinou večer. Účastníci semináru mali také obrovské množstvo otázok, že neoficiálna časť potom pokračovala v jednej nitrianskej kaviarni až do polnoci a mnohí záujemcovia sa zúčastnili na tomto svojráznom „večere otázok a odpovedí“. Nedeľňajší program trval celých deväť hodín a tiež bol korunovaný podobným „večerom otázok a odpovedí“, keď účastníci semináru položili Aleksejovi Orlovovi veľké množstvo otázok.

V priebehu dvoch dní na semináre panovala vynikajúca priateľská atmosféra. Na tomto podujatí sa nezúčastnili nijaké nováčikovia, ale iba ľudia, ktorí sa už dlhé roky zaoberajú tematikou, ktorej bol venovaný seminár. Preto kládli fundované otázky a živo diskutovali s odborníkom z Ruska. V závere sa dohodli, že Alexej Orlov znova príde s prednáškami na Slovensko a všetci záujemcovia budú pokračovať v zaujímavých debatách a spoznávaní našej spoločnej slovanskej minulostí, kultúry, tradícií, zvykov, hovoriť o súčasnosti a budúcnosti slovanských národov a o tom, ako zlepšiť ich život a spoluprácu.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

TOP články

,