asfasdf ×

NázorObčana.sk

Milióny Ukrajincov pracujú v zahraničí. Prečo hľadajú zamestnanie mimo svojej vlasti?

 Aktuality

V reakcii na niektoré naše články čitatelia sa pýtali, koľko Ukrajincov pracuje v zahraničí, napríklad, v Bielorusku. Rôzne zdroje poskytujú pomerne odlišné údaje, avšak pokúsili sme sa „nakresliť“ aspoň približný obraz...

19 Júl
2016 19:34:09

 

Foto: Facebook

Aby sme sa vyvarovali podozreniam v neobjektívnosti a kritike niektorých čitateľov, že náhodou môžeme poskytnúť skreslené a nepravdivé informácie, pretože ich vylovíme u „konkurencie“, snažili sme sa tie informácie vyhľadávať výlučne na ukrajinských kompetentných úradoch a na Wikipedii.

Všetci experti na Ukrajine prízvukujú, že presný počet Ukrajincov pracujúcich v zahraničí je ťažké zistiť: mnohí v oficiálnych dokumentoch neuvádzajú dôvod, prečo cestujú do zahraničia, iní cestujú a pracujú načierno, preto môžeme si vytvoriť iba približný obraz – ako je to v skutočnosti.

Predsedníčka predstavenstva Ukrajinského inštitútu sociologických prieskumov Oľga Balakirevová uvádza, že od začiatku r. 2012 v zahraničí pravidelne pracovalo cca 1,2 milióna Ukrajincov. Je to 6% práceschopného obyvateľstva v krajine. Vlani tento inštitút dva razy robil anketový prieskum v tejto oblasti.

„Kládli sme aj takú otázku: „Ak by ste mali na výber, zostali by ste žiť na Ukrajine alebo by ste vycestovali do iného štátu?“ Takmer 60 percent respondentov odpovedali, že by zostali na Ukrajine, 15% nevedeli odpovedať a 25% odpovedali, že by radšej bývali v inej krajine. Takmer tretina opýtaných prezradila, že by ochotne vycestovala za prácou do zahraničia. Približne taký istý počet mladých ľudí by chcel študovať v zahraničí,“ uviedla Balakirevová.

„Hlavná príčina, ktorá ženie ľudí preč, je to veľký nedostatok pracovných príležitostí na Ukrajine, veľmi nízke mzdy a malá šanca získať si prácu v súlade s vzdelaním alebo s tým, akú prácu by ľudia chceli vykonávať. Bohužiaľ, polovica ľudí, ktorí cestujú za prácou do zahraničia, sú ochotní vykonávať tam hocijakú prácu, aby mohli sa uživiť a uživiť svoje rodiny. Na druhej strane druhá polovica odchádza do zahraničia práve preto, že dúfa, že si tam nájde prácu vo svojom odbore alebo prácu, ktorá by ich bavila,“ prízvukovala Oľga Balakirevová.

Ukrajinský expert Alexej Pozňak uvádza trochu iné čísla. Tvrdí, že v zahraničí pracuje 2,3 milióna Ukrajincov a ešte niekoľko miliónov sníva o tom, aby mohli za prácou vycestovať do zahraničia. Prízvukuje, že tento počet stále narastá. Hlavná príčina: mnohí Ukrajinci sú radšej  ochotní stať sa pracovnými migrantmi, ako nezamestnanými v rodnej krajine.

„Druhý celoštátny prieskum ukázal, že do zahraničia v priebehu 3,5 rokov za prácou vycestovalo minimálne aspoň jedenkrát 1,2 milióna Ukrajincov. To boli ľudia, ktorých sa dalo opýtať tu, na Ukrajine. Samozrejme, nemohli sme túto otázku položiť ľuďom, ktorí v tom období boli v zahraničí. Určite by toto číslo bolo oveľa väčšie. Veď mnohí, ktorí odišli za prácou do zahraničia, na Ukrajinu sa ani nevrátili... Teda celkový počet pracovných migrantov je cca 2 milióny ľudí. V súčasnosti stále viac ľudí cestuje do zahraničia za prácou. Preto ten počet narástol na 2,2 – 2,3 milióny ľudí,“ domnieva sa Alexej Pozňak.

Podľa iných prieskumov do zahraničia odcestovala až tretina práceschopného obyvateľstva Ukrajiny. Niektoré ukrajinské zdroje uvádzajú, že v zahraničí pracuje až 8 miliónov Ukrajincov, ktorí každoročne posielajú domov 18,8 miliardy grivien. Podľa Štátneho štatistického úradu Ukrajiny, pred Majdanom a problémami, ktoré nasledovali, - v r. 2012 na Ukrajine registrovali 22,5 miliónov práceschopných ľudí, z ktorých však oficiálne zamestnanie malo iba 12,5 milióna ľudí.  

Podľa údajov Svetovej banky a Medzinárodnej organizácie pre migráciu v zahraničí pracuje 6,5 – 8 miliónov Ukrajincov. Teda ozaj v zahraničí pracuje asi každý tretí práceschopný Ukrajinec. Podľa údajov Európskej komisie pre otázky migrácie a utečencov Ukrajinci tvoria najpočetnejšiu skupinu pracovných migrantov, ktorí pracujú na území Európskej únii.


„Reálna výška investícií ukrajinských pracovných migrantov a nových migrantov do domácej ekonomiky každoročne dosahuje 16,5 – 19 miliárd dolárov a značne prevyšuje priame zahraničné investície, ktoré napríklad v r. 2012 tvorili iba 6,5 miliardy dolárov,“ uvádza predseda Nacionálneho fóra odborov Ukrajiny Miroslav Jakibčuk.

Podľa údajov ukrajinských odborov najviac Ukrajincov pracuje v Rusku - 42%, nasleduje Poľsko 14%, Taliansko 13% a Česko  12%. Najviac za prácou odchádzajú obyvatelia Západnej Ukrajiny - 71,6%, muži tvoria 65% pracovných migrantov. Tretina Ukrajincov pracujúcich v zahraničí má vysokoškolské vzdelanie. Najviac Ukrajincov pracuje na stavbách  – 45%, v domácnostiach 18%, v pôdohospodárstve 11%.

Vyše 80% Ukrajincov odchádzajú do zahraničia kvôli nízkym mzdám v rodnej krajine, asi 36% migrantov odchádza, pretože nenašli uplatnenie doma, politická nestabilita vyháňa preč  29% Ukrajincov a nízka úroveň sociálnych balíkov - 25%. Priemerný zárobok Ukrajincov v zahraničí sa pohybuje v prepočte od 432 dolárov /v Bielorusku/ do 1798 dolárov /v Nemecku/.

„Vedenie krajiny sa nezaujímala o migrantov, ale potrebuje financie a preto zaviedla daň na ich príjmy, aby si prilepšila štátny rozpočet. Každý Ukrajinec posiela domov sumu v priemere 200 dolárov USA, ale kvôli „trojitému“ zdaneniu jeho rodina stráca 49,2% - fakticky polovicu tejto sumy! Naša krajina potrebuje reálne reformy a nie fiktívne „zlepšenie“, prízvukuje Miroslav Jakibčuk.


Na Ukrajine v súvislosti s pracovnými migrantmi dokonca vznikol nový názov – „zarobitčania“ – teda ľudia, ktorí cestujú do zahraničia za zárobkom. Wikipedia uvádza, že Ukrajinci už desaťročia pracujú vonku. Napríklad ti, ktorí pracovali v Európskej únii, ešte v priebehu r. 2007 poslali domov 27 miliárd eur, čo tvorilo vtedy 8 % domáceho HDP. Po Majdane a kvôli amatérskej hospodárskej a sociálnej politike súčasného vedenia krajiny situácia sa ešte zhoršila a stále viac Ukrajincov hľadá šťastie v zahraničí.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(1 hodnotenie)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 630x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 588x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 620x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 673x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,