asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ceny nehnuteľností pokračujú v raste. Najvýraznejšie v Žilinskom a Bratislavskom kraji

 Aktuality

Slovenský trh s nehnuteľnosťami sa z kvartálu na kvartál „prebúdza“. V druhom štvrťroku sa meter2 nehnuteľnosti predával v priemere za 1 279 EUR a medziročný rast cien dosiahol úroveň až 4,8 %, čo predstavovalo najrýchlejší rast od konca r. 2008.

10 August
2016 18:03:10

 

Foto: Facebook

„Byty a domy u nás zdraželi nielen medziročne, ale aj v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom si pripísali rast o 3,3 %. Tento dynamický rast cien v druhom kvartáli bol ťahaný hlavne tým, že k rastúcim cenám bytov sa pridali aj rastúce ceny domov. Tie totiž v predchádzajúcich kvartáloch klesali,“ uvádzajú analytici Poštovej banky.  

Cenový vývoj vo veľkej miere závisí od typu danej nehnuteľnosti. V prepočte za meter štvorcový sú najdrahšie 1 – izbové byty a najlacnejšie sú domy. Aj z celkového hľadiska je meter štvorcový bytu /1 453 EUR/ drahší ako meter štvorcový domu /1 102 EUR/. Je to dané predovšetkým tým, že o byty je väčší záujem, keďže sa nachádzajú hlavne vo väčších mestách, kde je jednoduchšie nájsť si prácu, je tam vybudovaná infraštruktúra, sieť obchodov, zdravotníckych či školských zariadení. Ľudia žijúci v domoch v menších obciach síce požívajú výhody plynúce z väčšieho súkromia či vlastného pozemku, za prácou, do školy alebo na nákupy ale musia často dochádzať do mesta. 

Malé jednoizbové byty sú často označované aj ako „štartovacie byty“ pre mladých ľudí. Ich rozloha sa často pohybuje len okolo 30 m2, ale priemerná cena jedného metra štvrocového je najvyššia a v 2. štvrťroku dosiahla až 1 583 EUR. S pribúdajúcim izbami cena za m2 klesá a najlacnejšie sú 3 – izbové byty, v prípade ktorých za meter štvorcový zaplatíme „len“ 1 384 EUR. Tieto typy bytov sú u nás bežné, záujem o ne je vysoký, ale aj ponuka je široká, čo tlačí cenu smerom nadol. Následne sa s pribúdajúcim počtom izieb cena za m2 začína zvyšovať.

V prípade 4 – izbových bytov je nárast len mierny [1 394 EUR / m2], pri 5 a viac izbových bytoch je ale už markantný. Cena za meter štvorcový sa pri takýchto veľkometrážnych bytoch pohybuje až na úrovni 1 544 EUR a je tak druhá najvyššia hneď po „jednoizbákoch“. Ponuka týchto 5 a viac izbových bytov je totiž pomerne slabá. Domy sú v prepočte na meter štvrocový najlacnejšie, ale samozrejme vzhľadom na celkovú rozlohu a pozemok musíme na ich kúpu zväčšia siahnuť najhlbšie do vrecka.

Zvyčajne ešte dôležitejšia ako veľkosť bytu je jeho geografická poloha. Je to často to najdôležitejšie kritérium, podľa ktorého si vyberáme svoj vysnívaný byt či dom. Najdrahšie nehnuteľnosti sú v Bratislave a jej okolí, ktorých cena je až 1 785 EUR za m2, teda 2 – násobne až 3 – násobne vyššia ako v ostatných našich regiónoch. Najlacnejšie nehnuteľnosti nájdeme v nitrianskom regióne, a to za 581 EUR za  m2. Nasleduje Trenčiansky, Banskobystrický a Prešovský kraj, pričom posledné dva menované sú zároveň aj regiónmi s najvyššou mierou nezamestnanosti.

Záujem o bývanie je v týchto regiónoch nižší, keďže možnosti nájsť si prácu sú obmedzené. Medziročne sa počas druhého štvrťroka najvýraznejšie zvýšili ceny nehnuteľností v Žilinskom /o 7,6 %/ a Bratislavskom kraji /o 6,3 %/. K jedinému poklesu došlo v košickom regióne, a to o tri percentá. V porovnaní s prvým kvartálom tohto roka taktiež nehnuteľnosti zdraželi vo väčšine regiónov, k výraznejšiemu poklesu došlo jedine v prešovskom regióne a k miernejším poklesom v trenčianskom a košickom regióne.

Analytici Poštovej banky uvádzajú, že rast cien na našom realitnom trhu je v súčasnosti ťahaný výhodnými podmienkami pre kúpu nehnuteľnosti – klesajúca nezamestnanosť, rastúce mzdy a kúpyschopnosť obyvateľov a nízke úrokové sadzby z úverových produktov. Predpokladájú, že takáto situácia bude aj naďalej pretrvávať a rast cien bytov a domov bude pokračovať aj v nasledujúcich kvartáloch.

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 735x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 699x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 705x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 772x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,