asfasdf ×

NázorObčana.sk

No toto: vedci oficiálne vyhlásili, že sa začalo nové geologické obdobie, kedy na Zemi už konečne začal vládnuť človek

 Aktuality

Prahory, Starohory, Prvohory, Druhohory, Treťohory, Štvrtohory... Priatelia, gratulujeme, akurát sme prekročili prah a ocitli sa v novej geologickej ére. Neviem, osobne som to nejako nepocítil, ale vedci tvrdia, že sme prehupli do novej éry.

05 September
2016 18:28:48

 

Foto: Facebook

Nuž, je to tak. Žije človek, žije a bum – bac a už je v novej geologickej ére. A nik sa ho na to nespýtal, či sa tam chce dostať alebo nechce. Jednoducho ho tam kompetentní šupli. Kam vlastne? Vedci túto novú geologické éru charakterizujú tým, že človek /konečne/ začal vládnuť na Zemi. Hm, hm... a ja som si, hlupák, myslel, že sa to stalo už dávnejšie...

Kde to vlastne sme? Prsnejšie, kde sme boli, ak vedci tvrdia, že sme sa pohli... Kvartér, alebo štvrtohory /fr. Quaternaire, ang. Quaternary, nem. Quartär, rus. Četvertičnyj period/, je najmladším a najkratším geologickým obdobím, ktoré trvá /teda trvalo/ až do súčasnosti. Spolu s treťohorami /tercier/ tvorí tzv. kenozoikum, alebo dobu cicavcov – aj to sme aj my...

Prahory, Starohory, Prvohory, Druhohory, Treťohory, Štvrtohory... Logicky by novú geologickú éru mali pomenovať ako Peťohory. Kamarát Peťo by si myslel, že túto éru, tieto hory pomenovali po ňom - a zasa by sa mýlil... Vedci sa dohodli na novom názve – antropocén.  Trochu to zaváňa antropológiou, studenou starobylosťou, tajomným prachom stáročí a zimomriavkami, ale čo už: náš názor sa na tento názov vedci nepýtali... Nuž, antropocén – tak antropocén...

Skupina expertov pracujúcich v rámci Medzinárodnej komisie pre stratigrafiu oficiálne vyhlásila, že minulý týždeň sa začala nová geologická éra – antropocén, teda obdobie vládnutia človeka. Informovali o tom počas medzinárodného geologického kongresu v treťom najväčšom meste Juhoafrickej republiky – Cape Towne alebo ak chcete Kapskom meste. 

„Hlavnou vlastnosťou antropocénu je to, že naše kolektívne aktivity začali dominovať v procesoch všetkých mechanizmov planéty. Zem je to vlastne gigantická vesmírna loď, ktorého posádkou je ľudstvo. Ak by sme bývali v reálnej kozmickej lodi, pravidelné zásahy do jej zariadení a systémov zabezpečenia života by bolo bláznovstvom. Začiatok antropocénu nás varujem že sa zahrávame sa s ohňom, vyhlásil vedec Christopher Rapley z londýnskej univerzity.

Mimochodom, ekológovia, biológovia a iní vedci už viac ako polstoročia hovoria o začiatku antropocénu – novej geologickej a zároveň aj historickej éry, keď na Zemi začal panovať človek. Prezentujú aj množstvo argumentov, mnohé z ktorých nie sú priveľmi príjemné: vymierajú mnohé živočíchy a nastávajú nezvratné negatívne zmeny v ekologických systémoch, ktoré zapríčinila činnosť človeka.

Tieto idey však odmietajú mnohí geológovia, ktorí tvrdia, že podobné zásahy človeka nezapríčiňujú radikálne zmeny v geologických vrstvách Zeme a preto zatiaľ sa nedá povedať, že došlo k totálnym premenám a preto sa začína nová geologická éra spojená s vývojom našej civilizácie. Geológovia preferujú dva formálne faktory na označenie hraníc dvoch epoch – prítomnosť viditeľných stôp dlhodobých a dlhotrvajúcich zmien v geologických vrstvách tej ktorej epochy a stopy rýchlych a krátkodobých globálnych zmien.

Tvrdia, že zatiaľ nenastali podobné razantné zmeny a neponáhľajú sa s vyhlásením, že je tu nová geologická alebo historická éra. Iní vedci sa domnievajú, že nová éra už predsa nastala, akurát sa nedokážu dohodnúť na presnom dátume. Vo vzduchu sú štyri dátumy, kedy sa nová éra mohla začať – začiatok 17. storočia, polovica 50. rokov minulého storočia, rok 1964 a minulý týždeň, teda koniec augusta 2016. 

Vedci pripomínajú, že predošlá geologická éra – mladšie štvrtohory /iné názvy – holocén,  postglaciál, poľadová doba, zast. alúvium; v nordickom a britskom systéme zaľadnenia interglaciál flandr/ je najmladšia časť konozoika, ktorá trvala do posledných dní. Táto éra  zahŕňa posledných cca 11 600 – 11 800 rokov /od 9600 – 9800 pred Kristom).

Nuž, ak sa spoľahneme na vedcov, tak sme sa dožili ďalšej historickej epochy. Pred 16 rokmi sme prehupli do tretieho tisícročia a detstvo a dospievanie mnohých našich spoluobčanov sa odohralo nielen v minulom storočí, ba dokonca /strach a hrôza!/ v minulom tisícročí. Pane Bože, akí sme starí!!.. A je tu aj ďalšia novinka – už sme aj v novom historickom  a geologickom období. Ako ten čas letí... Nuž, vážené dámy a pani – nech žije nové geologická éra, tak na antropocén, na zdravie!..

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Čo by sa v skladových priestoroch nemalo podceňovať?

 

Skladové priestory tvoria spolu s výrobnými halami a kancelárskymi priestormi celok, ktorý tvorí samotn...

📅24.03.2021 0 394x 👤PRclanky

Ako sa stať firmou, ktorú budú zákazníci uprednostňovať pred konkurenciou?

 

Okrem zdravotného sektoru je to práve podnikateľský sektor, ktorý výrazne trpí kvôli pretrvávajúcej ...

📅24.03.2021 0 378x 👤PRclanky

Ktorým častiam domácnosti venovať pri jarnom upratovaní najviac pozornosti?

 

Slnečné lúče prehrievajú domácnosť. Jar sa blíži a aj keď na prvý jarný deň si ešte pár dní mu...

📅24.03.2021 0 383x 👤PRclanky

Jednoduché tipy a triky, ako si zariadiť jedáleň

 

Kým v panelákových kuchyniach nie je možné oddeliť jedáleň od kuchyne, vo viacerých rodinných domoch...

📅24.03.2021 0 372x 👤PRclanky
,