asfasdf ×

NázorObčana.sk

Ako zrušiť s.r.o.

 Aktuality

Všetci, čo sa niekedy chceli zbaviť existujúcej s. r. o., pravdepodobne riešili rovnakú dilemu. Aký spôsob si zvoliť.

29 November
2016 19:29:14

Zrejme každý chcel na tomto procese aj trocha zarobiť a jeho prvé rozhodnutie smerovalo k odpredaju spoločnosti. To však nieje vždy až také jednoduché. Najskôr musí vaša spoločnosť ponúknuť niečo zaujímavé, prečo by ju chcel niekto kúpiť a potom treba nájsť aj kupca. Tento spôsob jenajvýhodnejší ,no v niektorých prípadoch je aj najzdĺhavejší.

V prípade, že predaj spoločnosti nieje možný, je tu stále možnosť prevodu spoločnosti na niekoho iného. Možno nenájdete nikoho kto by vašu spoločnosť kúpil, ale na druhej strane vám niekto ponúkol, že vašu spoločnosť prevezme. Prevod je jedna z najčastejších volieb v prípade, že sa chcete zbaviť spoločnosti naozaj rýchlo a jednoducho. Často krát sa stretávame s tým, že prevodom podnikatelia zlučujú viaceré spoločnosti, v ktorýchsú konatelia alebo ju jednoduchoprevedú na svojho známeho alebo člena rodiny v prípade, že z istého dôvodu nechcú alebo nemôžu figurovať v tejto spoločnosti ako konatelia.

Existujú však prípady,kedy ani jedna z týchto možností nieje možná a konateľ sa jednoducho rozhodol pre zlikvidovanie spoločnosti. V tomto prípade nejde o práve jednoduchý úkon, no je tým definitívnym,kedy sa vyrovnajú všetky pohľadávky spoločnosti, ktorá po likvidácií úplne prestane existovať. Čím všetkým je potrebné prejsť , aby takáto likvidácia prebehla v poriadku? Pozrime sa na to bližšie.

Treba si prejsť niektorými krokmi, ktoré sú pre správnu a bezproblémovú likvidáciu nevyhnutné. V prvom rade rozhodne odporúčame eštepred vstupom spoločnosti do likvidácie zistiť aktuálny účtovný stav a vykonať mimoriadnu účtovnú uzávierku. V prípade, že je všetko v poriadku, na rad prišla príprava zápisnice zo zasadnutia valného zhromaždenia. Túto zápisnicu budete ešte potrebovať na daňovom úrade a pri zápisoch v obchodnom registri.

S pripravenou zápisnicou je potrebné zapísať do obchodného registra vstup spoločnosti do procesu likvidácie, čo je potrebné oznámiť aj v Obchodnom vestníku. Po tomto kroku je samozrejme ako inak potrebné navštíviť daňový úrad a oznámiť mu skutočnosť, že spoločnosť je v likvidácií. Rovnako tomu je aj v sociálnej a zdravotnej poisťovni.

Ak sme si všetkými týmto prešli ,ďalším nevyhnutným krokom je opätovné schválenie procesu likvidácie valným zhromaždením spoločnosti . Pri samotnom procese likvidácie budete musieť aktívne komunikovať s viacerými úradmi, pričom jeden z prvých krokov je vyžiadanie súhlasu s výmazom spoločnosti od daňového úradu. Tento súhlas vám bude vydaný len v prípade, že voči daňovému úradu nemáte žiadne podlžnosti.

Proces likvidácie spoločnosti s ručeným obmedzeným nieje jednoduchý úkon a spravidla trvá 4 až 5 mesiacov, no nie je výnimkou ani to, že sa tento proces natiahne až na dobu jedného roka. Samozrejmosťou je aj množstvo rôznych poplatkov za zrušenie s. r. o..Tento poplatok by sa mohol rozpočítať na poplatok za výmaz firmy z obchodného registra, za rôzne zápisy do obchodného registra, za vydanie potvrdení daňovým úradom ,a tak ďalej, a tak ďalej. Výška týchto poplatkov sa líši  od prípadu, no počítajte s minimálnou sumou na hranici dvesto EUR. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

0 %
(0 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

PRclanky


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 629x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 587x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 620x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 672x 👤PRclanky
,