asfasdf ×

NázorObčana.sk

Slováci pijú „s mierou“: podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie, Slovensko je v spotrebe alkoholu na 21. mieste na svete

 Aktuality

Svetová zdravotnícka organizácia zverejnila údaje o spotrebe alkoholu vo všetkých krajinách zemegule. Slovensko je v tejto „disciplíne“ na 21. mieste. Nepatríme teda k tým „najopileckejším“ štátom, ale sme aj dosť ďaleko od tých „najtriezvejších".

14 Jún
2018 10:18:42

Analytici poukazujú na to, že v priebehu šiestich rokov /r. 2010 – 2016/ najväčší pokles spotreby alkoholu zaregistrovali v troch susedných slovanských štátoch, ktoré ešte pred štvrťstoročím boli v spoločnom Sovietskom zväze - v Rusku, na Ukrajine a v Bielorusku. Najväčší pokrok v tomto smere dosiahli Bielorusi, ktorí ešte prednedávnom boli svetovými lídrami v spotrebe alkoholu a v súčasnosti „klesli“ na 27. miesto.

Podľa najnovších štatistík, najviac pijú v Moldavsku. Tam ročná spotreba alkoholu na jedného obyvateľa dosahuje 15,2 litra. Na druhom mieste je Litva – 15 litrov, na treťom sú naši západní susedia Česi, kde si priemerný obyvateľ ročne vypije 14,4 litra alkoholu. Štvrtú a piatu priečku si podelil najsilnejší európsky štát Nemecko a africká Nigéria, kde ročne priemerný obyvateľ vypije 13,4 litra alkoholu. Po 13 litrov ročne si vypijú obyvatelia Írska a Luxemburska, 12.9 litra Lotyšska a 12,7 litra Bulharska. Európske krajiny Rumunsko, Slovinsko a Francúzsko si podelili 10 . – 12. priečku s ročnou spotrebou 12,6 litra alkoholu na jedného obyvateľa.  

Až na 16. mieste sa nachádza Rusko, krajina, obyvateľov ktorej dlhé roky považovali za najväčších opilcov. V súčasnosti priemerný obyvateľ Ruska vypije 11,7 litra alkoholu ročne. Je to iba o 0,1 – 0.3 percenta viac, ako si vypijú obyvatelia, napríklad, v Rakúsku, Poľsku, Estónsku, Slovensku, Švajčiarsku, Veľkej Británii a Maďarsku. Slovensko s ročnou spotrebou 1,6 litra alkoholu na jedného obyvateľa sa zaradilo na „čestné“ 21. miesto v tomto ratingu.

Vyše spomínaní Bielorusi sú na 27. mieste s 11,2 litrami na jedného obyvateľa, iba tesne „predbehli“ Srbov /11,1 litra/. Je zaujímavé, že Svetová zdravotnícka organizácia vo svojich prognózach ešte pred zhromaždením všetkých údajov predpovedala, že Bielorusi v tomto ratingu budú na 2. mieste s ročnou spotrebou 16,4 litra alkoholu na osobu. Bielorusi zjavne „nesplnili očakávania“ expertov Svetovej zdravotníckej organizácie. Pripomenieme, že ešte v r. 2010 Bielorusko bolo tým „najopileckejším“ štátom na svete, keď spotreba alkoholu tam dosahovala 17,5 litra alkoholu ročne. 

Hodnotenie článku:


kladné hodnotenie negatívne hodnotenie

100 %
(5 hodnotení)
Tagy
Zdieľať

Komentáre

Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť

Vytvoriť zadarmo účet
Meno: Heslo:

O autorovi

eugenius


Podobné články

Dolaďte moderné šperky k trendy dámskym jarným outfitom

 

Nájsť vhodný šperk v šperkovnici k oblečeniu, ktoré máme na sebe, je pre mnohé ženy problém. Vybera...

📅09.05.2021 0 445x 👤PRclanky

Vyberáte zásnubný prsteň? Poradíme vám, čo pri výbere zohľadňovať

 

Vybrať šperk je pre mnohých mužov doslova nočnou morou. Nevedia, aký vybrať, čo by sa partnerke páči...

📅09.05.2021 0 427x 👤PRclanky

Čo pri plánovaní vlastnej svadby rozhodne nepodceniť?

 

Plánovanie svadby si vyžaduje dostatok času a preto mnohé páry riešia prípravy ihneď po zásnubách. K...

📅09.05.2021 0 447x 👤PRclanky

Aké vybavenie by mal mať každý profesionálny poľovník?

 

Práca poľovníka je práca v exteriéri, nezávisle od ročného obdobia a počasia. Každý poľovník, kto...

📅09.05.2021 0 490x 👤PRclanky

Kalendár

Calendar Widget by CalendarLabs

Prihláste sa k odoberaniu nových článkov

Váš email nebude poskytnutý tretím stranám.
Neposielame SPAM, vážime si Vaše súkromie.

,